logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komputer - odczuwam w swoim ciele podniecenie.
Autor: Pytający (---.201.117.195.ng.pl)
Data:   2007-08-31 09:37

Mam dosc dziwne pytanie.
Prosiłbym o odpowiedź jakąś osobę duchowną albo psychologa.
Jedna z moich pasji sa komputery, problem w tym, ze ostatnio praca przy komputerze zaczęła mnie jakoś niezdrowo podniecać. I nie chodzi tu wcale o oglądanie nieczystych stron w internecie. Chodzi o to, że robiąc coś przy komputerze, traktuję go jako takie cacko, które chcę podrasować, tak jak pasjonat samochodowy dba o swój samochód. Pojawiają się przy tym oczywiście emocje. Mam jednak wyrzuty sumienia, że kiedy odczuwam w swoim ciele podniecenie, którego nie chcę, staram się je zwalczyć, to pomimo tego że staram się zwalczyć to podniecenie, nie zaniechuję pracy przy komputerze. Mam wyrzuty sumienia, że to tak jakbym stwarzał okazję do grzechu. I tutaj mam dwa pytania:

- Coś takiego pojawiało mi się już w sytuacji, kiedy chodziłem z moją Sympatią za rękę i zniknęło (to podniecenie) dopiero w momencie, kiedy uznałem to (chodzenie ze sobą za rękę) za coś normalnego (a nie za stwarzanie okazji do grzechu)

- Być może z tym komputerem jest tak samo, wmawiam sobie, że tam jest coś grzesznego, niedobrego, a tym samym nakręcam swoje emocje i swoją podświadomość, która mówi mi że to jest złe. Może to skrupuły, a może wręcz przeciwnie - traktowanie komputera jako bożka, przez to, że tak mnie on "pochłania".

Nie wiem, jak na to wszystko patrzeć, najgorzej jest wtedy, gdy widzę w tym grzech śmiertelny.
Pozdrawiam

 Re: Komputer - odczuwam w swoim ciele podniecenie.
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-31 16:18

Obawiam się, ze masz niezdrowe podejscie do własnej seksualności. Piszesz zresztą o tym wyraźnie, kiedy wspominasz o chodzeniu z dziewczyną za rekę. A dlaczegóż to ma to być okazją do grzechu?
Boisz się siebie i swoich reakcji, co nakręca podniecenie, bo w każdym jego cieniu widzisz grzech. Radzę Ci pójśc do psychologa.
Bóg jest Miłością. Oddaj mu swoją seksualność i przestań się bać, bo lada moment od Niego odejdziesz. Szukaj pomocy w realu.

 Re: Komputer - odczuwam w swoim ciele podniecenie.
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-01 00:45

W takim momencie (momentach) zwróć swoją myśl ku Bogu i poproś, aby to co robisz, efekty tego co robisz, służyło Bożej Chwale. Możesz rozszerzyć tę myśl - prośbę do Boga, aby służyło także dobru ludzi, możesz Bogu wtedy podziękować, że dał Ci pracę, którą tak lubisz. Zwróć w takim momencie myśl i serce ku Bogu, a będzie dobrze.

 Re: Komputer - odczuwam w swoim ciele podniecenie.
Autor: Mikhael (---.21.pl)
Data:   2007-09-04 11:33

jak na to wszystko patrzeć?
ja myślę że patrzeć rozsądnie i z umiarem, tzn. starać się panować nad sobą, ale jeśli coś nie wyjdzie to nie wpadać w przesadną panikę i nie wyolbrzymiać problemu.
Nie znam się na psychologii i biologii człowieka, ale myślę że pewne elementy podekscytowania i podniecenia są wspólne dla wszystkich "obiektów" pożądania.

Ale co jest najważniejsze w tym wszystkim? najważniejsze jest to, że my jako ludzie wierzący mamy przy pomocy ducha ujarzmiać ciało, mamy nad nim panować, potrzeba tu radykalizmu. Potrzeba tu postu, umartwienia ciała, modlitwy, czuwania.
A zatem, myślę że powinieneś zacząć solidnie pracować nad sobą, nad emocjami, nad uczuciami, aby one nie rządziły Tobą, to Ty, to my mamy panować nad sobą. Oczywiście potrzeba tu łaski Bożej, ale też wiele naszego wysiłku.
I trzeba starać się gasić już małe iskry, bo jeśli tego nie zrobimy, to wnet pojawi się pożar. Pan Jezus mówi: "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe" Mt26,41. Św. Paweł w Liście do Galatów pisze: "postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała". "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami."
Może przeczytaj cały 5 rozdział Listu do Galatów.
Pan Jezus natomiast jeszcze mocniej mówi, iż jeśli oko jest przyczyną upadku, wyłup je, jeśli ręka jest przyczyną upadku, odetnij ją (por. Mt 5,29-30). Potrzeba tu radykalizmu i zdecydowanej postawy, nie można igrać z pokusami.
Zachęcam do czytania Katolikowych Codzienników, są tam dołączane fragmenty wspaniałego średniowiecznego dzieła Tomasza a Kempis "O naśladowaniu Chrystusa". Książka ta zawiera m.in. treści mówiące jak pracować nad sobą, jak uczyć się panować nad sobą, emocjami, uczuciami.
http://www.katolik.pl/index1.php?st=dzienne&typ=komentarz
Nie martw się za bardzo tym, tylko weź się do pracy i zaufaj Panu.
Pozdrawiam. Z Panem Bogiem.

 Re: Komputer - odczuwam w swoim ciele podniecenie.
Autor: Mikhael (---.21.pl)
Data:   2007-09-04 16:14

Znalazłem fragment dzieła Tomasza a Kempis, który mówi właśnie o panowaniu nad sobą. Ukazał się on na Katoliku 28 sierpnia 2007 czyli kilka dni temu. Właśnie zachęcając do lektury miałem na myśli m.in. ten fragment. Zapisuję sobie na dysku te Codzienniki, dlatego mogę go wkleić i jeśli Moderacja pozwoli to proszę o przepuszczenie go, jest dość krótki:

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

KSIĘGA III, O wewnętrznym ukojeniu

Rozdział XXXVIII. O MĄDRYM KIEROWANIU SPRAWAMI ZEWNĘTRZNYMI I O UCIEKANIU SIĘ W NIEBEZPIECZEŃSTWIE DO BOGA

1. Synu, dąż usilnie do tego, byś w każdym miejscu i w każdej sprawie czy działaniu pozostał wewnętrznie wolny, panuj nad sobą, niech wszystko będzie w twojej władzy, a nie ty pod władzą wszystkiego, bądź panem swoich czynów, władcą, nie zaś niewolnikiem ani poddanym siebie.
Bądź wyzwolony jak prawdziwi Izraelici, którzy mają świadomość dziedzictwa i wolności synów Bożych Kol 1,12; Rz 8,21, stoją ponad doczesnością i zgłębiają rzeczy wieczne, którzy zaledwie dostrzegają rzeczy przemijające, a wypatrują niebieskich, którzy nie lgną do rzeczy ziemskich pociągających człowieka, ale raczej pociągają je wzwyż, aby służyły Bogu, i starają się uładzić je według woli najwyższego Twórcy, jako i On nie pozostawia żadnego stworzenia bez jego wewnętrznego ładu.

2. Jeżeli w każdej sytuacji potrafisz wyjść poza zewnętrzne pozory i przenikasz to, co widzisz i słyszysz, jakimś głębszym, niecielesnym zmysłem, i jak Mojżesz wchodzisz przy każdej okazji do świątyni i radzisz się Boga Wj 33,7nn, usłyszysz na pewno Bożą odpowiedź i odejdziesz mądrzejszy, pouczony przez Boga o tym, co jest i co będzie.
Mojżesz bowiem często udawał się na miejsce święte, aby uwolnić się od wątpliwości i wahań, szukał w modlitwie pomocy, ratunku w niebezpieczeństwie i ulgi w rozpaczy z powodu nieprawości ludzkich. Tak i ty powinieneś chronić się do sanktuarium swojej duszy i błagać gorliwie Bożej pomocy Mt 6,6.
Czytamy w Piśmie świętym, że Jozue i Izraelici zostali oszukani przez Gabaonitów, bo nie poradzili się przed tym Pana Joz 9,14, lecz zawierzyli ich gładkim słówkom i zwiodła ich fałszywa pobożność wroga.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: