logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Barbara (---.rene.com.pl)
Data:   2007-01-07 19:36

Ponieważ nigdzie nie doczytałam, to proszę o wyjaśnienie: jak to jest z Sakramentem Namaszczenia Chorych? Czy przyjmuje się go raz, czy można wiele razy? U nas w Kościele ten Sakrament jest udzielany dwa razy do roku, ale spotkałam się z opinią, że ten Sakrament raz przyjęty ciągle jest ważny i jesli ktos go przyjmuje kilkakrotnie to to jest to błędem. Nadmieniam, że przebyłam chorobe nowotworową i juz wiele razy przyjmowałam ten Sakrament, czy więc popełniłam błąd? Sakrament ten przyjmowałam co pół roku. Barbara

 Re: Ile razy mozna przyjac sakramen chorych?
Autor: Fajtlapa (---.man.bydgoszcz.pl)
Data:   2007-01-07 19:44

Mozesz poczytac np. tutaj: http://www.kuria.gliwice.pl/~wojciech/chorych.html

W mojej parafii za kazdym razem jak jest Dzien Chorych chorzy przyjmuja sakrament.

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Irena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-07 20:08

Od 14 lat walczę z nowotworem (a szczerze mówiąc z rakiem) i sakrament chorych przyjmuję dość często. Nie tak regularnie jak autorka pytania, ale gdy odczuwam szczególny lęk przed kolejnym zabiegiem lub gdy mam taką okazję (szczególnie na rekolekcjach ADŚ). Zawsze po przyjęciu tego sakramentu czuję pokój i łaskę zgody na Bożą wolę. Chciałabym także podobnie jak autorka znależć odpowiedź AUTORYTETU. Pozdrawiam Irena.

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Sabina (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-07 20:10

Sakrament jako taki można przyjmować wiele razy w życiu, w końcu wielokrotnie możemy być poważnie chorzy, stan w tej samej chorobie może się pogorszyć. Kościół nie zaleca jednak, jakby to powiedzieć, takiego "po prostu" przyjmowania tego sakramentu, np. z powodu starszego wieku tylko.
zobacz tu: http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/30/4.htm

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-07 20:13

Nie ma ograniczeń. To nie jest ostatni sakrament tylko sakrament namaszczenia chorych. A chorować możemy długo albo wiele razy. Oczywiście z powodu grypy tego sakramentu się nie udziela :) Tylko chrztu, bierzmowania i kapłaństwa nie można przyjąć powtórnie.

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-01-07 20:24

Sakrament chorych, jak sama nazwa, a także List św. Jakuba (5,14-16) wskazują, jest sakramentem, którego udziela sie wtedy, kiedy ktoś poważnie, cieżko, czasem nawet z zagrozeniem życia, zachoruje (śmiertelnie). A wiec przy każdej poważniejszej chorobie powinno sie go z wiarą przyjmować. Nie należy on bowiem do tych tylko jednorazowych (chrzest, bierzmowanie, sakrament świeceń prezbiteratu). W mojej parafii, a myslę, że w całym naszym Kościele, ten zwyczaj panuje, że nawet kilka razy w roku udziela sie sakramentu namaszczenia chorych: Raz na pewno 11 lutego, kiedy to przypada ustanowiony przez Jana Pawła II - Światowy Dzień Chorych, innym razem podczas rekolekcji parafialnych, albo przy jeszcze innych okazjach, otrzymują go ludzie w starszym, podeszłym wieku (raczej trzeba być po 60-tce), a także przebywający w tym czasie w kosciele ludzie poważnie chorzy, ale młodsi, nawet dzieci. Myślę, ze chodzi o to, żeby ludzie starsi przynajmniej raz w roku mogli przyjąć ten sakrament, który ma ich wzmacniać na duszy i ciele. Chorym, których z racji pierwszego piatku miesiaca, odwiedzają księża z Panem Jezusem, takze raz do roku udzielają tego sakramentu.
Zatem wszystko w porządku Barbaro. Generalnie przyjmuje sie ten sakrament w razie poważnej choroby. Pozdrawiam i zyczę zdrowia. Szczęść Boże.

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2007-01-07 20:35

Sakrament chorych mają możliwość przyjąć uczestnicy rekolekcji z postem oczyszczającym w Bąblinie.
Jakie ma on wtedy znaczenie?

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: diakon Piotr (gr.kat.) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-07 22:31

>>>Nie należy on bowiem do tych tylko jednorazowych (chrzest, bierzmowanie, sakrament świeceń prezbiteratu).<<<

Małe sprostowanie - niepowtarzalny jest sakrament święceń wszystkich 3
stopni (diakonat, prezbiterat, episkopat), a nie tylko prezbiteratu.

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: x. Damian (---.ip.fastwebnet.it)
Data:   2007-01-08 00:28

Odpowiadając na pytanie Inki - nie mam zielonego pojęcia.

Jeśli chodzi o pytanie Barbary - zaleca się nie przyjmowanie tego sakramentu częściej niż co pół roku. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, kiedy stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu. Udziela się go również w momentach realnego zagrożenia życia (np. przed poważniejszą operacją).

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: maryla (---.dsl.bell.ca)
Data:   2007-01-10 03:52

Taka info znalazlam na stronie gliwickiej
Namaszczenie chorych

"Następnie przywołał do siebie Dwunastu i zaczął ich rozsyłać po dwóch... Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia.Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali." Mk 6, 7-13

Sakrament namaszczenia chorych nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują sie w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia.
Jest to sakrament, który daje nam specjalną łaskę cierpienia, łaskę chrześcijańskiego przyjmowania i przeżywania choroby. Dlatego nie bójmy się tego sakramentu! Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości. Odrzućmy fałszywe myślenie i odczucia związane z namaszczeniem chorych. Nie łączmy tego sakramentu ze śmiercią!
Pierwszą łaską sakramentu namaszczenia chorych jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przezwyciężyć truności związane ze stanem ciężkiej choroby lub niedołęstwa starości. Ta łaska jest darem Ducha Świętego, który odnawia ufność i wiarę w Boga oraz umacnia przeciw pokusom złego ducha, przeciw pokusie zniechęcenia i trwogi przed śmiercią. Wsparcie pana przez moc Jego Ducha ma prowadzić chorego do uzdrowuienia duszy, a także do uzdrowienia ciała, jeśli taka jest wola Boża. Ponadto "jeśli popełnił grzechy będą mu odpuszczone".
Jest ono ostanie w szeregu świętych namaszczeń, które wyznaczają etapy życia chrześcijanina: namszczenie przy chrzcie wycisnęło na nas pieczęć nowego życia; namaszczenie przy bierzmowaniu umocniło nas do życiowej walki. To ostatnie namaszczenie otacza koniec naszego ziemskiego życia jakby ochroną, zabezpieczajacą nas na ostatnią walkę przed wejściem do domu Ojca.

Sakrament chorych można przyjąć wiele razy w ciągu swojego życia.


Sakrament jest udzielany 11.02 (Światowy Dzień Chorych - Święto NMP z Lourdes) oraz zawsze na życzenie wiernego.
Co należy przygotować na przybycie kapłana do domu chorego?
- stolik, na nim krzyż,
- obok zapalona świeca,
- spodeczek, na nim nieco waty lub chleba,
- woda święcona,
- szklanka z woda i łyzka,
- ręcznik.
Pamiętajmy o godnym przyjmowaniu sakramentu. Domownicy modlą się z chorym i z kapłanem.

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Barbara (---.rene.com.pl)
Data:   2007-01-10 20:48

Dziekuję za odpowiedzi. W tej chwili mam dobre wyniki i mimo to przyjmuje ten Sakrament a Pan Jezus daje mi duzo siły.

 Re: Ile razy mozna przyjac sakrament chorych?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-10 22:47

Barbaro, Ireno - życzę wytrwałości i całkowitego powrotu do zdrowia. Niech Bóg wam błogosławi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: