logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-12 19:08

Mam pewien problem. Postanowiliśmy się z narzeczonym pobrać. Chcemy wziąść ślub kościelny. Problem w tym, że ja jestem ewangeliczką a on katolikiem. Po długich naszych rozmowach postanowiłam przejść na wiarę katolicką. Chcę aby nasze małżeństwo było pełne, zawarte w Kościele. Wiem, że istnieją małżeństwa mieszane, ale my tak nie chcemy. I tu moje pytanie. Co muszę dokładnie zrobić aby się przechrzcić? Byliśmy u księdza, ustaliliśmy datę ślubu na koniec stycznia przyszłego roku. I rozmawiałam z nim na temat mojego przejścia na wiarę katolicką. Powiedział, że będę mieć swego rodzaju katechezy indywidualnie z nim, dostałam "Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego", od tego zaczniemy. Ale co dalej powie mi póŸniej. Dlatego pytam tu, może ktoś wie, co jeszcze będę musiała zrobić... Muszę pewnie mieć komunię świętą i bierzmowanie. Ale jak to będzie wyglądać, na czym polegać? Chciałabym wiedzieć już, bo chcę zdążyć z wszystkim do ślubu, a pozostało 5 i pół miesiąca...
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Dziadek_Muminka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-08-12 23:35

Agnieszko :)
Zaufaj księdzu, który podjął się przygotowania Ciebie do dalszej drogi przez życie.
Wszystkiego dowiesz sie w odpowiednim czasie, abys nie zajmowała sobie myśli czym innym niż to, co istotne.

Pozdrawiam :)

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Lili (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-13 08:53

To pięknie, ale na Twoim miejscu przemyślałabym jeszcze sprawę i zastanowiła się nad motywacjami przejścia na katolicyzm. Z Twojego postu wynika, że robisz to ze względu na męża i na dobro Waszego małżeństwa. To bardzo pięknie, ale nie wystarczy, zatem jeśli to jedyne powody, to serdecznie radzę trochę zwolnić. To sprawa zbyt poważna - nie wystarczy pięć i pół miesiąca, aby uwierzyć...

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-13 11:53

Spokojnie, piszesz tylko "musze, musze..." Nic nie musisz. Jak chcesz mozesz nawiazac kontakt z siostrami jadwizankami, ktore prowadza osrodek katechumenalny w Krakowie (sluza tym, ktorzy przygotowuja sie do Chrztu sw. i innych Sakramentow, czy chca odnowic swoja wiare), i taka tematyka nie jest im obca. Pracuja tez w Sandomierzu (tamtejszy biskup zalozyl to zgromadzenie).
* Ośrodek Katechumenalny
przy Kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie - http://www.katechumenat.pl

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-13 11:57

Co musisz zrobić? Zaufać księdzu, który podjął się indywidualnej katechezy. Rób to co w tej chwili masz polecone. Zostaw te wątpliwości. Ksiądz wie najlepiej jak pokierować twoją katechizacją i na kiedy trzeba to przygotować.
Pozdrawiam!
ks. Marian

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Robson (---.cavern.pl)
Data:   2007-08-13 12:14

To prawda, że pośpiech jest niewskazany, tym bardziej, że do zawarcia ważnego katolickiego małżeństwa wystarcza Twoja zgoda na katolickie wychowanie dzieci: ani komunia, ani bierzmowanie nie są konieczne, ani tym bardziej "przechrzczenie", bo o ile pamiętam akurat ten sakrament we wspólnotach odłączonych jest uznawany przez Kościół za ważny.
Twoim dalszym "wszczepianiem w krzew winny" można się zająć w stosownym czasie, tym bardziej, że zwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup.
Zatem po prostu pilnie teraz studiuj katechizm, najlepiej notując czego nie rozumiesz, żeby potem wyjaśniać wątpliwości z katechetą :)
Niech Duch Święty już teraz Cię prowadzi. Powodzenia.
R.

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: zuza (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-13 13:59

Ja Ci powiem bo wiem.
Ksiądz bedzie prowadził katechezy a na końcu przepyta Cię czy poznałaś najważniejsze prawdy wiary katolickiej, następnie odbędzie się spowiedź święta i przyjęcie Pana Jezusa pod postacią chleba do Twego serca. Są to podstawowe sprawy, które muszą sie stać abyś mogła jako katolik dokonać ślubowania w kościele katolickim. Jeżeli nie zdążysz przed, musisz po ślubie przyjąć sakrament bierzmowania, przez który otrzymujesz dary Ducha Świętego, ale do tego sakramentu też trzeba sie przygotować i dokonuje go już biskup. Na pewno możesz zaufać kapłanowi, który Cie właściwie poprowadzi i wszystkiego dopilnuje. Na koniec jeszcze zapewne będzie potrzebny dokument od księdza, że jesteś katoliczką, który okażesz w kościele anglikańskim i zwrócisz spowrotem tak przynajmniej jest w Anglii, może w Polsce nie potrzeba. Z Bogiem.

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-13 14:15

Też jest we mnie taka niepewność jak w Lili. Piszesz: "Po długich naszych rozmowach postanowiłam przejść na wiarę katolicką". Musisz być pewna, czy jest to NAWRÓCENIE na wiarę katolicką, czy tylko prawne przejście, bez przekonania.
Ksiądz cię nie zbywa byle czym. Dostałaś Kompedium KKK właśnie po to, żeby przemyśleć, czy chcesz, żeby to było twoje życie. Trzeba to poważnie potraktować. A ty podchodzisz do tego jakoś luźno, uważając za ważniejszą praktyczną stronę "nawracania się". Jeśli tak nie jest, to bardzo cię przepraszam, może po prostu to jest zbyt duży skrót myślowy. Ja jednak mogę wiedzieć tylko to, co ty napiszesz.

Co znaczy: "Dlatego pytam tu, może ktoś wie, co jeszcze będę musiała zrobić... Muszę pewnie mieć komunię świętą i bierzmowanie. Ale jak to będzie wyglądać, na czym polegać? Chciałabym wiedzieć już..."
Muszę pewnie mieć? No pewnie musisz mieć. Ale lepiej by było, gdybyś CHCIAŁA przyjąć komunię świętą i CHCIAŁA być bierzmowana.
Na czym to ma polegać? Hmm... To chyba jeszcze nie czytałaś Katechizmu. A twój chłopak nie wie? Bo u was nie ma komunii świętej, u nas jest to bardzo ważne. Czy znasz jeszcze inne różnice w wierze katolickiej?
Wiesz, ksiądz katolicki, a i my wszyscy z katolickiego Kościoła bardzo chcemy, by nas było więcej, będzie to dla nas wielka radość, gdy przyjdziesz do nas. Ale nie na siłę. Wiara, to nie dopasowanie się do chłopaka, to przyjęcie Boga. Czy znasz już wyznanie wiary? Czy znasz przykazania? Czy wiesz, że do Komunii świętej można przystąpić tylko z czystym sercem? Jeśli nie byłaś rzeczywiście ochrzczona, to możesz bezpośrednio po chrzcie, ale potem trzeba w konfesjonale prosić o przebaczenie. Czy wiesz co to są sakramenty?
Bo welon można założyć do ślubu również wtedy, gdy pozostaniesz ewangeliczką. Ale jeśli chcesz po katolicku, musisz wiedzieć, że zapraszasz Boga do całego waszego życia. A dzieciom trzeba będzie wytłumaczyć to wszystko, czego sama jeszcze nie wiesz. Nawrócenie, to ma być przemyślany krok, nie chwilowe uczucie.

Nie wiem, jak odpowiedzieć na twoje pytania o komunię, o bierzmowanie i inne. Bo my tu często, żeby było jak najlepiej, a z pamięcią różnie bywa, często wklejamy naukę Kościoła zawartą w Katechizmie. Wtedy ktoś czyta, przypomina sobie, albo się uczy. Ale po co to wklejać, skoro dostałaś od księdza? Jaki ma sens powtarzanie tego, co tam jest napisane? My za ciebie tego nie przeczytamy, musisz sama chcieć. Najpierw czytaj i pomyśl: czy chcesz to przyjąć sercem. Bo to, z której strony chrzcielnicy potem masz stanąć, jak wysunąć język podczas komunii, czy w którym momencie powiedzieć nowe imię podczas bierzmowania - to naprawdę są sprawy mało ważne, przecież kapłan zawsze może podpowiedzieć. Chodzi o to, żebyś wiedziała co się wtedy dzieje.

Ale wiesz co? Umówmy się tak. Spokojnie czytaj Kompedium. Dokładnie. A jeżeli czegoś nie zrozumiesz, jeśli przy jakimś zdaniu będziesz chciała wiedzieć więcej - wtedy tutaj na forum pytaj. Wtedy na pewno będą to pytania konkretne, na które chętnie odpowiem, a inni zapewne też. Ale umówmy się: konkretne pytania.

Przy okazji: zapewne ksiądz się dopytywał, czy jesteś ewangeliczką od urodzenia, czy przypadkiem nie byłaś ochrzczona w Kościele katolickim? A na religię chodziłaś, czy nie? Bo może wiesz więcej niż nam się wydaje.

Pozdrawiam serdecznie

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Patka (---.pp.com.pl)
Data:   2007-08-14 00:10

Kiedyś zwiedzając "szopki" w Krakowie trafiłam z przyjaciółmi do kościoła św. Idziego (koło krzyża Katyńskiego pod Wawelem) i tam zobaczyłam ślub połączony z chrztem komunią i bierzmowaniem.

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-08-14 02:37

Droga Agnieszko,
“Dzis 'u nas' mozna tez uslyszec:
Pwt 10, ‘12 A teraz, Izraelu, czego żąda od ciebie Pan, Bóg twój? Tylko tego, byś się bał Pana, Boga swojego, chodził wszystkimi Jego drogami, miłował Go, służył Panu, Bogu twemu, z całego swojego serca i z całej swej duszy, 13 strzegł poleceń Pana i Jego praw, które ja ci podaję dzisiaj dla twego dobra…’”

Wczoraj na Neokatechumenalnym wreczaniu Pisma sw. nowej trzeciej wspolnocie, pomimo, ze znow bylem wyproszony zostalem i znow moze na potwierdzenie uslyszalem:
Pwt 6, ‘4 Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym*. 5 Będziesz miłował* Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. 6 Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. 7 Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu. 8 Przywiążesz je do twojej ręki jako znak*. Niech one ci będą ozdobą przed oczami. 9 Wypisz je na odrzwiach swojego domu i na twoich bramach*.’

Kleryk Sebastian z Polski powiedzial, moge wam zagwarantowac, ze jesli szczerze bedziecie sluchac Slowa Bozego to wyjdziecie stad inni ludzie.
Jurek

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Tomasz (---.inco-veritas.pl)
Data:   2007-08-16 13:19

Witaj Agnieszko. Mysle ze niezaleznie od pewnych formalnych wymagan ktory trzeba spelnic by moc formalnie przejsc do wspolnoty Kosciola katolickiego warto byscie oboje poszukali wspolnoty w ktorej stopniowo moglibyscie wzrastac w wierze tego Kosciola, odkrywac znaczenie chrztu, dorastac do rozumienia innych sakramentow w tym takze sakramentu malzenstwa. Programowo takim pochrzcielnym odkrywaniem sensu i znaczenia bycia chrzescijaninem, poszukiwaniem od korzeni wiary dojrzalej zajmuja, proba dojrzalszego przerzywania wspolnoty Kosciola i sakramentow sprawowanych w Kosciele zajmoja sie wspolnoty neokatechumenalne ale takze takie elementy obecne sa w formacji innych ruchow i wspolnot. Mysle zebyloby wielkim skarbem zebyscie mogli wspolnie budowac wasza wiare, wasza obecnosc w Kosciele Katolickim w jednej z takich wspolnot. Jesli na forum albo na priw napiszesz skad jestes to mysle ze latwiej bedzie cos konkretnego wam podpowiedziec.
pokoj Tobie
Tomek

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Wiesia (---.srg.vectranet.pl)
Data:   2007-08-19 14:07

Witaj Agnieszko
Myślę, że najważniejszą radę dostałaś. Trzeba zaufać i wszystko będzie w porządku.
Ja, gdy brałam ślub - lata temu - miałam tylko chrzest, nic więcej. O Bogu nic nie wiedziałam. Nie zamartwiałam się. Jedynym moim problemem było, na może dwa dni przed ślubem, jak pójść i wyspowiadać się. Ja nie zwierzałam się nikomu nawet rodzicom, a tu mam iść do obcego "faceta" i "zwierzyć się", opowiedzieć o sobie. To było dla mnie trudne. Jakoś się pozbierałam i zdecydowałam się. To spowiedź była najtrudniejsza, wymagała przełamania się.
Reszta szła swoim trybem choć czasu miałam o wiele mniej. Pierwszą Komunię Świętą przyjęłam na ślubie i była ona jeszcze bardzo długo moją jedyną Komunią - ponad dwadzieścia lat.
Swoją drogą wtedy nie miałam takiej świadomości jak Ty. Dzisiaj jednak wiem, że wszystko będzie tak, jak Bóg chce.
Pozdrawiam

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-19 16:19

A kto powiedział, że nie wierzę???? Wiarę i miłość do Boga mam w sercu od zawsze... Ja chciałam tylko wiedzieć jak po kolei wygląda przejście na wiarę katolicką... Nie robię tego TYLKO ze względu na męża i małżeństwo, ale też dla siebie... Chcę żyć w tej wierze i tyle... A decyzję o tym przyśpieszył ślub...

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-19 21:58

Wierzę Ci Agnieszko. Pismo święte podaje przykłady tysięcy ludzi, którzy uwierzyli w ciągu JEDNEGO dnia:
"(2) oburzeni, że nauczają lud i głoszą zmartwychwstanie umarłych w Jezusie. (3) Zatrzymali ich i oddali pod straż aż do następnego dnia, bo już był wieczór. (4) A wielu z tych, którzy słyszeli naukę, uwierzyło. Liczba mężczyzn dosięgała około pięciu tysięcy. (5) Następnego dnia zebrali się ich przełożeni i starsi, i uczeni w Jerozolimie:"
Dzieje Apost. 4:2-5

(41) Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz. (42) Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie.
Dzieje Apost. 2:41-42

To chyba musi być ten ogień, o którym mówi dzisiejsza Ewangelia
"(49) Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął."
Jak człowieka taki ogień ogarnie, to zapłonie i pokocha, a najważniejsza jest miłość. Częścią miłości jest zachwyt.

 Re: Postanowiłam przejść na wiarę katolicką.
Autor: karl (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-07 03:22

co muszę zrobić że przejśc do katolik?

---
Wskazówki można znaleźć w wątkach:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=322082&t=322082
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=23749&t=23749
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=217894&t=217894
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=299894&t=299894
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: