logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: spragniona wiedzy (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-05 22:35

Zawsze uwazalam sie za katoliczke i nie wstydzilam sie o tym mowic. Niedawano uswiadomilam sobie ze chodzenie do kosciola i modlitwa to za malo. Nalezy wymagac wiecej od siebie.
Pragne cos ze soba zrobic, poznac madrych ludzi, poczytac cos madrego (madrego ale napisanego prostym jezykiem). Jak dotad za cokolwiek sie nie zabieralam - wszytsko bylo takie trudne i malo zrozumiale. Moja wiedza na temat naszej religii jest praktycznie znikoma, czuje sie z tym strasznie. Pragne to zmienic, ale nie wiem w jakie zrodla sie zaglebic, w jakie ksiazki zainwestowac, ktore nie znuza, a dodzadza jakiejs madrosci.

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-01-06 01:37

Oprócz czytania Pisma sw. - ono zawsze na pierwszym miejscu, bo to Ksiega, w ktorej Bog sam sie objawia człowiekowi, zajrzyj jeszcze tu: http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=93525&t=93498, a znajdziesz kilka propozycji. Proponuje tez prase katolicka, np. Tygodnik Niedziela (mozna znalezc w sieci wersje internetowa) albo Gosc Niedzielny i inne. Reszte dopisza pozostali Forowicze. :)))

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-06 03:11

Po pierwsze: polecam rekolekcje, np. u Salwatorianów. Są prowadzone zawsze bardzo prostym słowem, trafią do każdego, kto tylko chce usłyszeć więcej.
Patrz tu: http://www.cfd.sds.pl/?d=spis,,140

Po drugie: w czytaniu książek skorzystaj może z rad naszego forum. Patrz:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=120687&t=120687 oraz
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=130707&t=130707

Po trzecie: naucz się pytać. O wszystko. Albo człowieka, albo w internecie na poczatek. Czytaj bieżące gazety religijne - one oprócz świeżych informacji pomogą ci zorientować się czego nie wiesz i stawiać nowe pytania.

Ale wszystko spokojnie. Nigdy nie będziesz wszystkiego wiedzieć i nigdy nie przeczytasz wszystkich mądrych książek. Warto pamiętać o najważniejszym:

"Choćbyś całą Biblię umiał na pamięć i znał wszystkie teorie filozofów, na co się zda to wszystko bez miłości Boga i Jego łaski?"
"Im ktoś ma więcej w sobie wewnętrznego skupienia i prostoty, tym liczniejsze i wznioślejsze rzeczy pojmuje bez trudu; odbiera bowiem z góry światło poznania".
"Zaprawdę, gdy przyjdzie dzień sądu, nie zapytają nas o to, cośmy czytali, lecz o to, cośmy czynili; ani o to, czegośmy się nauczyli, ale czyśmy pobożnie żyli".
(sw. Tomasz a Kempis)

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: Jakub (---.nat.rsk.pl)
Data:   2007-01-06 09:44

Zobacz tutaj:
http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?t=7235&start=0

Może znajdziesz coś dla siebie
pozdrawiam

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: Mateusz (80.51.206.---)
Data:   2007-01-06 10:16

Polecam bardzo dwie pozycje: Michel Quoist: "Rozmowy o miłości", oraz "Modlitwa i czyn". Jest oczywiście wiele innych ciekawych pozycji, ale w tej chwili mam mało czasu, więc na razie tyle :)

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2007-01-06 11:29

spragniona wiedzy, przede wszystkim musisz zdecydować, o co Ci tak naprawdę chodzi, którą część naszej religii chcesz poznać? Od czego zacząć? wtedy ewentualnie można Ci będzie coś do poczytania doradzić.
przykłądowo jeśli chcesz zgłębić, lepiej zrozumieć pismo św. polecam "Przewodnik po Biblii" pod red. David i Pat Alexander wyd. Vocatio. Jeżeli chcesz wiedzieć elpiej co dzieje się podczas mszy św., to "Msza św" w dwóch częściach arcybiskupa T. Siljeńskiego, biskupa płockiego Ks. Dr Antoniego J. Nowowiejskiego wyd. Antyk. Jeśli interesują Cię dogmaty, to "Historię dogmatów" w czterech tomach pod red. Bernarda Sesboue SJ wyd. m. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat działalności szatana i egzorcyzmów to "wyznania egzorcysty" ks. Amortha. A jeśli chcesz poczytać o czymś dot. człowieka, uczuć, emocji i jego problemów to książki Anselma Grun'a, Eldredge'a, czy o. Józefa Augustyna SJ. Ogólnie o wierze, to: "Wprowadzenie w chrześcijaństwo" Ratzingera (chociaż to troszkę trudniejsza lektrura), czy "Rozważania o wierze" ks. Dajczera
Książek jest bardzo dużo na wiele różnych tematów. Sprecyzuj więc najpierw temat ;)
Jak chcesz pisz na mój e-mail :)
pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań :)

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-01-06 12:44

Sugerowałbym bardzo prosty i łatwo dostępny początek. Może być już od dziś. Wystarczy udać się na mszę św. i uważnie wysłuchać tekstu czytań oraz homilii, która z reguły powinna być komentarzem i wyjaśnieniem tych czytań. Od tego można zacząć.

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: ofca (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-07 22:08

Ja zdecydowanie polecałabym "Rozważania o wierze" ks. Dajczera. Potem można poszukać dalej, ale ta książka jest mądra, głęboka, a jednocześnie napisana prostym jezykiem.

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: marek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-07 22:12

Witaj spragniona wiedzy. Mam dla Ciebie propozycję, żebyś tak łatwo nie rezygnowała z dłuższej modlitwy. Nasza wiara to przede wszystkim poznanie Boga Żywego, realne spotkanie GO w życiu. A to najczęściej nie obywa się bez wielu godzin na kolanach. Wiedza niestety często mąci w głowie i odwodzi nas od życia (nie neguję jej potrzeby oczywiście). Modlitwa to nie za mało, to wszystko. Ja doświadczyłem też prowadzenia Boga w lekturach potrzebnych mi w życiu, ale najpierw modlitwa i Pismo Święte i to powinaś zacząć od Ewangelii (osobiście proponuję Jana na początek) i modlitwy psalmami, a książek to jest tyle, że szok - na pewno coś znajdziesz. No i rekolekcje to świetny pomysł. Może Jezuickie. Pozdrawiam

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: koorka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-07 23:26

Polecam ksiazki i audycje radiowe Augustyna Pelanowskiego OSPPE

 Re: Jak poglebic swoja wiedze religijna?
Autor: susane (---.witosa2.1000lecie.pl)
Data:   2007-01-10 19:09

Poleciłabym stronę www.teologia.pl
zawierającą w pytaniach i odpowiedziach informacje o podstawowych prawdach wiary na podstawie KKK.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: