logo
Czwartek, 26 kwietnia 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: to ja (---.ekspres.net.pl)
Data:   2006-04-13 03:32

/.../

W Wielk Sobot jedyna liturgia Kocioa to trwanie przy Grobie Paskim rozwaajc Mk i mier Chrystusa. W Polsce jest bogosawiestwo pokarmw wielkanocnych.
Koci w Wielk Sobot powtsrzymuje si od sprawowania ofiary Mszy w. (podobnie jak w Wielki Pitek, dlatego gwny otarz pozostaje obnaony.
moderator

ps. niezawodni Forowicze zapewne doprecyzuj reszt.

Re: Liturgia Wielkiej Soboty = msza w Wielkanoc?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 09:50

Czyli wniosek jest prosty - skoro w Wielk Sobot nie ma Mszy w., to w Niedziel Zmartwychwstania Paskiego naley i na Msz Sw. Jest to obowizek miosny :)

----------

... np. biorac udzial w najpiekniejszej, najbardziej uroczystej w roku Liturgii Kosciola - Wigilii Paschalnej odprawianej w nocy z Wielkiej Soboty na Wielk Niedziel.
moderator

Autor: muniek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 10:58

^ To nie do koca prawda. Mog si myli ale wydaje mi si, e "liturgi" z punktu widzenia liturgiki s ceremonie dwojakiego rodzaju:
1) zwizane z udzielaniem sakramentw - w tym szczeglnie liturgia mszy w.
2) Brewiarz, czyli, Liturgia godzin
W tym sensie na Wielk Sobot przewidziane s modlitwy Liturgii Godzin.

-------

Jest tak, jak Pan napisal.
W poprzednim poscie cytuje rubrycele z mszalu rzymskiego. Ze wzgledu na mnogosc pytan w tych dniach dotyczacych liturgii Wielkiego Tygodnia przy komputerze mam te gruba ksiege i po prostu cytuje. W powyzszym przypadku ze strony 148 (wydanie z roku 1986).
moderator

Autor: to ja (---.ekspres.net.pl)
Data:   2006-04-13 12:02

Chodzi mi wanie o udzia w Wigilii Paschalnej, ktra w mojej parafii odprawiana jest w sobot o 22.00. Wic to jeszcze nie niedziela, ale ju witowanie Zmartwychwstania Jezusa.

Autor: Weronika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 13:34

To ja tez mam pytanie. Dlaczego w wielu (zapewne w wiekszosci) kosciolach 2 razy uroczyscie swietuje sie zmartwychwstanie? Raz w czasie Wigilii Paschalnej, kiedy juz sie przeciez spiewa, ze Chrystus zmartwychwstal i drugi raz w niedziele podczas rezurekcji. Czemu to sa dwie odzielne rzeczy? Skoro pasterka moze byc o polnocy to dlaczego Liturgia Wigilii Paschalnej nie?

-----------

Zmartwychwstanie Koci wituje nieprzerwanie od Wigilii Paschalnej do Niedzieli Zesania, przez cay okres wielkanocny, czyli codziennie przez siedem tygodni. Do tego kada niedziela w roku jest obchodzeniem Zmartwychwstania. W jzyku rosyjskim 'niedziela' = 'woskriesienie'.
Zas informacji nt. 'wielu kosciolow' prosze zasiegac u 'wielu kosciolow' - ja nie wiem.
moderator

Autor: muniek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 14:39

Generalnie co do obowizku uczestnictwa to sprawa jest ju wyjaniona tutaj:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=114229&t=114229

Teraz co do podwjnego witowania zmartwychwastania. Trzeba zrozumie dokadnie ide trzech ceremonii:
1) Wigilia Paschalne - czyli ten moment, w ktrym (jak napisaa Weroniko) "uroczycie wietuje si zmartwychwstanie"

2) Procesja rezurekcyjna, ktta jest ogoszeniem caemu wiatu tej informacji. NIE JEST powtrzeniem Wigilii Paschalnej i jej ordzia, a jedynie OGOSZENIEM jej caemu wiatu.

Na ten temat w rytuale napisane jest, ze:
"Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i
wezwaniem caego stworzenia do udziau w triumfie Zmartwychwstaego. Zalenie od tradycji i miejscowych warunkw procesj rezurekcyjn mona odprawi po Wigilii Paschalnej albo rano przed pierwsz Msz wit. Jeli procesja odbywa si rano, po Wigilii mona wystawi Najwitszy Sakrament na ca noc lub na kilka godzin wieczornych i porannych przed procesj. Po Wigilii Paschalnej Najwitszy Sakrament wystawia si w monstrancji nie okrytej ju welonem w Grobie Paskim. W czasie adoracji nie wolno ju piewa pieni ku czci Mki Paskiej. Mona adorowa w ciszy albo piewa pieni wielkanocne i eucharystyczne. Mona rwnie odmawia chwalebn cz raca."

3) Msza w dzie - jak kada niedzielna msza (a szczeglnie jako msza okresu wielkanocnego) jest radoci ze Zmartwychwstania Pana.

Autor: DZIEWCZYNA (---.aster.pl)
Data:   2006-04-15 19:34

W mojej parafii Wigilia Paschalna rozpoczyna sie o 22,00 a koczy okoo 3,00 rano. Tak wic rozpoczyna si w Wielk Sobot, ale koczy w Wielk Niedziel - dlatego jest to ju Liturgia dotyczca jak najbardziej Niedzieli Zmartwychwstania.
pozdrawiam

Autor: nika (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-15 20:39

Ja chciaam te o co zapyta: czy uczestniczc tylko w niektrych liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Pitku i Wielkiej Soboty, uczyniam grzech cirzki? I czy nie uczestniczc w caej mszy w Wielki Czwartek te popeniam grzech cirzki?
Jakkolwiek jest, ju nigdy tego tak nie zniedbam. Tylko pytam, bo mam wtpliwoci czy jutro mog przyjc Eucharysti :(

Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-15 22:00

Do Niki
To o czym piszesz, nie jest grzechem. Uczestnictwo w tych liturgiach jest wyrazem mioci, ale jak nie moesz albo nie dasz rady (s to dni robocze), to grzechu nie ma :)

Autor: nika (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-15 22:57

Dzikuj :)

Autor: Cezary (---.wroclaw.dialog.net.pl)
Data:   2006-04-16 21:30

Trzeba zwrci uwag, e w liturgii, ktra zakorzeniona jest jescze w kulturze ST dzie zaczyna si wieczorem, Dlatego te wita i uroczystoci poprzedzone s wigili. Najbardziej znane to Wigilia Boego Narodzenia i Wigilia Paschalna. Zatem liturgiczna niedziela zaczyna si w sobot po zachodzie soca. Chrystus zmartwychwsta w niedziel tzn midzy zachodem soca w sobot, a wschodem soca w niedziel. Rano niewiasty ujrzay ju pusty grb, a nie moment zmartwychwstania.

Autor: agu (---.devs.futuro.pl)
Data:   2006-04-17 00:47

Do wypowiedzi B. chciaabym doda, e to, czy dzie jest "pracujcy" czy nie, samo w sobie nie zwalnia z obowizku bycia na Mszy witej (np. 6 stycznia). Wiadomo, e rne s sytuacje, ale akurat nie dni robocze czy "wolne" ustanowione przez pastwo s wyznacznikiem wit kocielnych. ;)

Autor: ZiutekSlon (---.hsd1.ga.comcast.net)
Data:   2008-03-21 00:57

Nie mona zajrze na www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=114229&t=114229
-------
Tak, to prawda. Widocznie watek z roznych powodow, ktorych nie pamietam, zostal skasowany.
moderator

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: