logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zostać organistą?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 17:22

Wiem, że temat nie jest do końca związany ze stroną katolik pl ale będe wdzięczny za informacje lub skierowanie mnie do konkretnej strony gdzie będe mógł uzyskać informację dotyczącą mojego pytania. Z gory serdecznie dziękuje.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 18:03

Jeśli mieszkasz w pobliżu Krakowa, to poczytaj tu:
http://www.aso.diecezja.krakow.pl/index.php?id=kdo
i zadzwoń na telefon, który jest na samym końcu

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 18:11

Mieszkam w okolicy Katowic. Ale zadzwonie pod wskazany namiar. Poza tym chcial bym zapytac. czy warto decydowac sie na nauke gry na organach. skoro nie mam za sobą ani ogniska muzycznego. ani szkoły muzycznej. Podobno od dziecka wykazywalem talent muzyczne poniewaz gralem na wielu instrumentach ze słuchu.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-01-09 19:04

Popytaj na Ogólnopolskim Forum Organowym:
www.organy.com.pl/forum

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 19:50

Musisz nauczyć się grać na organach. Jak będziesz dobry, to wszędzie przyjmą :-)

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 20:21

Czyli najpierw chyba powinienem zapisać sie na jakies prywatne lekcje....

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: muzyk (---.rybnet.pl)
Data:   2007-01-09 20:35

W dużych miastach jest zapotrzebowanie na bardzo dobrych organistów tzn. z bardzo wysokim wykształceniem. W małych parafiach, gdy nie ma chętnych do pracy, zatrudniani są organiści bez wykształcenia, ale radzący sobie w grze. Aby być dobrym, prócz talentu trzeba godzinami ćwiczyć. Jeśli masz zamiłowanie do nauki gry na tym instrumencie to masz szanse w miarę przyzwoicie grać. Jak zaczniesz już , to za trzy- cztery lata powinieneś sobie poradzć. Życzę powodzenia.
P.S. W Katowicach i Gliwicach jest studium organistowskie.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Aga (83.15.146.---)
Data:   2007-01-09 20:57

W Opolu też jest studium organistowskie, ale patrząc na organistów w mojej parafii to albo chodzili na wagary, albo nie przykładali się do nauki, bo grać to potrafią, ale z liturgiki to brakuje im podstawowej wiedzy. ale to nie na temat

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: muzyk (---.rybnet.pl)
Data:   2007-01-09 20:57

polecam organistów z Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Są naprawdę świetni. Polecam p. Sebastiana.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Graszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 21:46

Może trochę off top, ale czy nie-katolik może być kościelnym organistą? Czy koniecznie trzeba być katolikiem?

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 22:01

Dziękuje za info. Wnioskuję, że chyba powinienem znaleźć kogoś, kto nauczy mnie grać, a dopiero potem kurs. Jak do tej pory to gralem tylko na amatorskich organach elektronicznych ze słuchu.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-01-09 22:08

Warto dodać, że organista powinien też nieźle śpiewac. Teoretycznie nie jest to jego obowiązkiem, ale wiadomo jak wygląda w praktyce :)

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 22:10

Ale Graszko, z tych okresów liturgicznych musiałabyś się podciągnąć :)). Bo pieśni na Adwent obiecałaś już się nauczyć :))

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-09 22:36

Tylko gdzie szukać kogos, kto nauczy mnie grać na początek na elektronicznych organach. Teraz mieszkam w Pszczynie. ale nie znam tu odpowiedniej osoby

------------

Tuż obok Pszczyny, w Goczałkowicach-Zdroju (ul. Uzdrowiskowa 38) są siostry salwatorianki. Kilka z nich jest w szkole organistowskiej (albo ją ukończyły). Podjedź i dopytaj o szczegóły (telefon do salwatorianek jest na www.siostry.pl)
moderator

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-01-09 22:57

Co do pytania Graszki - myślę, że nie ma przeciwskazań ze strony Kościoła, ale nie wiem jak będzie z kwestią sumienia organisty. Czy sumienie pozwoli Ci śpiewać np. pieśni maryjne? Oczywiście można do tego podchodzić "na zimno", ale z tego co zerkałam kiedyś na forum organowe (podawałąm wyżej link) to ogromna większośc organistów podchodzi do swojej pracy jak do powołania. Dla dobrego organisty to nie tylko granie, ale przede wszystkim modlitwa. Prościej chyba grać i śpiewać na chwałę Bożą wtedy gdy zgadzamy się ze wszystkimi śpiewanymi przez nas tekstami.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Marta (---.chello.pl)
Data:   2007-01-10 11:12

Prawodawstwo kościelne mówi o tym wyraźnie w kilku miejscach, że organista w kościele katolickim musi być katolikiem, poza predyspozycjami stricte muzycznymi musi wykazać się również wzorowym wychowaniem w wierze KK i właściwą postawą moralną. Prawodawstwo mówi też, że rola organisty nie kończy się na akompaniowaniu ludowi do śpiewu, organista powinien być wszechstronnie wykształcony: poza umiejętnością gry na instrumencie powinien posiąść sztukę emisji głosu, szeroką wiedzę z zakresu liturgiki, historii i prawodawstwa muzyki kościelnej, opanować chorał gregoriański, powinien także umieć kierować zespołem śpiewaczym, jeśli w jego miejscu pracy nie ma osobnego stanowiska dyrygenta chóru czy scholi.

Zapraszam na www.iso.mkw.pl - ten instytut kształci także organistów bez wcześniejszego przygotowania muzycznego, przygotowując ich do wszechstronnej służby w Kościele.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Anka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-10 11:13

Hej Dominiku!

Jeżeli naprawdę czujesz się umotywowany do tego, aby zostać organistą i masz talent, to myślę, że nie ma aż takiego dużego znaczenia to,że nie masz tzw. profesjonalnej przeszłości muzycznej. Organista z mojej rodzinnej parafii też zaczynał od gry na elektrycznych organach, a na bardziej profesjonalne przygotowanie do bycia organistą zdecydował się dopiero w wieku 23 lat. I chociaż jak mówi," Bachem to ja nigdy nie będę, bo z późno zaczynałem", to jednak świetnie się sprawdza w naszej parafii. Wkłada w swoją pracę dużo serca i odkąd jest z nami, parafia nam się rozśpiewała. Wierni rzeczywiście uczestniczą w Liturgii, a nie tylko mruczą pod nosem. Myślę więc , ze oczywiście umiejętności grania i śpiewania w tej pracy są niezbędne, to nie jedyne potrzebne. Można być super wirtuozem, ale dla samej wirtuozerii, a można być przeciętnym muzykiem, ale dobrym organistą, który potrafi nawiązać dialog z parafią.
Życzę Ci owocnych poszukiwań i owocnej pracy,
Z Panem Bogiem,
Anka

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-10 13:47

Dziękuje wszystkim za cenne informacje i wskazowki. Pozdrawiam :-)

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: x (80.54.108.---)
Data:   2007-01-13 13:17

Pocieszę Cię że nie miałam żadnego przygotowania i nigdy na niczym nie grałam a w wieku 24 lat rozpoczełam naukę w INSTYTUCIE SZKOLENIA ORGANISTÓW w Warszawie i sobie poradziłam. Wcześniej nie umiałam grać nawet na fortepianie. Czeka Cię bardzo, bardzo dużo nauki ale dasz radę Powodzenia.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Bartek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-01-15 15:23

A mógłbym zapytać jak długo ci ta nauka trwała?

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Aneta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-24 14:11

Trzeba grać aby nabrac wprawy, znac zasady muzyki, zapisać sie do szkoły Muzyki Kościelnej i oczywiście uczestniczyć tam na zajeciach. Niektorych na pewno zniechęci to, że taka nauka trwa 5 lat tak jak studia. Ja zachecam jestem po pierwszym roku Studium Muzyki Kościelnej i jestem zadowolona, choc tak calkiem latwo nie bylo. Przez 5 lat mozna sie wiele nauczyc i program nauki jest ciekawy. na I roku mialam zasady muzyki, kształcenie słuchu, emisja głosu, śpiew liturgiczny, fortepian zajecia indywidualne (gamy, etiudy, sonatiny, preludia). Szkoły Muzyki Kościelnej są w Lublinie, Zamościu, Przemyślu. (mysle ze w innych miastach tez powinny byc).
Komisja Organistowska działająca przy Kurii Diecezjalnej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, ogłasza zapisy do 5 letniej SZKOŁY MUZYKI KOŚCIELNEJ w roku akademickim 2008/2009. Nauka w Szkole obejmuje: indywidualne lekcje gry na fortepianie i organach, naukę organowego akompaniamentu kościelnego (muzyczna praktyka liturgiczna), wykłady z historii muzyki, organoznawstwa, liturgiki, ćwiczenia z zakresu harmonii, kształcenia słuchu i dyrygentury.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych pedagogów - m.in. absolwentów Instytutu Muzykologii KUL.
Przyjmujemy kandydatów bez ograniczeń wiekowych.
W zależności od zaawansowania i wcześniejszej edukacji muzycznej, kandydat będzie przyjmowany na odpowiedni semestr (rok) nauki.
Absolwent Szkoły Muzyki Kościelnej otrzymuje dwa dyplomy – jeden państwowy równorzędny z ukończeniem Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia, drugi diecezjalny podpisany przez Ordynariusza Diecezji oraz komisję organistowską, ułatwiający zatrudnienie na stanowisku Muzyka Kościelnego w parafii.
Studia są odpłatne. (za m-c 150 zł)
Szkoła rozpocznie zajęcia w połowie września (każdy kandydat otrzyma pisemne powiadomienie).
Kandydaci proszeni są o złożenie dokumentów:
- Wypełniony Formularz Zgłoszeniowy (pobierz) kandydata do Szkoły Muzyki Kościelnej
- Krótkie świadectwo moralności kandydata od ks. Proboszcza
- 2 zdjęcia kandydata.
Zgłoszenia można wysyłać na adres;
Kuria Diecezjalna
Komisja Organistowska
Ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1, 22-400 ZAMOŚĆ
lub
Zamojskie Towarzystwo Muzyczne
Diecezjalna Szkoła Muzyki Kościelnej
Ul. Partyzantów 11, 22-400 Zamość
lub
Ks. Witold Batycki
Ul. Krzeszowska 1, 23-400 Biłgoraj
Pytania można kierować:
tel. kom. 500 160 370
lub
e-mail: smk.zamosc@wp.pl

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Paulina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2009-10-17 14:26

/.../

"Czy w takim razie mam szanse załapać sie do szkoły organistowskiej? Czy przyjmą mnie na 1 rok? Proszę o pomoc."

W wątku jest kilka adresów, zapytaj tam, czyli u źródła, bo gdzież otrzymasz lepszą odpowiedź na swoje pytania, jak nie w sekretariacie szkoły organistowskiej?
p.o. moderatora

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-25 21:09

Mam takie pytanie, czy istnieje coś takiego jak Studium Muzyki Kościelnej lub Diecezjalne Studium Organowe lub inna szkoła kształcąca organistów w Łodzi lub okolicach?

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-25 22:58

Te adresy są z netu, nie wiem czy aktualne. Ale skoro się tym interesujesz, to nie będzie wielkim problemem sprawdzić.

SALEZJAŃSKA OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA II st.
salezjańska szkoła organistowska II stopnia w Lutomiersku k. Łodzi
im. ks. Antoniego Chlondowskiego
95-083 Lutomiersk, ul. Kopernika 3, tel. (0-43) 677-50-33
DYREKTOR: ks. Zbigniew Malinowski SDB

ARCHIDIECEZJALNE STUDIUM ORGANISTOWSKIE
90-473 Łódź, ul. Skarbowa 2
DYREKTOR: ks. dr Piotr Rycerski, tel. 616-00-19

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: organista (---.prz.rzeszow.pl)
Data:   2011-04-05 12:24

1. Najpierw trzeba umieć grac
2. Później poszukać kościoła w którym jest dużo Mszy
3. Pójść do proboszcza i pokazać swoje umiejętności.
Jeżeli przekonasz proboszcza będziesz organistą. :)

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Malwina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2011-06-20 14:09

Próbuję dostać etat organistki w kościele. Nie trzeba mieć ukończonej żadnej szkoły muzycznej, ale można. :) Trzeba umieć grać na ORGANACH i mieć jakąś PIĘKNĄ barwę głosu. :) Pozdrawiam serdecznie. :))

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Marek (---.lowicz.mm.pl)
Data:   2013-07-10 01:04

Ukończyłem Akademie Muzyczną w Łodzi, ale w klasie fortepianu, a nie organów. Od wielu lat chciałem być organistą, ale nie udało się nigdy. Kształcić zamierzam się dopiero teraz tylko nie wiem gdzie. Czy w Szkole Salezjańskiej II stopnia w Lutomiersku czy w Instytucie Szkolenia Organistów w Warszawie. Która szkoła jest lepsza, gdzie lepiej? W instytucie prowadzone są zajęcia z kontrapunktu (tylko na dyplom I stopnia) i z metodyki prowadzenia zespołów wokalnych, których to nie ma w szkole w Lutomiersku. W instytucie po za tym jest kategoryzacja dyplomów na I, II i III stopień. Dyplom pierwszego stopnia to najwyższe kwalifikacje zawodowe z magisterium. Ponieważ mam magistra sztuki muzycznej starał bym się o ten dyplom właśnie. Natomiast szkoła w Lutomiersku daje państwowy dyplom ukończenia szkoły muzycznej II stopnia nie zważając na moje wykształcenie muzyczne oraz drugi ich prywatny dyplom tzw. dyplom organisty kościelnego na zwykłym papierze z pieczątką okrągłą szkoły. Nie wiem czy dyplom ukończenia instytutu jest dyplomem państwowym. Musze się dowiedzieć jeszcze. Ale widziałem go na zdjęciu i jest z pieczątką papieskiego wydziału teologicznego z orłem, z wybitą pieczątką nie atramentem tylko wytłoczoną w papierze, że przebija na drugą stronę sztywnej okładki dyplomu (tak jak dyplomu ukończenia studiów wyższych).

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: studium muzyczne akord (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-05-05 17:11

aby byc organistą to trzeba miec dobrze opanowany fortepian na poziomie szkoly muzycznej 1 stopnia. Ponadto znajowosc zasad muzycznych, umiejętnosc harmonizowania piesni koscielnych w 4-glosowym układzie. Ponadto umiejetnosc poprawna gry na początek 24 preludiów na organy Żeleńskiego. Radze sie zastanowic czy chce sie byc tzw przygodnym grajkiem na organach czy kwalifikowanym organista, ale to długa droga.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Dariusz (---.dynamic-4-waw-k-3-1-0.vectranet.pl)
Data:   2020-08-12 10:42

Na większości studium organistowskich kształcą się ludzie grający wcześniej na różnych instrumentach, głównie dętych w orkiestrach typu strażackie. Uczą się oczywiście i absolwenci szkół muzycznych różnych poziomów. Niektóre studium i instytuty organistowskie są prowadzone w 5-letnim toku nauczania, niektóre w 4-letnim. Nie ma to większego znaczenia. Organista kościelny-liturgiczny, to muzyk umiejący zgodnie ze sztuką muzyczną oraz prawodawstwem kanonicznym powinien z pełną świadomością wykonywać repertuar stricto liturgiczny i prowadzić w miarę możliwości personalnych na danym terenie podległej parafii schole i chóry wspomagające ogładę mszalną, a nie wykonywać suporty rozrywkowe i profanować powagę liturgii. Jeśli ktoś chce zostać organistą koncertowym, to niestety musi zacząć od szkoły I-go stopnia, najlepiej od razu w klasie organów lub fortepianu, lecz ta droga wymaga pewnych osobistych predyspozycji i długiej ścieżki edukacyjnej. Z powyższego wynika, iż potrzeba jest normalnych wykształconych organistów kościelnych, a te kwalifikacje od dziesięcioleci dają sprawdzone studium organistowskie i nie trzeba dobrego reformować, bo już po 1989 roku wiele reform szkolnictwa przyniosło odwrotny (a może zamierzony) skutek. Podstawą jest samodyscyplina słuchaczy owych studium, a nie krytyka ośrodków jako takich. Należy wspomnieć i docenić, iż na wielu uczelniach pozamuzycznych prowadzi się kształcenie akademickie w specjalizacji muzyki kościelnej. Absolwenci ci, poza posługą w większych parafiach miejskich i kościołach katedralnych, są niezbędni właśnie do kształcenia w diecezjalnych studium organistowskich lub szkołach muzycznych prowadzących specjalizację muzyki kościelnej lub organistyki kościelnej.

 Re: Jak zostać organistą?
Autor: Joanna (---.146.138.180.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-03-21 13:04

witajcie - czy znajdę tu kogoś, kto orientuje się, jak wyglądają szkoły kantora(kantorów) przy Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Gnieźnie? To szkoła 2-letnia, proszę nie mylić ze studium organistowskim. Jakie uprawnie nią są wydawane po tego typu szkołach?

-------

Najlepszą odpowiedź znajdzie Pani u źródła, w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Gnieźnie.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: