logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: krzysiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-29 20:35

Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo? Osoba ta wątpi w Boga, ma dość cierpienia i życia, rozwiązanie znajduje tylko w śmierci. Powoli nie wiem jak ja, chrześcijanin, mam się zachowywać. Proszę o wasze zdanie.
Krzysiek

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: asdf (---.chello.pl)
Data:   2007-08-29 21:30

Jako chrześcijanin powinieneś się modlić za tę osobę. Jako odpowiedzialny człowiek powinieneś prócz całej gamy zachowań płynących ze szczerego serca (okazanie zrozumienia, wsparcie emocjonalne, wysłuchanie itd. itp.) poszukać gabinetu psychologicznego lub psychiatrycznego. Wierz mi na słowo - specjalista potrafi zdziałać "cuda" tam, gdzie życzliwe otoczenie rozkłada ręce.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: kropka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-29 21:37

Na pewno nie można tej osoby zostawić samej. Musi poczuć, ze nie jest sama tu na ziemi i zawsze może liczyć na innych. Może uda sie namówć tę osobę na rozmowę z księdzem a jeżleli nie, to może pomoże rozmowa z psychologiem. Trwaj w modlitwie za tę osobę i za inne aby potrafiły jej pomóc. Z Bogiem.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Malgorzata (---.nycmny83.covad.net)
Data:   2007-08-29 22:15

Jest roznica miedzy mowieniem o smierci jako drodze wyjscia z trudnej sytuacji a planowaniem odebrac sobie zycie. Czasem mowimy w desperacji "ja sie chyba zabije!", ale jest to raczej wyraz naszej frustracji i trudnosci w poszukiwaniu wyjscia z klopotow i wcale nie oznacza, ze tak mamy w planie postapic.
W innych sytuacjach ktos zaczyna rozpatrywac i rozwazac popelnienie samobojstwa. Zwykle chec odebrania sobie zycia i niechec do zmagania sie z zyciowymi trudnosciami jest czescia klinicznego obrazu depresji. A depresja jest choroba, a nie stanem slabosci charakteru i wyrazem braku silnej woli. Jako chorobe, trzeba ja leczyc. Ergo, osoba taka powinna byc pod opieka lekarza psychiatry i psychoterapeuty.
W sytuacjach naglych, tzn kiedy ktos ma gotowy plan i przygotowuje srodki odebrania sobie zycia, pisze pozegnalne listy i niejako "zamyka" wszystko, wtedy sytuacja jest nadzwyczajna i taka osobe nalezy hospitalizowac.
Taka jest ogolna odpowiedz na postawione pytanie, ale z tego nie wynika, ze latwo to zrobic i jest trudno konkretnie powiedziec co trzba zrobic i jak komus konkretnemu pomoc.
Jesli jest taka potrzeba, prosze sie kontaktowac ze mna na priva.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-29 23:45

Przede wszystkim towarzysz jej w trudnościach - bardzo ważna jest Twoja fizyczna, a także duchowa obecność. Na pewno powinienneś poinformować Rodzinę tej osoby lub kogoś bliskiego i skontaktować tę osobę z psychologiem, bądź psychiatrą. Nierzadko problemy takiej osoby są tak głębokie i trudne do rozwiązania, często sami nie zdołamy jej pomóc, stąd istotna jest obok naszej obecności fachowa pomoc (często także, zwłaszcza przy głębszej depresji - środki farmakologiczne). Nie obawiaj się tego, że zdradzisz sekret przyjaciela, bądź tego, że oskarży Cię o brak lojalności - pomyśl co się stanie, gdy nie uda Ci się mu tego wyperswadiować? Najgorsze, co możesz zrobić, to zlekceważyć takie pogróżki - jeśli ktoś Ci o tym mówi, to oznacza, że obdarza cię zaufaniem, ale przede wszystkim liczy na Twoją pomoc.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-30 01:05

Tutaj był podobny temat, poczytaj:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=179536&t=179479

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: słaby (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-30 09:16

Planowałem się zabić, przygotowałem się starannie do tego i byłem bardzo blisko odejścia.
Pyschiatrzy i psycholodzy nie pomagali mi.
Sprawa jest pewnie indywidualna, trudno mi powiedzieć jak można pomóc. Mi trochę pomógł w końcu jeden dobry psychiatra (nie tylko leki, ale jego zaangażowanie i profesjonalizm) i przyjaciel.
Ważne, żeby pilnować, utrudniać takiemu człowiekowi wykonanie wyroku. Szpital czasem jest niezbędny, chociaż z kliniki też co jakiś czas ktoś ucieknie i się powiesi.
Może pomocne jest natarczywe upominanie, że będzie dobrze, inaczej, że wyjdzie z tego, że teraz jest chory, ma kryzys, ale to minie. Że jego życie ma ogromną wartość.
Mnie żadna wiara tu na Ziemi już nie interesowała, jedyne co chciałem to zobaczyć czy istniej życie wieczne po śmierci, spotkać Boga, ale nie tego tu na Ziemi, którego musimy znajdować w smutku, cierpieniu i upokorzeniu. Żyłem wśród chrześcijan i sam nim byłem.

Pomóc możesz dobrym słowem.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: dogi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-30 14:27

okazać jak najwięcej zainteresowania i nie pzostawiać samej sobie. może mówiąc o pragnieniu smierci, ta osoba chce zwrócic na siebie uwagę, bo czuje się niedostrzegana i samotna. trzeba dużo o tym rozmawiać i uświadamiać, ze kazde życie ma sens, nawet to całkiem, jej zdaniem, "bez sensu".

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-30 16:15

Módl się za nią i poproś o modlitwę innych (szatan stara się o to samobójstwo).
Odradzaj jej to - przekonujac np. że jeżeli ona popełni samobójstwo to jej rodzina, przyjaciele zostaną sami i będą cierpieć. MUSISZ poprosić o pomoc psychologa i psychiatrę - NATYCHMIAST.
Pozdrawiam

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Mati (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-30 16:31

Modlitwa i pomoc specjalisty. Z Bogiem.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Ola (---.szczecin.mm.pl)
Data:   2007-08-30 17:00

Krzysiek, zawsze najlepsza pomoca jest modlitwa za te osobe. Mozna porozmawiac, badz polecic psychologa jesli wydaje sie, ze ta osoba naprawde tej pomocy potrzeboje. Jest wiele mozliwosci i tak na prawde wszystko sie liczy, kazdy gest, usmiech :) Nie mozna bagatelizowac sygnalow jakie ta osoba wysyla, czesto robi to swiadomie, dajac odczuc innym swoj zly nastroj. Nie mozna tego lekcewazyc, a jasli taka osoba poruszy temat smierci, trzeba porozmawiac.
Nalezy pamietac o tym, ze chec popelnienia samobojstwa nie jest stanem permanentnym, lecz trwa jaksi czas. Czasem wystarczy takiej osobie sil, by sie pozbierac, szczegolnie przy wsparciu bliskich.
Osob, ktore mysla badz mowia o samobojstwie jest duzo. Ale procent tych, ktorzy sie zabijaja jest niewielki. Musisz sie za te osobe koniecznie pomodlic, i sporobowac wytlumaczyc ze smierc jest krokiem w jedna strone. Czlowiek zabija swoje cialo, lecz dusza nadal cierpi. Nie znam tej osoby, nie wiem z jakiego powodu chce popelnic samobojstwo, ale zaden powod nie jest wystarczajacy by sie zabijac. Zycie jest darem, i nawet jesli to na ziemi jest trudne, to jest ono krokiem do zycia wiecznego. Krokiem i jedyna dana nam szansa, ktorej nie mozna zmarnowac. Mysle, ze jak spokojnie pogadasz z ta osoba, bedzie ok :) A jesli nadal bedzie ta osoba myslec o smierci warto poradzic sie kogos z rodziny, a nawet psychologa. zycze powodzenia. Z Panem Bogiem.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-08-31 12:19

Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Przynajmniej tak postawione i nie ma odpowiedzi tutaj.
Nie da się odpowiedzieć na pytanie w oparciu o opis, który zawarł Pan w 20 słowach. Przyczyny, dla których człowiek chce popełnić samobójstwo są złożone. Nie można w 20 słowach i opisać i na tej podstawie dać gotową receptę.

Myśli samobójcze są charaktetystyczne dla stanów depresyjnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej i rozwiązywania ich należy szukać na drodze medycznej. Lekarz powinien ocenić jaki jest stan chorego, czy jest on w stanie dokonać samobójstwa , czy podać mu środki farmakologiczne czy może coś innego. A może to tylko takie sobie gadanie typu: "ja się zabiję , bo nie wyrabiam". Wtedy wystarczy zwykła rozmowa przy piwie lub kawie. Może myśli samobójcze tej osoby to skutki wyciągania fałszywych wniosków i błądzenia w wierze "Nie ma Boga, wszystko bez sensu, po co się męczyć)

Radzę zwrócić się do lekarza lub duchownego i z nimi omówić ten konkretny przypadek. Co z rodziną? Co z przyjaciółmi?

Pamiętamy przypadek pana Janusza Świtaja, który chciał dla siebie prawa do eutanazji. Gdy konkretni ludzie zajęli się jego przypadkiem w konkretny sposób, okazało się, że facet po prostu wołał o pomoc.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: justyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-31 22:52

Nie wiem jak bliska jest Ci ta osoba, ale wiem ze mozesz probowac jej pomoc na wiele sposobow. Przede wszytskim modlitwa nie tylko za ta osobe ale tez jak juz ktos tu pisal za jej bliskich aby oni potrafili jej pomoc, okazac wsparcie, a bym sie rowniez pomodlila za siebie aby Bóg dal mi natchnienie co mam czynic i zeby nie pozwolil mi niczego zaniedbac. Ale na pewno wazna jest tez rozmowa z psychologiem, moze ta osoba nie chce isc, moze trzeba jej jakos wytlumaczyc ze nie zawsze sami damy sobie rade z naszymi problemami i to ludzka rzecz, ja bym powiedziala tez ze bliscy tej osoby powinni porozmawiac z jakims dobrym specjalista, do takiej osoby potrzeba przeciez specjalnego podejscia, trzeba ja poprostu zrozumiec, z czym tak naprawde nie moze sobie poradzic, w czym tak naprawde sie pogubil. A moze Jemu zamiast psychologa pomogl by jakis dobry Kaplan? Nie ma sensu powtarzac jak juz tu bylo wczesniej napisanie ze wlasnie wsparcie i zrozumienie ze strony otoczenia ma teraz ogromne znaczenie. Moze gdyby porozmawial z kims kto rowniez przechodzi jakies trudnosci? (mam nadzieje ze to by go nie zdolowalo jeszcze bardziej) Moze gdyby zaczal sie realizowac w jakiejs dziedzinie, na pewno jest w czyms dobry, a moze przez pomoc innym poczulby sie potrzebny.
Nie mam nic wspolnego z psychologia chociaz bardzo mnie to interesuje dlatego kazdy wyraz "może" powinien oznaczac "najlepiej byloby spytac psychologa" :) Na pewno potrzeba mu poczucia ze jest kochany i potrzebny, ale takie mysli sa jak choroba bez specjalisty raczej sie nie obejdzie. Z pamiecia w modlitwie Justyna

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: krystyna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-07-29 19:30

Mój syn często myśli o samobójstwie i jako matka nie jestem stanie mu pomóc, ponieważ on tej pomocy nie chce. Byłam u psychologa, rozmawiałam z terapeutą i z księdzem. Wszyscy oni chętnie mu by pomogli, tylko on nie chce. W Boga nie wierzy, a do psychologa nie chce iść. Sam studiował 2 lata psychologię i z przyczyn finansowych musiał przerwać. Na pewno ma problemy, ponieważ często popija a kiedyś brał narkotyki. Jestem w rozpaczy bo nie wiem jak mu pomóc, on jest bardzo uparty i dużo ma w sobie nienawiści. Proszę o pomoc, co mam robić.

 Re: Jak pomóc osobie, która planuje popełnić samobójstwo?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-07-29 23:13

Krystyno, czy przeczytałaś uważnie wszystkie rady w bieżącym wątku oraz tym, do którego adres jest tu podany?
Ty nie umiesz do syna dotrzeć. Ale może potrafiłby to jego ojciec albo przyjaciel? Próbowałaś poprosić o pomoc kogoś z kim syn miał kiedyś lub obecnie bliski kontakt?
Starałaś się poruszyć całe Niebo? Modlić się nieustannie, zamawiać msze święte, przyjmować w intencji syna Komunię, wypraszać wstawiennictwa u świętych? Ponosić dobrowolne ofiary i wyrzeczenia?
P.S.
To jest wątek, który powstał dwa lata temu. Bardzo mało osób do takich starych wątków zagląda.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: