logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy dzisiaj istnieja anachoreci?
Autor: mario (---.44-85-b.business.telecomitalia.)
Data:   2007-08-30 09:47

Mam pytanie o rozeznaniu powolania. Przepraszam ze moja gramatyka jest kiepska bo nie jestem Polakiem.
Czy dzisiaj istnieja anachoreci, pustelnicy ktorzy zyja w odosobieniu od swiata, indywidualnie. Jak Kosciol patrzy na to i czy mozna dzisiaj zrealizowac takie powolanie? Czy mozna prawnie zajac taki status w Kosciele. Sa zakonicy, sa mnisi, sa kaplani diecezjalni, czy mozna zlozyc slub wieczysty jak kiedys pzed kaplanem, albo biskupem i pod jego patronatam realizowac takie zycie, nie wchodzac do jakiejkilwiek wspolnoty.
Jestem osoba swiecka, i czuje ze nie mam powolania do kaplanstwa, ale pustelnictwo mnie przyciaga.
ps: Nie jestem rozczrowany tym swiatem, kocham go i lubie zycie, ale wierze ze przez take zycie moge duzo dac z siebie.

 Re: Czy dzisiaj istnieja anachoreci?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-30 16:11

Mój drogi,
Zakonów pustelnichych poszukaj na stronie WWW.ZAKON.PL
Oczywiście, że taki styl życia istnieje nadal. Dlatego właśnie mówię, abyś zajrzał na tę stronę.
Pozdrawiam
PS Pustelnicy to "skarb".

 Re: Czy dzisiaj istnieja anachoreci?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-30 17:21

Oczywiście są i pustelnicy (np. franciszkanie mają w Beskidach i na Pomorzu Zachodnim pustynie) i są zakony pustelnicze, np. karmelici, kameduli, trapiści. Nawet w krajach Zachodu ten rodzaj życia zakonnego przeżywa wielkie odrodzenie, np. we Francji.

 Re: Czy dzisiaj istnieja anachoreci?
Autor: zielona_mrowka (---.eranet.pl)
Data:   2007-08-30 19:39

Żyją i mają się dobrze, np zajrzyj tu
> http://powolanie.wiara.pl/index.php?grupa=6&art=1162216809&dzi=1144613397

 Re: Czy dzisiaj istnieja anachoreci?
Autor: Pax (---.such.nat.hnet.pl)
Data:   2007-08-30 20:11

Są zgromadzenia, które nie są typowo pustelnicze, ale mają pustelnie, w których mieszkają bracia z takim powołaniem. Zakonem typowo pustelniczym są kameduli, np. w Krakowie. Osobiście kiedyś spotkałem pustelnika, mieszka we wspólnocie gdzieś koło Częstochowy.

 Re: Czy dzisiaj istnieja anachoreci?
Autor: Piotr (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-30 20:20

Podjęcie życia pustelniczego jest możliwe również w dziesiejszych czasach. Można przyjąć taki status w Kościele katolickim. Możliwości są dwie:

1) jako pustelnik podlegający biskupowi diecezjalnemu
- zob. kan. 603 Kodeksu Prawa Kanonicznego: "§ 1. Oprócz instytutów życia konsekrowanego, uznaje Kościół życie pustelnicze, czyli anachoretyczne, w którym wierni przez surowsze odsunięcie się od świata, milczenie odosobnienia, gorliwą modlitwą i pokutą poświęcają swoje życie na chwałę Boga i zbawienie świata. § 2. Prawnie uznaje się za pustelnika osobę poświęconą Bogu w życiu konsekrowanym, jeśli poprzez ślub albo inne święte więzy zobowiązuje się publicznie wobec biskupa diecezjalnego do praktykowania trzech rad ewangelicznych i pod jego kierownictwem zachowuje właściwy tryb życia".

2) jako pustelnik - członek eremickiej wspólnoty życia konsekrowanego
- np. kameduli, kartuzi, pustelnicy św. Brunona - by pozanć szczegółowe zasady życia trzeba sięgnąć do reguł poszczególnych zakonów pustelniczych=eremickich zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską. Powszechne prawo Kościoła łacińskiego nie reguluje tej sytuacji.
- o tej formie życia wspomina natomiast wprost Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich, obowiązujący katolików należących do katolickich Kościołów wschodnich - zob. kan. 481-485 - zob. www.kuria.lublin.pl/kkkw
http://www.kuria.lublin.pl/kkkw/pdf/Kodeks_cz.1.pdf (strona 341)

 Re: Czy dzisiaj istnieja anachoreci?
Autor: andy pandy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-31 11:10

http://www.kartuzi.pl/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: