logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: Mateusz (---.rzeszow.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2006-06-15 21:49

Szczęść Boże,
chciałem się dowiedzieć, czy to prawda, że Komunię św. pod dwiema postaciami (nie jestem pewien, ale chyba nazywana jest Ona generalną) można przyjąć tylko jakąś określoną liczbę razy w życiu? Jeśli ktoś potrafi na to poprawnie odpowiedzieć, to prosiłbym o pomoc.

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-06-15 22:16

Nigdy w życiu nie słyszałam o komunii generalnej. Komunia jest zawsze taka sama. Ten sam Jezus, cały, jest w samym opłatku. To praktyczne względy przemawiają za tym, by było tak jak jest, a nie teologiczne czy inne.

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-06-15 22:21

Pierwsze słyszę.
Wiele razy przyjmowałam Komunię pod dwiema Postaciami (przy okazji róznych rekolekcji, uroczystości kościelnych, itp.) i nigdy nie słyszałam o czymś takim.

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-06-15 23:30

Drogi Mateuszu. Każdego roku przyjmuję Chrystusa pod dwiema Postaciami co najmniej kilkanascie, jak nie ponad 20 kilka razy. I nigdy nie jest to Komunia generalna, jak to określiłeś. Generalna może byc co najwyżej spowiedź.

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2006-06-16 02:23

Drogi Mateuszu,
Kiedy tylko mam mozliwosc pzryjmuje komunie św. pod dwiema postaciami, zwykle 5 razy w tygodniu. Jest to pierwsza Msza o 7AM trzy razy w tygodniu w St Finbar's, Neokatechumenalna w sobote wieczorem i niedzielna Msza w Niep. Sercu Maryi.
Jurek

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: Krystyna (---.cpe.net.cable.roger)
Data:   2006-06-16 03:54

Moja parafia jest klasztor swietego Filipa Neri [ ojcowie kapucyni ] i zawsze przyjmuje sie Komunie swieta pod dwoma postaciami chleba i wina.

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: Barbara Karpińska (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-06-16 08:29

W pytaniu Mateusza prawdopobnie chodziło o WIATYK - sakrament przejścia, udzielany osobom konającym, kiedy ostaniej komunii świętej udziela się pod dwoma postaciami lub tylko pod postacią Krwi Pańskiej (jeśli konający nie może przyjmować pokarmów stałych).
Generalnie Wiatyku udziela się się raz, w obliczu przechodzenia przez daną osobę do domu Ojca.
W pozostałych sytuacjach o jakich pisali przedmówcy jedynym ograniczeniem są przepisy regulujące iż komunię świętą mozna w ciągu dnia (doby) przyjąć dwukrotnie, przy czym drugie przyjęcie Komunii Świętej wymaga uczestniczenia w całej liturgii mszy świętej.
Szczęść Boże.

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-06-16 09:52

Przyłączam sie do głosów, że nie ma takiego przepisu ani zalecenia. Członkowie wspólnot Neokatechumenalnych przyjmuja Komunie pod dwiema postaciami co tydzień, siostry zakonne w wielu zakonach - codziennie.
pozdrawiam

 Re: Ile razy mozna przyjac Komunia św. pod dwiema postaciami?
Autor: diakon Piotr (gr.kat.) (212.182.32.---)
Data:   2006-06-16 16:16

Komunię pod dwiema postaciami można przyjmować codziennie. Ograniczenia
w Kościele łacińskim dotyczą nie przyjmowania, a udzielania (tzn. nie na
każdej Mszy jest Komunia pod obiema postaciami). U nas, grekokatolików, obie
postaci są regułą.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: