logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na czym polegał przywilej pierworództwa?
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-29 11:14

Ezaw i Jakub byli bliźniętami.
"Kiedy nadszedł czas porodu, okazało się, że w łonie jej były bliźnięta. I wyszedł pierwszy syn czerwony, cały pokryty owłosieniem, jakby płaszczem; nazwano go więc Ezaw. Zaraz potem ukazał się brat jego, trzymający Ezawa za piętę; dano mu przeto imię Jakub..." Rdz 25, 24-26

Jak już dorośli, Ezaw sprzedał Jakubowi za miskę soczewicy prawo pierworództwa:
"29 Gdy pewnego razu Jakub gotował jakąś potrawę, nadszedł z pola Ezaw bardzo znużony
30 i rzekł do Jakuba: «Daj mi choć trochę tej czerwonej potrawy, jestem bowiem znużony». Dlatego nazwano go Edom.
31 Jakub odpowiedział: «Odstąp mi najprzód twój przywilej pierworodztwa!»
32 Rzekł Ezaw: «Skoro niemal umieram [z głodu], cóż mi po pierworodztwie?»
33 Na to Jakub: «Zaraz mi przysięgnij!» Ezaw mu przysiągł i tak odstąpił swe pierworodztwo Jakubowi.
34 Wtedy Jakub podał Ezawowi chleb i gotowaną soczewicę. Ezaw najadł się i napił, a potem wstał i oddalił się. Tak to Ezaw zlekceważył przywilej pierworodztwa."

Była to poważna sprawa, wspomina o tym surowo list do Hebrajczyków:
"15 Baczcie, aby nikt nie pozbawił się łaski Bożej, aby jakiś korzeń gorzki, który rośnie w górę, nie spowodował zamieszania, a przez to nie skalali się inni,
16 i aby się nie znalazł jakiś rozpustnik i bezbożnik, jak Ezaw, który za jedną potrawę sprzedał swoje pierworodztwo.
17 A wiecie, że później, gdy chciał otrzymać błogosławieństwo, został odrzucony, nie znalazł bowiem miejsca na nawrócenie, choć go szukał ze łzami." Hbr 12,15-17

Na czym polegał "przywilej pierworództwa? A także jakie prawa dawało owo błogosławieństwo przypisane do pierworództwa?

 Re: Na czym polegał przywilej pierworództwa?
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2006-03-29 16:17

"Jeśli mężczyzna ma dwie żony, jedną, którą kocha, a drugą, której nie kocha, i jeżeli obie — ta kochana i niekochana — urodziły mu synów, ale synem pierworodnym jest syn tej niekochanej, kiedy będzie swoim synom wydzielał dziedzictwo ze swej własności, nie będzie mógł ustanowić pierworodnym syna żony ukochanej ze szkodą dla pierworodnego syna żony, której nie kocha. Za pierworodnego uzna więc syna tej niekochanej i jemu da podwójną część ze wszystkiego, co posiada. Ten syn bowiem stanowi pierwociny jego siły, jemu zatem przysługuje prawo pierworodnego."
Pwt 21, 15-17


Z Komentarza do Biblii Poznańskiej:

Prawo pierworodnego nie istniało u starożytnych Arabów ani też u Babilończyków. Izraelici mieli je już od czasów Patriarchów. Z powodu zwyczajowej poligamii zdarzały się nieraz spory między żonami Izraelity, jak np. między żonami Jakuba czy kapłana Elkany. Właśnie celem uporządkowania praw dziedziczenia majątku, może pod wpływem wspomnianych właśnie nieporozumień rodzinnych, prawodawca przyznaje tutaj pierworodnemu synowi bezwarunkowe prawo do podwójnej części ojcowizny. To prawo dało podstawę do powstania przenośnego zwrotu o „podwójnym duchu” (2 Krl 2,9), czyli o wiernym, pełnym dziedziczeniu funkcji po jakiejś osobie. — W Talmudzie istnieje specjalny traktat na temat prawa pierworództwa, Bekorot (od Bekor = pierworodny).

 Re: Na czym polegał przywilej pierworództwa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-03-29 19:00

Jeśli zechcesz, możesz sobie poczytać to, co zawiera ten wątek http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=92071&t=91863
Jest tam również mowa o wartości pierworództwa (błogosławieństwa)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: