logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: Badacz (---.zgora.dialog.net.pl)
Data:   2006-08-07 18:08

Witam!
Od stuleci rozważane są kwestie egzystencjalne czysto retoryczne ale proszę pozwolić że do nich powrócę, a mianowicie: Iteresuje mnie Pana zdanie co do tego, że jesteśmy tylko marionetkami Boga w sensie że On nas stworzył, dał nam wszystko co mamy (my nie mieliśmy tu nic do gadania) a w życiu on decyduje jakie jest nasze powołanie, co sprawia nam przyjemność i co lubimy. Zastanawiam się czy istnieje jakaś wolna wola skoro np. bedziemy chcieli odejsc od Boga to to chcenie tez jest przez niego stworzone bo on wszystko tworzy a na koncu bedzie i tak jak on zechce bo ma on moc wszechogarniającą.
Wdzięczny bym był za odpowiedzi>

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: Hubus (---.gprsbal.plusgsm.pl)
Data:   2006-08-07 23:46


MARIONETKA = CZŁOWIEK ( STWORZENIE BOZE) ??????
Coś tu chyba jest nie tak. Owszem Bóg dla każdego z nas ma plan. Od nas jednak zależy jak my się zachowamy wobec Stwórcy. Mamy wolną wolę. Jesteśmy wolni. Choć Bóg posługuje się nami jako narzędziami, ale zawsze mozemy powiedzieć nie!!!

Nie jesteśmy więc marionetkami bo zaprzecza samemu Bogu, który jest przecież Miłoscią, a czy miłość chce zniewolenia?

Pozdrawiam
HUBUS

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: Lili (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-08 07:41

Zwracasz się wprawdzie do jakiegoś tajemniczego "Pana", ale może i ja (wprawdzie zdecydowanie niewiasta, ale chyba nie jesteś uprzedzony?) coś napiszę. Otóż sprawa jest prostsza, niż Ci się wydaje: Pan Bóg dał nam wolną wolę do decydowania o naszym życiu (wielu zapomina, że jednocześnie dał rozum i że rozumu też do decydowania warto używać;). Wie, jakie będą nasze wybory (bo nie istnieje dla niego czas w naszym rozumieniu), ale nie chce i nie może w nie ingerować. Nic nie może nam narzucić. Jest wszechmocny, ale jedyne, co go "ogranicza", jest Miłość. Jesteśmy wolni w swoich wyborach i decyzjach, bo Bóg nas kocha i czeka na naszą odpowiedź, na naszą miłość. Gdybyśmy MUSIELI kochać, nie byłaby to już miłość, jak sam na pewno rozumiesz.
To są pewne uproszczenia, ale może pomogą Ci w rozważaniach.

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-08 08:58

Bóg jest Miłością, ogromną Wszechogarniającą Miłością.My na naszych drogach często gubimy Go z oczu i szukamy namiastek-pieniądze, władza, itd.Pomyśl,cóż to wszystko znaczy w obliczu Wieczności?Odchodzimy z tej ziemi, tak jak przyszlismy- nadzy.
Bóg nie chce mieć z nas niewolników, więc dał nam wolną wolę.Możemy więc w tej wolności gubić się w życiu, o ile chcemy- odchodzimy więc od Kościoła,zbijamy pieniądze, zmieniamy partnerki życiowe. itd.To są te namiastki.A Bóg, jak dobry Ojciec,pozwala nam ponisić konsekwencje naszych czynów.On nie zsyła nieszczęść.My sami zsyłamy je na siebie naszym postępowaniem.A Bóg tylko czeka, zebyśmy w chwili refleksji nad sobą, wrócili do Niego.
Musisz przeorganizować swiat, który zbudowałeś w sobie- Bóg jest Miłością
i nie ma większej Miłości.My, ludzie, usychamy bez miłości- zobacz cały swiat kręci się wokół niej, takiej lub innej- nie chodzi mi o miłośc do kobiety.Masz wolną wolę- możesz wybrac inną miłość, ale wszystko i tak będzie Cię prowadziło do tej Największej.Cel czlowieka to Bóg! Życie na ziemi to chwila.Wieczność to Miłość.
Bóg stworzył świat i tak go zorganizował.Jak chciał.
Bóg jest Panem stworzenia.Nie człowiek.

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: taka tam (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-08 09:16

Matko, ale dyrdymoły Pan tutaj opowiada. Proszę lepiej zająć sie odkrywaniem lekarstwa na raka, albo wziąść sie za jakieś mniej skąplikowane zagadnienie mechaniki kwantowej, fizyki, chemi- bo z tym teologicznym wyjaśnianiem mysli Pana Boga, różnie bywa. Otoż drogi Panie Badaczu, Bóg jest duchem nieskończenie doskonałym, wszystkim we wszystkim, niemożliwy do ogranięcia przez rozum ludzki. Bóg sam sobie wystarcza, a nas stworzył ponieważ nas kocha, ponieważ chciał podzielic sie ze swoim stworzeniem tym pieknem przyrody i ogólnie bogactwem świata zewnętrznego, a także chciał aby jego stworzenie mogło zakosztować trochę Jego Boskiej swiętości, jego piękna- dlatego stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. Nikt nie jest w stanie pojąć kim jest Bóg, nikt nie jest w stanie sprecyzować dokładnie o co w tym stwarzaniu wolnej woli chodzi- ponieważ Bóg jest tajemnicą dla naszego marnego, ograniczonego luzkiego rozumu. Otóż w Piśmie świętym jest napisane przepraszam nie pamiętam, gdzie, ale napewno w Nowym Testamęcie w jedym z listów chyba św. Pawła, że to co niepoznane tutaj w pełni poznamy na drugim świecie, takie można również znaleść zdanie co do pewnych sprzeczności "Myśli moje nie sa myślami waszymi" tym razem w Starym Testamęcie. Drogi Panie Badaczu, jak juz powiedziałąm prosze najpierw sprubowac dokonać jakiegoś niesamowitego odkrycia w dziedzinie nauki, a napewno zrobi Pan krok do Prawdy o Panu Bogu. Proszę od razu sie nie rzucac na glęboka wodę i nie mierzyć za wysoko bo może sie okazać, ze spadnie Pan na złamany nos. Nie wiem czy będzie Pan w stanie pojąć, największa tajemnice jaka jest Bóg skoro do tej pory nikomu sie to tak do końca nie udało. Otóż drogi Panie Badaczu, kropla wiedzy moe skutecznie zrobić z człowieka ateistę, albo wroga Pana Boga, ale już kielich tej wiedzy naukowej, teologicznej z pewnością przyczynia sie do wzrostu wiary.
pozdrawiam i życzę powodzenia w odkrywaniu tajemnicy Boga.

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: ...a taka tam :-) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-08 09:31

Wszechwiedza Boga i ludzka wolność - rzeczywiście jeśli zestawimy te dwa pojęcia ze sobą, to zajdzie mały zgrzyt... Wiedz jednak, że Bóg nie może zaprzeczyć Sam sobie, własnej logice.
I w tym momencie objawia się wielkość naszej wiary. Mnie osobiście trzymają przy "życiu" słowa xTwardowskiego:

"...Ufam że wytłumaczysz. kiedy mi zamkniesz oczy"

Pax

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: stokrotka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-08 10:35

To prawda ze Bóg nas stworzył i dał nam takie a nie inne warunki i że nas zna na wylot niz my byśmy chcieli ale jednego bóg nie może z nami zrobic a mianowicie zmusić nas do podjecia takiej a nie innej decyzji . To ze Bóg wie jak postąpimy nie świadczy wcale o tym ze Bóg ma z nas niewolników zobacz bóg widząc nasze grzechy mógł by nas zgładzić w jednej sekundzie bo ON jest czystą prawdą i miłością i nie cierpi kłamstwa obłudy zdrady przekleństw i nic co jest jego przeciwieństwem , ale ON- Bóg jest też Miłościa bez miary nie taka jaką my reprezentujemy bo my reprezentujemy miłość niedoskonałą a ON jest MIŁOŚCIĄ doskonałą i po to posłał Syna swego Jezusa by ratować to co mogło by zginąć na wieki . I mimo takiego poświęcenia jakie uczunił Bóg z własnej drugiej osoby trójcy Świętej i tak wielu z nas nie osiaga szczęścia jakie jest przygotowane dla nas wszystkich . Bynajmniej to co napisałam ze wielu nie osiąga tego co Bóg dla nas przygotował nie jest w planie bożym. On zawsze pragnie by wszystkie jego dzieci które swarza w łonach matek powróciły do niego w formie doskonałej, a ilu z nas podejmuje trud by osiągnąć to szczęście? Zobacz jak wielu z nas zadawala sie radościami przyziemnymi i nie zwraca uwagi na dekalog -jak wielu z nas nie przejmuje sie faktem ze za nas została ZłOżONA OFIARA NIJDOSKONALSZA by nas ocalić od wiecznej śmierci jakim jest potępienie na wieki. Bóg widzi i wie co jest co będzie i prubuje nas nakłonić do dobrych decyzji ale to my mamy ostatnie słowo w podjeciu takiej a nie innej decyzji . A to co nas spotyka po podjeciu tych decyzji to tylko konsekwencje . my nauczyliśmy sie ze ktoś za nas ponosi te konsekwencje . Np gdy dziecko jest nieletnie to rodzice odpowiadaja za czyny swych pociech i niektórym tak zostaje az do starości ze mówia to nie ja to on powinien odpowiadać za to czy tamto . A tu NIE z chwila gdy zaczołeś byc świadom co jest złe a co dobre Ty sam ponosisz konsekwencje podejmowanych decyzji tylko nie wszyscy chcą to przyjąc do świadomości , ciągle myśla ja nie poniosę za to odpowiedzialności to mama poniesie bo mnie tak wychowała albo kolega bo mnie zwiódł nic bardziej mylnego jak tak myślec . To błąd. Pomyśl nad tym.

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: Mati (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-08 11:54

Myślę że Pan Bóg daje nam wolną wolę a jednocześcnie oferuje nam pewne drogi życia,np.wybór takiego czy innego zawodu,rodzaju rozrywki,itp. Z Bogiem!

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: LO (---.ghnet.pl)
Data:   2006-08-08 13:11

No właśnie.... czasem dochodzi sie do pewnch paradoksów, które przy pewnej dozie złej woli wydają się niedorozwikłania. Ale mając dobrą wolę można je jakos wytłumaczyć. Albo dochodzi się do obszarów gdzie rozum i logika musi ustąpić przed wiarą i tu juz nie ma nic do wyjaśniania...

Pozdrawiam Badacza

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-08 14:04

Badaczu,masz rację.Jesteśmy marionetkami,ale nie Boga,tylko samych siebie.
Skomplikowane?
Proste,jak drut->chcesz i kochasz Boga?Idziesz Jego droga,aczkolwiek bardzo trudną.
.Nie kochasz i nie potrzebujesz Go?Omijasz Go,przynajmniej tak sie tylko wydaje,szerokim łukiem.
I choćby ten Bóg,który jest Miłością,nawet tysiąc razy rzucał Tobą o ziemię,proszac a wrecz błagając o Twoje serce,Ty masz władze Mu odmówić.
Bo taką wladzę od Boga kazdy otrzymał,a co zrobisz,zależy już od Ciebie.

Zwykle podaję sigla,ale dla Ciebie zrobie wyjatek,moze i inni skorzystają:
"Nie mów:"Pan sprawił,ze zgrzeszyłem".
Czego On nienawidzi,tego nie będzie czynił.
Nie mów:"On mnie w bląd wprowadzil"
albowiem On nie potrzebuje grzesznika.
Pan nienawidzi wszystkiego,co wstrętne,
i nie pozwala,by ci,którzy sie Go boją,
mieli z tym styczność.
On na poczatku stworzył człowieka
i zostawił go własnej mocy rozstrzygania.
Jeżeli zechcesz,zachowasz przykazania,
a dochować wierności jest Jego upodobaniem.
Położył przed tobą ogien i wode,
co zechcesz,po to wyciągniesz ręke.
Przed ludźmi zycie i śmierć,
co ci się podoba,to będzie ci dane.
Ponieważ wielka jest mądrość Pana,
potężny jest władzą i widzi wszystko.
Oczy Jego patrza na bojących się Go-
On sam poznaje kazdy czyn człowieka.
Nikomu nie przykazał być bezbożnym
i nikomu nie zezwolił grzeszyć."-Syr 15,11-20

Prawda jakie to proste?Pstryk i jest to,co chcesz.
Tylko trzeba pamiętać o tym,że tych wyborów dokonuje się za życia.
Pozdrawiam:)

 Re: Jesteśmy tylko marionetkami Boga.
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2006-08-08 18:52

Badaczu, czy ty przypadkiem nie chcesz zrzucic na Boga odpowiedzialności za wszystkiue swoje błędne decyzje, za niewierności i brak wytrwałości ? A może chcesz porawić Jego plany co do ciebie i złości cię to, że nie masz mocy, by to uczynić? Jeżeli naprawdę masz zamiar zrozumieć boską logikę, poproś Boga o pomoc "Z całego serca Mi zaufaj, nie polegaj na swoim rozsądku, myśl o Mnie na każdej drodze, a Ja twe ścieżki wyrównam." Prz 3, 5-6

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: