logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Paweł (71.194.201.---)
Data:   2007-01-08 18:42

Co stoi na przeszkodzie aby wprowadzić powszechne udzielanie Komuni Świętej pod dwoma postaciami?

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-08 19:19

Tak naprawdę, to przede wszystkim chodzi o względy praktyczne.

O komunii pod dwiema postaciami poczytaj tutaj:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=64160&t=64100

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Beata (---.jvece300b.ipd.brasiltelecom.net.br)
Data:   2007-01-08 19:40

Sa to naprawde wzgledy praktyczne. Czasem ludzie by narzekali, ze cos za dlugo teraz ta Komunia, niektorzy nie chcieliby przyjac, bo jak to tak?
Mysle ze wymagaloby to tez wiekszego przygotowania ludzi. W malych wspolnotach przeciez przyjmuje sie pod dwiema postaciami i wszystko jest ok.
Gorzej juz w kosciele. kiedys nasz proboszcz wymyslil zeby upiec troche wieksze chlebki niz komunikanty (oczywiscie z zachowaniem woda-maka) i dac z okazji wiekszej uroczystosci troche wieksze kawalki, mowiac brzydko. Okazalo sie, ze pare osób nie umialo sobie z tym poradzic, nie chcialo pogryzc, nawet zdarzylo sie ze ktos, o zgrozo, wlozyl do kieszeni. Pomysl moze dobry, ale okazalo sie ze doszlo do niepotrzebnego zamieszania, i zamiast uczty Panskiej, byl problem.
Ja to sie czasem boje profanacji, bo jak spadnie Cialo Pana Jezusa, to jeszcze jest jakos zauwazalne, ale z kroplami Krwi? Troche gorzej, trzeba by bylo bardziej uwazac, a tu znowu wchodzi wiele czynnikow, a to ksiadz sie musi spieszyc, bo zaraz nastepna Msza, a to ludzie sie pchaja, itp. Ale to juz takie moje prywatne przemyslenia.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: as (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-08 20:04

Moze ktoś mi wytłumaczy poco udzielać Komunii pod dwoma postaciami?

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: S (---.net.autocom.pl)
Data:   2007-01-08 22:59

as: to po co udzielać Komunii w ogóle?

"A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: ŤBierzcie i jedzcie, to jest Ciało mojeť. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: ŤPijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów." Mt 26, 26-28

Podobnie: Mk 16, 22-24 i Łk 22, 19-20.

Wracając do względów praktycznych, to u mnie w parafii są nawet problemy z przyjmowaniem samej postaci chleba. Jest to dość duża parafia i w okresach takich jak obecny - co cieszy - naprawdę dużo osób przyjmuje Komunię. Księdzu ciężko jest się doprosić, aby osoby w nawie głównej podchodziły dwoma rzędami, pod koniec zazwyczaj robi się jeden rządek. A to utrudnia przyjmowanie i rozdawanie Komunii, bo czasami to wygląda jak przyjmowanie "z biegu" - gdzieś gubi się miejsce na szacunek i godne przyjęcie Sakramentu, a i czasem można - jak to ujął jeden z księży - "księdza polizać w rękę" przez przypadek. Może się to wydawać zabawne, ale ja raz miałem ciężką sytuację: ustawił się właśnie jeden rządek, ludzie dość szybko podchodzili, a i ksiądz trochę popędzał. Jak dobrze, że zawsze do Komunii podchodzę z ładnie złożonymi rękoma. Trochę się z księdzem nie zsynchronizowaliśmy, a ministrant chyba się zagapił. Dobrze się skończyło, ale wolałbym tego nie powtarzać.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-08 23:10

Asie,
w Wieczerniku Apostołowie spożywali Ciało i Krew Chrystusa, podczas Najświętszej Ofiary także i chleb i wino przemieniane jest w Ciało i Krew Chrystusa - stąd w naszej świadomości spożywanie i Ciała i Krwi odbieramy jako jakąś pełnię. Tak to odbieramy, odczuwamy - pamiętając jednak, że w najmniejszym okruchu Hostii i w jednej kropli Krwi jest cały Chrystus.
Ponieważ nie ma konieczności udzielania Komunii św. pod dwiema postaciami, jest jak jest. Ale dla podkreślenia jakiejś szczególnej chwili, w ważnych sytuacjach, spożywamy także Krew Chrystusa. Np. na zakończenie rekolekcji, młodzi podczas ślubu, msza św. w małej zamkniętej wspólnocie itp. To nie jest "lepsza" komunia święta, ale ponieważ jest rzadko, przeżywamy ją w sposób szczególny.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2007-01-09 01:13

U mnie w parafii od wielu lat udzielana jest Komunia Sw. pod dwiema postaciami. Pozdrawiam.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: mania (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 08:18

W Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w Wielki Czwartek np jest udzielana komunia święta pod dwoma postaciami. Wcale to nie trwa dłużej, a ze wzgledow praktycznych książa mają kielichy tak skonstruowane, ze jest w nich i krew i ciało. Siegnijcie do wskazówek, i dokumentow watykańskich na rok Eucharystii, który trochę temu minął.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 21:28

Agato, jak technicznie przebiega u Was udzielanie Komunii Św. pod dwiema postaciami?

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-01-09 22:03

Co prawda nie jestem Agatą ;-) ale odpowiem jak wygląda tam gdzie ja bywam.
Mam co jakiś czas okazję przyjmowac komunię pod dwoma postaciami i zawsze wygląda to tak samo: jeden ksiądz trzyma kielich z Krwią, a drugi ksiądz (lub diakon jak u nas w klasztorze) trzyma konsekrowane hostie. Ten który trzyma kielich z Krwią bierze hostię, zanurza we Krwi i podaje podchodzącej osobie. Oczywiście w przypadku specjalnego kielicha (o jakim pisała Maria wystarczy do tego jedna osoba).

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 22:20

Podczas mszy rekolekcyjnej czy w klasztornym kościele, gdy jest więcej kapłanów, jest to proste. Ale mnie też Agato interesuje, jak to wygląda w kościele "normalnym" i to na co dzień, gdy jest tylko jeden kapłan, ludzie przepychają się do ołtarza, albo ksiądz przechodzi środkiem, żeby było mniej zamieszania, a jeśli przychodzi drugi to po to, żeby było szybciej, bo za chwilę następna msza święta, na polu deszcz albo mróz, więc ludzie wchodzą do kościoła, choć poprzedni jeszcze nie wyszli i robi się tłok, ciasny kościół, itd.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: zielona_mrowka (---.chello.pl)
Data:   2007-01-09 22:36

Ojej dla chcącego nie ma nic trudnego w pobliskiej parafii w której nie ma specjalnego naczynia aby rozdawać Komunię pod dwiema postaciami, po prostu wierni podchodzą do ołtarza na którym leży patena z Najświętszym Ciałem Pana Jezusa, a kapłan stoi obok trzymając kielich i w ten sposób udziela Komunii. Jest to praktykowane na Mszach św poszczególnych wspólnot i bardzo dobrze działa tylko z jednym księdzem.
Pozdrawiam :)

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Kasia (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2007-01-09 22:49

Też nie jestem Agatą :), ale u mnie wyglada inaczej niż u Moniki, więc napiszę.
Wierni przyjmują najpierw Ciało Pańskie, a potem można podejść do stojącego z boku kapłana/diakona/nadzwyczajnego szafarza Eucharystii trzymającego kielich z Krwią. Podchodzi się po kolei, począwszy od pierwszych ławek, bez przepychania :). Kto stoi z tyłu idzie na końcu. Dobrze jest zapamiętać sąsiadów w ławce, żeby zajmując z powrotem miejsce, zachować kolejność i nie robić zamieszania.
Nie ma tłoku, prawie wszyscy mają miejsca siedzące.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-01-09 23:00

Kasiu - czy dobrze wnioskuję z Twojego postu że opisujesz komunię świętą udzielaną na rękę?

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 23:25

He he, u mnie zawsze trzeba się przepychać, żeby przyjąć komunię wzdłuż kościoła :)) A Adoracja Krzyża w Wielki Piątek, kiedy trzeba podejść do krzyża przed ołtarzem trwa godzinę. Nie, żeby było tysiące ludzi, tylko nim się przepcha w tej ciasnocie... A są dwa krzyże. Wiem, wiem, wbrew przepisom. Dlatego moja wyobraźnia ma kłopoty...

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Kasia (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2007-01-09 23:34

Moniko, przyjmujący komunię ma wybór. Nie ma jednolitości. Z kielicha się pije.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: maryla (---.dsl.bell.ca)
Data:   2007-01-10 03:27

w mojej parafii udzielana jest komunia pod dwiema postaciami w Wielki Czwartek. Jeden ksiadz rozdaje Cialo Panskie a drugi ksiadz (wzglednie szafarz Eucharysti) podaje Krew w kielichu do spozycia. Na poczatku niektorzy unikali picia ze wspolnego kielicha (ze wzgledu na zarazki) teraz jest naprawde bardzo niewielu ktorzy nie przyjmuja Krwi Panskiej (moze sami sa chorzy).

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-10 06:25

Pytanie do zielonej_mrowki :)

Czy kapłan bierze Ciało Pańskie z pateny leżącej na ołtarzu, zanurza Hostie w kielichu z Krwią Pańską (który trzyma w ręku) i podaje do ust wiernych?
Jeżeli to tak wygląda, to mi się to podoba, bo współczesny człowiek ma jednak opory przed piciem ze wspólnego kielicha.
(w takim przypadku oczywiście niemożliwa byłaby Komunia św. na rękę)

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2007-01-10 23:47

Do Marii,
U nas w parafii Komunia Sw udzielana jest na reke ale jesli ktos chce przyjmuje do ust. Krew Panska udzielana jest roznie w zaleznosci jaki ksiadz celebruje Msze Sw. Niektore kielichy sa podzielone na 2 czesci a wiec w jednej znajduje sie Krew Chrystusa a w drugiej Cialo Chrystusa. Ksiadz zanurza Hostie w tej czesci gdzie jest Krew Chrystusa i podaje wiernym. Natomiast wielu ksiezy udziela tylko Komunie Sw a z boku stoi siostra zakonna lub szafarz z kielichem w ktorym znajduje sie Krew Chrystusa. Wierni podchodza i pija. Nie podoba mi sie ta metoda poniewaz ludzie maja rozne choroby i nie kazdy chce pic z tego samego kielicha. Ale musze przyznac, ze ludzie nie zwracaja na to szczegolnej uwagi. Serdecznie pozdrawiam. Szczesc Boze.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-01-11 21:25

To jednak nie względy praktyczne są główną przeszkodą. No bo nie stanowią problemu dla katolików rytów wschodnich, prawosławnych i części protestantów. Myślę, że organizacyjnie dałoby się to zorganizować bez problemu (vide Dekret Kongregacji d/s Obrzędów z 1965).

Sobór Watykański II określił zasadę "wolność można ograniczać tylko wtedy i tylko w takim stopniu, jak jest to konieczne'' (Deklaracja o wolności religijnej nr 7), która daje możliwość biskupom-ordynariuszom miejsca na dość szerokie udzielanie Eucharystii pod dwiema postaciami.

II Polski Synod Plenarny polecił:
,,Duszpasterze powinni wykorzystywać wszystkie prawne możliwości udzielania Komunii św. pod dwiema postaciami'' oraz
,,Ze względu na wymowę znaku Komunia święta nabiera pełniejszego wyrazu, gdy jest przyjmowana pod obiema postaciami. W tej bowiem formie ukazuje się w doskonalszym świetle znak Uczty eucharystycznej i jaśniej wyraża się wola dopełnienia nowego i wiecznego przymierza we Krwi Pana; jaśniej też uwydatnia się związek istniejący pomiędzy Ucztą eucharystyczną a ucztą eschatologiczną w królestwie Ojca''.
Według Synodu ta forma Komunii św. ,,pełniej wyraża ucztę eucharystyczną''.

Względy teologiczne i organizacyjne nie są więc przeszkodą. Wydaje mi się, że zasadniczą rolę odgrywają tu względy psychologiczne, przyzwyczajenia, tradycje i strach przed "nowym" (które nowym wcale nie jest). A może zwykłe lenistwo tak wiernych, jak i kapłanów? Czy ktokolwiek zachęca swojego proboszcza do tego aby udzielał Eucharystii w tej postaci? Chyba nie.

Polski Kościół "dorastał" do Komunii "na rękę" kilkadziesiąt lat (na marginesie: tam gdzie ja bywam prawie nikt nie przyjmuje Eucharystii w tej postaci, ja sam też się nie przełamałem, nie wiem dlaczego). Może z Komunią pod dwiema postaciami pójdzie szybciej?

A swoją drogą to ciekawe, że w sprawie obsady tronu metropolity warszawskiego wierni-lud Boży potrafili się wyrazić bardzo głośno i dobitnie (jedni "za", drudzy "przeciw", a w sprawie formy podawania Eucharystii (było nie było sprawy fundamentalnej) milczy. Pewnie jest ludowi obojętne. W ostateczności mogę sobie wyobrazić Kościół polski bez metropolii warszawskiej w ogóle (czyli tak jak funkcjonował w zasadzie przez większość swojej historii) ale bez Eucharystii na pewno nie.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-01-12 10:43

Tytułem uzupełnienia mojej wcześniejszej wypowiedzi:

Primo - Inercja, to jest jest to słowo, którego mi brakowało, gdy pisałem mój tekst, a które jest idealną odpowiedzią na pytanie.

Secundo - rękę sobie dałbym uciąć, że w ostatnim zdaniu napisałem "wogóle"!!! Sytuacja żywcem wyjęta z opisu byłego rosyjskiego premiera: Хотели - как лучше, а получилось - как всегда".

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-12 13:24

Verba Docencie, w czym w ogóle rzecz? W tym że ktoś nas w ogóle poprawia, gdy w ogóle nie wiemy jak się pisze w ogóle?

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-01-12 13:46

W ogóle - piszemy oddzielnie, albo rozłącznie - jak komu wygodnie. No chyba, ze trafi sie jakis wyjatek od reguly... ;)))

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-01-12 15:05

Mnie w komunistycznych szkołach uczono, że pisze się łącznie (tak jak wczoraj, bo nie ma jakiegoś "czoraja" w którym coś jest "w", tak z kontekstu mojej wypowiedzi nie wynika, żeby był jakiś "ogół", w którym coś jest).
Ale teraz mamy RP III (IV w okresie), więc może te moje nauki nie są już ważne
Nie mam do nikogo żadnych pretensji, po prostu dałbym sobie głowę oderwać, że napisałem łącznie a wyszło jak wyszło. Nic więcej.
Związek mojej "ogólnej" refleksji ze sprawą dwupostaciowości Eucharystii jest bardzo, bardzo luźny, jeśli wogóle.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: moderator (71.194.201.---)
Data:   2007-01-12 15:24

Od czasu do czasu ktoś z Internautów postuluje, żebym zajął się korektą błędów. Wszelakich na poziomie języka: stylistycznych, gramatycznych, ortograficznych. Codzienną plagą są np. 'napewno', 'na codzień', 'wogóle' (napisałem błędnie; błędy w pisowni pokazuje nawet przeglądarka firefoks, której używam). Z zasady nie koryguję błędów, bo zajmowałoby to zbyt wiele czasu. Jeśli koryguję, to skupiam się na źródłach cytatów biblijnych. Natomiast na poziomie języka w odpowiedziach kasuję wykrzykniki i większość wielokropków.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-01-12 15:31

A Word mimo wszystko sie upiera i 'wogóle', wciąż zamienia na 'w ogóle'.

 Re: Komunia pod dwiema Postaciami jest rzadko. Dlaczego?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-12 15:43

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629475
zasady pisowni wyrażeń przyimkowych (połączenia przyimków z rzeczownikami lub przysłówkami, liczebnikami i zaimkami).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: