logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy kapłaństwo jest cenniejsze niż małżeństwo?
Autor: Mirek^^^ (---.legnica.dialog.net.pl)
Data:   2001-05-28 07:37

Sakrament malzenstwa wobec sakramentu kaplanstwa wydaje mi sie gorszy, mniej cenny. W swietle slow Chrystusa: "Kazdy kto porzuci zone, pole....dostanie 100 kroc wiecej" sakrament malzenstwa staje sie gorszy. Czy w niebie nie dostanie sie mniejszej nagrody za zycie w malzenstwie? Pozdrawiam.

 Re: Czy kapłaństwo jest cenniejsze niż małżeństwo?
Autor: O. Stanisław SJ (---.tele2.pl)
Data:   2001-05-28 21:46

Sakrament małżeństwa i sakrament kapłaństwa są alternatywne, nie można powiedzieć, że któryś z nich jest ważniejszy, że daje większą nagrodę na przyszłość. Nasza nagroda jest jednakowa - zbawienie, w niebie nie ma różnicy kto jaką funkcję spełniał w życiu. Słowa, które przytoczyłeś z Pisma Świętego tak samo mogą odnosić się do kapłaństwa jak i do życia w rodzinie, ich sens nie tkwi bezpośrednio w porzyceniu żony, jako towarzyszki życia, ale jako pewnego dobra, które mężczyzna posiada - przy powstawaniu tego tekstu istniał zupełnie inny kontekst społeczny. Każdy kto zrezygnuje z jakiegoś dobra ze względu na Chrystusa otrzyma od Niego większą jeszcze nagrodę - to jest sensem tego tekstu. Czy ksiądz rzeczywiście rezygnuje z większej ilości rzeczy niż człowiek żyjący w małżeństwie? Myślę, że nie da się dać tu jednoznacznej odpowiedzi, małżeństwo ukierunkowane na wychowanie dzieci nie jest wcale taką prostą sprawą. Myślę, że poświęcenie czasu dziecku, które jest też dzieckiem Bożym, to poświęcenie czasu Chrystusowi, to zostawienie swoich własnych spraw ("porzucenie pola") dla Chrystusa (to przyniesie nagrodę). Swoją drogą możesz też popatrzeć na ten tekst w kontekście świętowania niedzieli przez ludzi w Polsce.
Pozdrawiam.

 Re: Czy kapłaństwo jest cenniejsze niż małżeństwo?
Autor: Tadeusz (213.25.39.---)
Data:   2001-06-04 10:13

Najlepiej ujął to O. Pio, gdy porównał kapłaństwo do Kalwarii, a małżeństwo do wspinaczki na górę Tabor. Oba Sakramenty są równie ważne, oba mogą i powinny uświęcać. Bez jednego bowiem nie mógłby istnieć drugi i na odwrót. Jedynie sakramentalne małżeństwo może przygotować przyszłych prawdziwych kapłanów.

Chrystus nie pomniejsza w tych słowach (wymienionych w pytaniu) Sakramentu małżeństwa, ale raczej ukazuje przyszłym kapłanom, jakie warunki winni spełniać, aby prowadzić święte życie. Takie życie zwiększy w nich tak bardzo ilość nadprzyrodzonych świateł, że dojdą do bezbłędnego czytania w sercach ludzi. Będą wtedy mogli z miłością oraz zachowując autorytet, oznajmiać grzesznikom - którzy boją się ujawnić swój grzech albo wzbraniają się wyznać go - w jakim stanie są ich serca. Tak pomogą nieśmiałym lub upokorzą zatwardziałych. Że tak może być, świadczą o tym liczne przykłady tych najlepiej poznanych: księdza Vianey’a, czy O. Pio, a także wielu innych, może mniej znanych.

Jak jednak pokazuje rzeczywistość, to wcale nie spośród kapłanów jest najwięcej świętych kanonizowanych, ale spośród świeckich. A wśród ok. czterystu znanych stygmatyków jest tylko jeden kapłan – O. Pio. Wynika stąd, że jednak łatwiej uświęcić się poza kapłaństwem. Może dlatego jest trudniej kapłanom, iż jest to w myśl zasady: „więcej otrzymaliście, więcej dawajcie?” Rzeczywiście wielka odpowiedzialność spoczywa na kapłanie, który ma w swojej pieczy często tysiące wiernych. Warto poczytać żywoty świętych, a szczególnie tych świętych, którzy uświęcali się w małżeństwie. Św. królowa Jadwiga, św. Jadwiga Śląska mogą być przykładem, że ani władza, ani pieniądz nie muszą prowadzić do upadku, a małżeństwo może sprzyjać uświęceniu.

Kapłani mogą wylewać na chrześcijan Ducha, którym są napełnieni, by utwierdzić ich w łasce i wlać w nich dary Pocieszyciela. Sakrament Bierzmowania jest to królewski Sakrament – niewiele niższy od Kapłaństwa, posiadający podniosłość równą mojżeszowym konsekracjom - udzielany przez nakładanie rąk i namaszczanie wonnym olejkiem, używanym niegdyś przy konsekracji kapłanów. Godność Chrześcijanina jest tak wielka, że niewiele niższa od kapłańskiej. Gdzie żyją kapłani? W Świątyni. Chrześcijanin zaś jest żywą świątynią. Co robią kapłani? Służą Bogu przez modlitwę, składanie ofiar, w tym Najświętszej Ofiary Mszy świętej i przez pieczę nad wiernymi. Tak powinni byli czynić... A chrześcijanin ma służyć Bogu przez dobre wychowanie dzieci, modlitwę, ofiarę, miłość rodzinną i braterską.

Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: