logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to jest Księga martykulacyjna (marticulum)?
Autor: Janek (---.proxy.aol.com)
Data:   2007-01-08 18:52

Szczęść Boże
Od dłuższego czasu poszukuję objaśnienia terminu "księga martykulacyjna", po łacinie marticulum. Ma to związek ze świeckim patronatem nad zborami ewangelickimi, który kilka wieków temu był powszechnie praktykowany m.in. w kościołach ewangelickich na Pomorzu. Niestety słowniki, encyklopedie i internet na ten temat nic nie mówi.
Pozdrawiam Janek

 Re: Co to jest Księga martykulacyjna (marticulum)?
Autor: hania28 (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 08:21

Słowniki milczą, encyklopedie milczą, internauci milczą, heh. No to może ja się nieśmiało wypowiem, narażając się na śmieszność, jeśli jesteś np. poważnym panem doktorem czy innym profesorem "niezwyczajnym", a ja Ci tutaj takie łopatologiczne rady.
Niestety w sprawie wyżej wymienionego terminu nic mi nie wiadomo, ewangelicy to nie moja działka, choć temat piękny i jeszcze mało opracowany, ale mogę się podzielić sposobem, w jakim ja szukam do moich prac podobnych kwiatków. Roboty z tym mnóstwo, ale jaka satysfakcja.
Zaczęłabym od uświadomienia sobie, gdzie się z tym określeniem spotkałeś? Ktoś o nim pisze? Tradycja ustna? Jeśli to określenie jest w czyjejś pracy to zazwyczaj z podaniem źródła (w przypisach, ewentualnie w podanej bibliografii; zasadniczo powinno być i tu i tu, ale różnie z tym bywa).
Jeśli jest to na zasadzie ktoś, coś, gdzieś to może poszukałabym wiadomości
w tych kościołach ewangelickich, może pastorzy mają jakieś informacje:) Przy okazji masz wycieczkę i poznajesz interesujących ludzi. Sama przyjemność:)
Możesz też spróbować przeszukać literaturę dotyczącą ewangelików w Polsce. Po wpisaniu hasła "ewangelicy" w wyszukiwarce mojej ukochanej Biblioteki Śląskiej ukazuje się od razu 14 pozycji (to tylko przykład). Generalnie dobrze jest się uczepić jakiejś obszerniejszej pozycji i po przeczytaniu spisac bibliografię. Potem przejrzeć pozycje z bibliografii i dopisać te, które w wyjściowej pozycji zostały pominięte.
I szukać, szukać, szukać:) Przygotuj się na to, że większość pozycji dostępna będzie wyłącznie w czytelniach, a większość materiałów z początku XX wieku wyłącznie w pracowniach mikrofilmów. Na pocieszenie dodam, że większość z bibliotek współpracuje ze sobą na zasadach wymiany, więc możesz sobie zamówić np. pozycję ze zbiorów BŚ do Warszawy:)
Jeśłi nie masz tyle czasu albo samozaparcia:) - są osoby, które zajmują się naukowo ww tematem (ewangelików). Myślę, że telefon czy mail do nich nie byłby problemem. Jeśli wykażesz się odrobiną cierpliwości, to sądzę, że w przyszłym tygodniu mogłabym Ci podać na maila (proszę o podanie) jakies namiary.

 Re: Co to jest Księga martykulacyjna (marticulum)?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-10 09:52

Janku:)
Gdybyś podał swojego maila pod nickiem , przesłałbym odpowiedź , ale skoro nie ma , to piszę tutaj .Wklejam odpowiedź , którą otrzymałem od ks. Adama Maliny ze strony www.luteranie.pl :

"Coś na ten temat znajdzie Pan na Wikipedii w artykule o katasterze:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kataster
Temat ten dotyczy wszystkich nieruchomości w dawnym państwie pruskim. Z tym, że poprawna nazwa to matrykuła, a nie martykuła (marticulum).

Matrykuła jest to opis i spis gruntów należących do jednego właściciela, prowadzony według numerów kolejnych nieruchomości rolnych, tzw. artykułów matrykuły (spis i opis wszystkich parcel wchodzących w skład jednej nieruchomości). Czyli artykuł matrykuły zwierał: imię i nazwisko, numery
parcel, rodzaj użytku i klasę, powierzchnię parceli czysty, dochód z parceli, ogólną powierzchnię z nieruchomości oraz roczny wymiar podatku.

Pozdrawiam
ks. Adam Malina, www.luteranie.pl"

Teraz już chyba nieco jaśniej;)
Pozdrawiam:)

 Re: Co to jest Księga martykulacyjna (marticulum)?
Autor: Brat (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2007-01-10 13:36

Witaj Janek,
czy nie chodzilo Ci przypadkiem o ksiege matrykulacyjna (matriculum)? Jesli tak, to proponuje wpisac w jakas wyszukiwarke zamiast maRTiculum maTRiculum, a najlepiej polskie slowo matrykuła.
Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: