logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: Ścibor (---.dolsat.pl)
Data:   2007-08-31 20:10

1. "Jeśli psalm Wezwania ze swoją antyfoną poprzedza Jutrznię, można go ze słusznej przyczyny opuścić." - http://brewiarz.pl/help/wezw.php3

Czy mam przez to rozumieć, zakładając, że po Wezwaniu od razu przechodzi się zawsze do Jutrzni, że z Wezwania mam tylko mówić słowa: "Panie, otwórz wargi moje. A usta moje będą głosić Twoją chwałę."? Jeśli tak to po co te psalmy w Wezwaniu?

2. "Panie, otwórz wargi moje..." - podczas mówienia tej kwestii czynimy duży znak krzyża czy mały znak krzyża na ustach?

 Re: Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: Maciek (---.autocom.pl)
Data:   2007-09-01 00:19

Pokój z Tobą,
Jeśli chodzi o pytanie drugie, to ja czynię kciukiem mały znak krzyża na ustach w trakcie wypowiadania Wezwania.
Natomiast jeśli chodzi o psalm wezwania, to ja osobiście go odmawiam, bo stanowi on piękna modlitwę w Liturgii Godzin.
Dla pewności zapytaj się kogoś, kto już ma doświadczenie: np. księża, zakonnicy, siostry zakonne.
Pozdrawiam.
Maciek

 Re: Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-01 09:40

Ja uczyłem się odmawiania brewiarza, jeszcze po łacinie i w przed soborową reformą, ale pierwszy raz słyszę o możliwości opuszczenia psalmu Wezwania. Jeszcze się z tym nie spotkałem i nie wiem jaka to mogłaby być "słuszna przyczyna" do jego opuszczenia. Dziś dopiero znalazłem w brewiarzu tę informację, ale bez dokładniejszego wyjaśnienia. Może znajdzie się jakiś liturgista, który to dokładniej wyjaśni.
Od ponad 40 lat rozpoczynając odmawianie Oficjum czynię kciukiem mały znak krzyża na wargach na słowa: "Domine, labia mea aperies." (To po łacinie) czy "Panie, otwórz wargi moje" (już po polsku). Tak mnie uczono w Seminarium
ks. Marian

 Re: Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-01 10:41

ad 1 - Jeśli jutrzni nie poprzedza wezwanie, rozpoczynamy ją od razu od słów "Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu." Tak wynika z objaśnień w "Monastycznej liturgii godzin", z której korzystam. Przyznam się, że ponieważ jestem zobowiązana w sumieniu do odmówienia w ciągu dnia jedynie jutrzni lub nieszporów (do wyboru) oraz komplety, nie odmawiam wezwania i nie czuję z tego powodu jakiegoś dyskomfortu. Inaczej pewnie sprawa wyglądałaby gdybym odmawiała cały brewiarz, gdyż wezwanie stanowiłoby wtedy integralną część całości modlitw danego dnia.

ad 2 - Mnie nauczono czynienia znaku krzyża na wargach.

 Re: Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: alcia (---.laczpol.net.pl)
Data:   2007-09-01 12:37

ja się że tak powiem "nauczyłam", iż zaczyna się jutrznię od wezwania wraz z tym psalmem, a potem się przechodzi od razu do hymnu. wydaje mi się, że chodzi o to - jeśli w oficjum danego dnia jest psalm który użyłeś jako wezwanie to można go opuścić (psalm wezwania). jednak zazwyczaj jest napisane, w którym tygodniu jaki psalm na wezwanie jest zalecany, właśnie po to, aby się nie powtarzały.
na słowa "Panie, otwórz wargi moje" kiedyś czyniłam duży znak krzyża (tak wyczytałam na ILG), jednak na rekolekcjach jedna siostra powiedziała, że wtedy powinno się robić tylko mały znak krzyża na ustach, a nie taki duży. zmieniłam więc system :)
pozdrawiam.

 Re: Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: szalom (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-01 14:39

Niestety nie jestem ani ksiedzem, ani siostra, ale pewne doswiadczenie w odmawaniu brewiarza mam. ;-)

Wezwanie sklada sie ze slow: "Panie, otworz wargi moje.", w czasie wypowiadania ktorych czynie znak krzyza na ustach. Potem nastepuje odpowiednia antyfona (podana przy tekstach na dany dzien) i psalm: w I tygodniu psalterza 95, w II Ps 100, w III Ps 24 i w IV Ps 67. Bardziej szczegolowe nformacje znajdziesz w Czesciach Stalych w brewiarzu. Musisz tam tylko znalezc Wezwanie, ktore jest podane jako pierwsze.
Pozdrawiam
Kasia

 Re: Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: Jurek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-02 14:38

Przy wezwaniu tak jak już powiedział Maciek czyni się znak krzyża na ustach. Można się spotkać z twierdzeniem, że psalm przed wezwaniem można opuścić, ale według mnie jest taką chwilą wprowadzenia do dalszej modlitwy. Dodam jeszcze, że jeśli posiadasz Brewiarz dla świeckich to teksty czytań na każdy dzień i oczywiście całą Liturgię Godzin można znaleźć tutaj --> http://www.brewiarz.katolik.pl

Pozdrawiam Jurek

 Re: Proszę o małą pomoc w odmawianiu brewiarza.
Autor: rusa (---.gprspla.plusgsm.pl)
Data:   2007-09-05 21:11

O możliwości opuszczenia Wezwania mówi p. 35 Ogólnego Wprowadzenia do Liturgii Godzin (do odnalezienia w 1. tomie Brewiarza czterotomowego). Tylko tam są słowa: stosownie do okoliczności, a nie: ze słusznej przyczyny. Może dobrym tropem, kiedy są takie stosowne okoliczności jest p. 94 tego samego tekstu, który podaje, że jeśli Jutrznia jest odmawiana w połączeniu z Mszą św. to zaczynamy albo od wersetu wprowadzającego i hymnu, albo od Wejścia i towarzyszącego mu śpiewu, tak jak zwykle rozpoczyna się Msza, a Wezwanie opuszczamy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: