logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: Bubu (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-16 08:58

Witam!
W Księdze Rodzaju są dwa opisy dotyczące powstania człowieka.
"A wreszcie rzekł Bóg: 'Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego nam.' Stworzył więc Bóg człowieka na swój oraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył męższyznę i niewiastę". (Rdz 1,26-27)
To jest jeden opis. A drugi:
"(...) - wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiekistotą żywą."(Rdz 2, 7)
"Wtedy Pan Bóg sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber , a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę." (Rdz 2,21-22)

Dodam jeszcze, że wg. pierwszego opisu pierwsze powstał rośliny zielone i zwierzęta a potem człowiek. A wg. drugiego pierwsze był człowiek, a dopiero później rośliny i zwierzęta. Więc jak to jest? Wiem, że to wszystko ma przekas metaforyczny, ale jednak. Obywda opisy się przecież wykluczają.

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-16 13:40

Pokój Tobie
Gdzie masz sprzeczność ? Przecież jak przeczytasz dokładnie to drugi opis jest niejako uzupełnieniem pierwszego.
W pierwszym opisie jest "stworzył Bóg człowieka", nie jest podane w jaki sposób
W drugim opisie ( nazwijmy go dokładniejszym ) jest podane w jaki sposób to się stało.
A gdyby tak połączyć oba opisy:
'Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego nam.'
- wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą."
"Wtedy Pan Bóg sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber , a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę."
stworzył męższyznę i niewiastę".
I masz piękną całość

Marcin

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: martussa (---.kaskada.net)
Data:   2006-11-16 14:10

Tylko pozornie się wykluczają. W rzeczywistości jednak się dopełniają. Pamiętam, jak mówił kiedyś o tym o. Augustyn Pelanowski.
To są obrazy dwóch obliczy człowieka: pychy i pokory. Błotnisty Adam (tak go nazwijmy) wie, kim jest, bo ciągle widzi swoje ślady (to obraz pokory wobec Boga). Natomiast Adam w raju czasem "trochę się zapomina".
To w wielkim skrócie. Sam trochę pomyśl :-)

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-11-16 16:19

Raczej - uzupełniają. Temat już był, proponuję się zaprzyjaźnić z wyszukiwarką. Niektórzy twierdzą, że działa, ja jestem wprawdzie do niej zniechęcony (stara była lepsza!), ale może trafisz na jaką litościwą duszę.

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: Hana (---.aster.pl)
Data:   2006-11-16 16:34

Nam kiedyś ksiądź tłumaczył w ramach tych tekstów, że nie ważne jest JAK Bóg nas stworzył czy to z błota czy inaczej, ale najważniejsze jest to że to Bóg nas stworzył na swoje podobieństwo i tchnął w nas ducha. A jak to było w rzeczywistości to dowiemy się w niebie, choć myślę, że jak już będziemy blisko Boga to już nie będziemy wcale chcieli tego wiedzieć czy zostaliśmy stworzeni z błota, czy z prochu, czy jeszcze w inny sposób. Czy to jest takie ważne ? Najważniejsze jest to, że jesteśmy dziećmi Bożymi.

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: Liturgista (---.leon.com.pl)
Data:   2006-11-16 16:36

Drugi obraz stworzenia człowieka, musi być odbierany także w przenośni. Obrazuje on bowiem przemijalność ludzkiego ciała, jego kruchość.

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: hania (---.ztpnet.pl)
Data:   2006-11-16 19:44

Oba opisy pochodzą z różnych tradycji, jeden z tradycji kapłańskiej, drugi z tradycji jahwistycznej. Tradycja początkowo była przekazywana ustnie i ulegała modyfikacji. Pierwszy podkreśla fakt wybrania człowieka przez Boga - jest on stworzony na końcu i jest zwieńczeniem dzieła tworzenia. Drugi podkreśla dwoistość natury człowieka - składa się on z ciała i ducha, który został nam dany do Boga Stwórcy. Opis stworzenia kobiety podkreśla jej godność - jest ciałem z ciała.(isz - mąż, Iszsza - niewiasta - nasz język nie oddaje tej zależność ale w Biblii Wujka używane są określenia Mąż Mężyna co ukazuję tę jedność) Sen Adama symbolizuje niejako umieranie dla miłości - żeby połączyć się z drugą osobą, trzeba umrzeć dla siebie (to symbolizuje sen).Jeśli interesuje Cię coś więcej polecam publikacje ks. Jelonka - w dostępny sposób przybliża świat Biblii.

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-11-17 16:33

W Księdze Rodzaju mamy dwa odmienne opisy stworzenia świata. Gdzie i jak, nie będę wskazywał konkretnych wersetów. Potraktujmy to trochę jako zabawę porównawczą.

Chciałbym zwrócić uwagę na następujące aspekty sprawy:

1) Mamy tu doczynienia z tekstami poetyckimi sensu stricte a nie z reportażem, protokołem sądowym czy tekstem naukowym. W poezji nie musi się cokolwiek zgadzać. Przykład? Proszę bardzo! Czy widział ktokolwiek pola malowane zbożem? Czy zbożem wogóle można malować? A Mickiewicz widział (ale raczej nie oczami, jeśli już to oczami duszy) i opisał to, a my się uczymy i powtarzamy jak mantrę.

2) Oglądaliście Państwo kiedyś taki film wielkiego reżysera japońskiego Kurosawy pt "Rashamon"? Pokazuje on pewne wydarzenie z punktu widzenia 4 świadków. I każdy widząc to samo, widzi co innego, co innego relacjonuje w zupełnie inny sposób. Dla psychologów to żadna ciemna sprawa, takie są po prostu prawidła ludzkiej percepcji i narracji. Każdy z nas jest inną konstrukcją, inaczej "nastrojoną".

3) Historycznie rzecz ujmując owe opisy powstawały (tzn. były spisywane przez autorów natchnionych) w dwóch różnych okresach i w dwóch różnych środowiskach. Pierwszy (w układzie tekstu) opis stworzenia świata jest historycznie rzecz ujmując młodszy. Powstał w Babilonie, nad wielkimi rzekami Tygrys i Eufrat w czasie niewoli babilońskiej. No to mamy tu opisy wody, zwierząt wodnych, bujnej roślinności. Bogate słownictwo i metafory powstałe z obserwacji tamtejszego (babilońskiego) środowiska naturalnego i kontaktu z kwitnącą cywilizacją babilońską. Drugi obraz-opis jest bardziej "suchy". Nie ma w nim wody, co najwyżej błoto, pył. To tekst wcześniejszy o jakieś 300, a może nawet więcej lat. Powstały w suchej, pustynnej i ubogiej Judei. Autor biblijny pisał tak jak umiał.

 Re: Stworzenie człowieka. Obywda opisy się wykluczają.
Autor: Sabina (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-17 19:37

A dla mnie to jest piękne, że mamy w Biblii oba te opisy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: