logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak mam zrozumiec swoje sumienie?
Autor: Aaa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-29 13:30

Mam zawsze wiele wątpliwości, czy mogę w danym dniu przystąpić do Komunii Św, czy nie. Co lepiej wybrać? Czy grzechem jest nie przystąpienie do tego Sakramentu pomimo stanu łaski? Często obawiam sie tak wielu rzeczy, a równocześnie strasznie tęsknię za Bogiem. Jak to rozpoznać, co jest grzechem ciężkim, a co nie? Co zrobić, gdy sumienie mówi, że nie można przystąpić, a chcąc zrobić rachunek sumienia człowiek nie potrafi określić, gdzie ten grzech?
Pozdrawiam, proszę o odpowiedz.
Z Panem Bogiem

 Re: Jak mam zrozumiec swoje sumienie?
Autor: monika (81.15.186.---)
Data:   2007-08-29 14:08

Ja też miałam tak kiedyś. Nie wiedziałam czy mam przystąpić do komuni czy nie. żyłam na rozstaju dróg. To był okrpny dla mnie czas. Jednak moi bliscy swoją postawą nauczyli mnie miłości, wielkiej miłosci do Boga. zaczęłam się częściej i dłużej modlić, czytać Pismo św, regularnie się spowiadać. I pomogło. Najważniejsza jest modlitwa do Matki Bożej aby za Jej przykładem modlić się tak pieknie. Dobrym rozwiązaniem jest poszukać dobrego kierownika duchowego. wytłumacz mu wszystkie swoje problemy.
Pozdrawiam.

 Re: Jak mam zrozumiec swoje sumienie?
Autor: Monk (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-08-29 15:45

Znam to uczucie. Niepewność wobec popełnionego grzechu (lekki czy ciężki) przy przyjmowaniu Komunii Świętej jest ogromnym ciężarem dla duszy i przeszkadza w rozwoju duchowym. Z drugiej strony częste przystępowanie do Sakramentu Pokuty jest rzeczą trudną (stres). Jednak z doświadczenia wiem, że warto jest wyznać grzechy, o których "wadze" nie jesteśmy przekonani, ponieważ pozwala to na zrzucenie z siebie wielu trosk i problemów. (Może Spowiedź generalna?)
Pozdrawiam.

 Re: Jak mam zrozumiec swoje sumienie?
Autor: Aaa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-29 16:47

Szkoda tylko, że nie znam żadnego dobrego spowiednika, wiem, że pora to zmienić, poszukać w innych parafiach, niestety jest to długotrwały proces, ufam Panu, ale boję się trochę zaufać księdzu, choć wiem, że muszę, aby znaleźć odpowiedź na pytania... wierzę, że mi się uda!

 Re: Jak mam zrozumiec swoje sumienie?
Autor: x.KArol (---.55.220.87.dynamic.jazztel.es)
Data:   2007-08-29 18:31

Szczęśc Boże,
Sumienie jest ostetecznym sedzia co do wagi, czy w ogole grzechu. Dobrze uformowane sumienie. Jak je formowac - czesta spowiedz, lektura Pisma Sw. czasopisma. W wątpliwosci nie mozna dzialac., Jesli masz watpliwosci skorzystaj ze spowiedzi.
Pamietaj ze ks. nigdy nie powie czy grzech byl powszedni czy smiertelny (uniemozliwa przyjecie Komuni św.)
To TY musisz okreslic - aby byl smiertelny musi byc - w pelni swiadomy, w pelni dobrowolony i dotyczyc musi materii ciezkiej(zasadniczo 10 Przykazan).
Staly spowiednik jest bardzo dobrym rozwiazaniem, ten ktory cie prowadzi, zna cie, i pomaga ci w Twoim wzrastaniu w lasce i zblizaniu sie do Boga.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: