logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy sztuki plastyczne są niezgodne z Prawem Bożym?
Autor: oaza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-08 11:01

Jak należy rozumieć poniższy tekst ze Starego Testamentu w kontekście wypowiedzi Jezusa, że nie przyszedł znieść Prawo,lecz go wypełnić: " Nie będziesz sobie czynił żadnych rzeźb ani podobizn niczego, co znajduje się wysoko na niebie albo co jest nisko na ziemi, albo wreszcie co żyje w wodzie poniżej powierzchni ziemi."
Czy to oznacza, że sztuki plastyczne są niezgodne z Prawem Bożym?

 Re: Czy sztuki plastyczne są niezgodne z Prawem Bożym?
Autor: o. Arnold (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2006-11-08 15:04

Szczęść Boże,
Wystarczy przeczytać tylko cały te kawałek a wszelkie wątpliwości zaraz się rozwieją.
"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz odawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwardego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."
Wj 20, 3-60
Pozdrawiam serdecznie

 Re: Czy sztuki plastyczne są niezgodne z Prawem Bożym?
Autor: Robson (---.cavern.pl)
Data:   2006-11-08 18:46

Ech, to wycinanie z kontekstu ;)
Znam lepszy fragment: w Biblii jest napisane, że "Nie ma Boga"! Ps 10,1.
R.

 Re: Czy sztuki plastyczne są niezgodne z Prawem Bożym?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-11-08 19:02

Po namyśle, przyznaję rację. Proponuję zacząć od wyrzucenia przez okno wszystkich pieniędzy i znaczków pocztowych. Nie żebym chciał oddawać pokłony, ale przedtem daj znać, gdzie mieszkasz.

 Re: Czy sztuki plastyczne są niezgodne z Prawem Bożym?
Autor: David (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2006-11-08 19:08

Wyrazem kultu miłosierdzia Bożego jest powszechnie znany (w Polsce i na świecie) obraz Jezusa Miłosiernego podpisem: "Jezu, ufam Tobie!". A choć możemy go zaliczyć do zewnętrznych form kultu Miłosierdzia Bożego, praktyka pokazuje, ile nawróceń, ile przemian dokonało się w obliczu tego obrazu, oraz ile łask przezeń spłynęło na ludzi. Ich świadectwa stanowią potwierdzenie słów Jezusa, które s. Faustyna zapisała w swym Dzienniczku: Już jest wiele dusz pociągniętych do mojej miłości przez obraz ten. Miłosierdzie moje przez dzieło to działa w duszach
.......

Kilka stronic dalej wyjaśniła, że 22 lutego 1931 r., przebywając wieczorem w celi płockiego klasztoru, ujrzała Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Piersiach uchylenia szaty (...) wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady 4. Po chwili pełnej adoracyjnego milczenia Jezus wyznaczył Świętej niezwykłe zadanie: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: Jezu ufam Tobie! Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie

pozdrawiam serdecznie
David L. OSB

 Re: Czy sztuki plastyczne są niezgodne z Prawem Bożym?
Autor: marcin (62.233.130.---)
Data:   2006-11-08 22:12

Jezus kazał Faustynie namalować swój wizerunek a więc w sztukach plastycznych nie ma nic złego.

 Re: Sens tego tekstu biblijnego
Autor: Atimeres (---.eurogielda.pl)
Data:   2006-11-09 11:18

Zakaz wykonywania wizerunków miał od poczatku względną ważność. Był uzupełnieniem I przykaznia i służył ochronie czci jednego Boga. Nie obowiązywał więc, gdy nie sprzeciwiał się czci Boga, a raczej mu słuzył.
Dlatego Mojżesz poleca wykonać na pustyni węza miedzianego, a Jezus wskazał na jego mesjańską wymowę. Dlatego tez i w świątyni jerozolimskije pojawiają się wizerunki cherubów, osłaniających arkę, a takzde wiele innych wizerunków rzeczy stworzonych (lwy, woły, rosliny). Bo tu nie było niebezpieczeństwa bałwochwalstwa; wizerkunki służyły chwale Boga Jahwe.

 Re: Sens tego tekstu biblijnego
Autor: Laura (---.softpro2.pl)
Data:   2006-11-10 19:06

Chodzi o to, żeby nie oddawać czci obrazowi jako obrazowi, ale Bogu, Którego one przedstawiają. Dlatego sztuki plastyczne nie są niezgodne z Prawem Bożym.

 Re: Sens tego tekstu biblijnego
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-10 21:31

Cel uczynienia podobizn (starożytny Wschód utożsamiał wizerunek z rzeczywistością - innymi słowy wizerunek nie był przedstawieniem bóstwa tylko bóstwem)
Cel wizerunków w chrześcijaństwie jest inny.

Więcej na temat wizerunków napisałem tutaj :
http://www.analizy.biz/marek1962/_obrazy.html
polecam też tekst p. Stępniewskiego http://www.analizy.biz/marek1962/_obrazy2ls.html

zaś na temat zakresu obowiązywania Prawa Mojżeszowego tu
http://www.analizy.biz/marek1962/dekalog.htm

pozdrawiam
Marek

 Re: Sens tego tekstu biblijnego
Autor: oaza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-14 10:56

Dziękuję wszystkim osobom wypowiadającym się w tej sprawie.
Przeczytałam wszystkie podane odnośniki i jestem pod wrażeniem, że można analizować teksty biblijne tak prostym, jasnym i zwięzłym językiem. Zwykle odczuwam odruchową niechęc do przydługich tekstów, a tu... doczytałam do końca bez problemów, i co najwazniejsze- ze zrozumieniem.
Bogu niech będą dzięki, że mamy jeszcze ludzi, którzy o wielkich rzeczach potrafią pisać w przystępny sposób.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: