logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego modlimy sie za posrednictwem Swietych?
Autor: Malgorzata (---.chello.pl)
Data:   2007-08-27 21:15

Szczesc Boze, Mam pytanie: dlaczego dobrze jest modlic sie w jakiejs intencji do Boga za posrednictwe Swietych? To tak jakby Pan Bog nie zadawal sie z byle kim/ czyli np. ze mna/. Wyobrazam sobie to tak, ze np Bog nie wie o moim istnieniu i dopiero Swiety daje Mu np kartke/ z imieniem danego nieszczesnika/, a moze Tam tez zakorzenila sie "korupcja"? Oczywiscie, ze sobie zartuje, ale czy moja modlitwa osobista nie dociera do Boga? Przeciez Pan Bog moze wszystko i o wszystkim wie. Wiec do czego jest potrzene to "posrednictwo"? Dlaczego zamiast do Boga mam sie modlic do Swietych?
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Malgorzata

 Re: Dlaczego modlimy sie za posrednictwem Swietych?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 00:29

Był tu podobny temat:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=153052&t=152968

 Re: Dlaczego modlimy sie za posrednictwem Swietych?
Autor: Karmelka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 00:38

Oczywiście, że modlitwa za pośrednictwem Świętych nie jest konieczna do zbawienia ;)
Ale ta modlitwa to kolejna, piękna tajemnica PRZYJAŹNI pomiędzy tymi, którzy byli z krwi i kości i tak samo jak ja stąpali po tej Ziemi, a są już twarzą w twarz przed Bogiem :)

 Re: Dlaczego modlimy sie za posrednictwem Swietych?
Autor: Teofil Jan S. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 14:12

Katechizmu uczyłem się po niemiecku a po styczniu 1945r. po polsku. Na nauce katechizmu uczono mnie, że "jeden święty, powszechny i apostolski Kościół" dzieli się na trzy przestrzenie: 1. Kościół wojujący (dziś używa się chyba innego określenia: "Kościól pielgrzymujący"). 2. Kościół cierpiący (czyściec) i 3. Kościół tryumfujący (królestwo Boże). Pomiędzy tymi trzema przestrzeniami istnieje bardzo ścisły związek, którego spoiwem jest modlitwa. My jesteśmy Kościołem wojującym i naszą modlitwą powinniśmy ogarniać Kościół cierpiący. Jesteśmy natomiast ogarnięci modlitwą Kościoła tryumfującego. I na tym polega powszechność Kościoła. Godzi się zatem zanosić prośby do Boga prosząc o wsparcie członków Kościoła tryumfującego.

 Re: Dlaczego modlimy sie za posrednictwem Swietych?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-28 17:58

Jak słusznie zauważył TIS, my chrześcijanie jesteśmy ludźmi wierzącymi. Skoro mamy odwagę prosić o modlitwę wstawienniczą żyjących współcześnie z nami, to co to za wiara, która odnosi się niechętnie do modlitwy wstawienniczej tych, co już skończyli ziemską pielgrzymkę? Czy przez to, że są bliżej Boga od nas i już nie walczą tak jak my, są jakoś gorsi, a ich modlitwa ma mniejszą wartość? Co w takim razie z przykazaniem wzajemnej miłości braterskiej? Dlaczego np. modlitwa Twojej mamy tu za ciebie byłaby w porządku, jak rozumiem (nie masz zastrzeżeń?), a gdyby Twoja mama była już w niebie, to prośba do niej o wstawiennictwo za Tobą, byłaby przejawem korupcji? To co oni tam już nie mogą nas kochać, nie wolno im, czy jak? Mogłabyś jakoś bliżej mi wyłuszczyć swój problem, bo czuję się nim nieco przytłoczony... Ja wiem idą wybory, a jedyny na kogo mógłbym zagłosować i tak nie przejdzie, bo przy obecnej ordynacji wszystko jest z góry ustawione, ale nie przekładajmy stosunków ziemskich na niebieskie.
P.S.
Skąd Ci przyszło do głowy, że Bóg nie wie o Twoim istnieniu? To znaczy inaczej: jakiego boga, jakich bogów masz na myśli?

 Re: Dlaczego modlimy sie za posrednictwem Swietych?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-28 21:48

Małgorzato, wiele nieporozumień rodzi się ze złego użycia słów. Piszesz: "Wiec do czego jest potrzene to "posrednictwo"? Dlaczego zamiast do Boga mam sie modlic do Swietych?". W swych pytaniach popełniłaś dwa błędy myślowe:
1. Zawsze modlisz się wyłącznie do Boga, a nie do żadnych świętych. Zwróć na przykład uwagę na wezwania litanijne. Jeśli kierujemy je do którejkolwiek z Osób Trójcy, wzywamy Jej zmiłowania ("Zmiłuj się nad nami"), czyli bezpośredniej reakcji na naszą prośbę. Jeśli wezwanie kierowane jest do Matki Bożej lub innych Świętych, prosimy ich o modlitwę za nas ("Módl się za nami").
2. Modlitwę innych osób (żywych czy zmarłych) w naszej intencji należałoby konsekwentnie nazywać wstawiennictwem, a nie pośrednictwem. Różnica polega na kierunku relacji w odniesieniu do Boga. Wstawiennictwo to relacja jednokierunkowa: wstawiający się ---> Bóg ---> ja. Pośrednictwo, jak sama nazwa wskazuje, zakłada relację dwustronną: ja <---> Pośrednik <---> Bóg. Jedynym Pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem jest Jezus, w którego pośrednictwie szczególny współudział ma Jego Matka.

 Re: Dlaczego modlimy sie za posrednictwem Swietych?
Autor: kasiakk (---.nplay.net.pl)
Data:   2011-11-18 12:19

Kochani, chciałabym polecić Wam modlitewniki Wydawnictwa JUT. To seria "Módlmy się", m.in. z Błogosławionym Janem Pawłem II, z Ojcem Pio, z ks. Jerzym Popiełuszką. Ta seria zawiera ponad 40 modlitewników. Polecam gorąco.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: