logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak wybaczyc blizniemu?
Autor: Ola (---.stargard.mm.pl)
Data:   2007-09-03 12:39

Nie umiem czasem przebaczyc, np osobie, ktora mnie nienawidzi i nie chce tego zmienic. Moge wybaczyc gdy ktos cos powie przykrego, albo jak przez przypadek mnie urazi. Ale jesli ktos mnie nienawidzi, a ja do tej osoby nic nie mam, to nie potrafie wybaczyc. Pisze bo mam taka sytuacje z pewna osoba. Wiem, ze obowiazuje mnie przykazanie blizniego. Wiem, ze trzeba kochac nieprzyjaciol, ale jak kochac, gdy ktos cie swiadomie niszczy, mialm juz mysli samobojcze, nie wiem jak wybaczyc...

 Re: Jak wybaczyc blizniemu?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-03 13:10

Olu, nieprzyjaciel, to jak sama nazwa wskazuje nie jest tym, który kocha, ale wręcz przeciwnie. Nieprzyjaciel to właśnie ten, który nienawidzi, niszczy, krzywdzi. Jezus mówiąc o miłowaniu nieprzyjaciół nie pomylił się, właśnie tego od nas chciał. Jeśli uważasz, że się nie da kochać nieprzyjaciół, to może mylisz uczucie "lubienia" z miłością. Miłość twoja wola: chcę go kochać. To znaczy, dobrze mu życzę, gdyby potrzebował pomocy to pomogę, odpowiem mu dzień dobry, nie będę przed całym światem odsłaniała jego upadków, itd. To nie znaczy, że mam umawiać się z nim na spacer, iść razem z nim do kina. On choćby nawet kiedyś był bliski, teraz nie musi nim już być. Możesz się oddalić, szczególnie dopóki uczucie żalu nam miesza w głowie. Miłość to też próbować odsuwać te uczucia, które nam przeszkadzają. Ale tego nie załatwisz w dwa dni, uczucia trwają dłużej. Jednak da się nad tym pracować. Nie rozmyślać, nie wracać do tematu, nie podejmować na ten temat rozmowy, która znów rozdrapie rany. Wystarczy, że naprawdę postarasz się to wprowadzić w życie, nawet jeśli nie od razu wyjdzie. Jeśłi chcesz to uczynić - bądź spokojna. To jest trudne. Jeśli ktoś mówi, że to proste, to znaczy, że jeszcze nie musiał naprawdę wybaczać. Pamiętajmy, że siła uczuć wobec nieprzyjaciela wcale nie musi być wprost proporcjonalna do obiektywnej krzywdy. Krzywda zawsze jest mierzona konkretnym sercem, zawsze więc jest subiektywna. To co dla mnie jest picuś, dla kogoś może być tragedią. I na odwrót. To dlatego tak trudno zrozumieć do końca tego, kto czuje się skrzywdzony.

 Re: Jak wybaczyc blizniemu?
Autor: salwador (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-03 13:21

Człowiekowi "samemu z siebie" trudno jest zrobić coś dobrego, dlatego wydaje mi się że w tej sprawie powinnaś całkowicie zdać się na Pana Jezusa, który przecież wszystko może. Wybaczanie, a zwłaszcza osobie, która świadomie i dobrowolnie nas krzywdzi jest bardzo trudne i po ludzku niemożliwe więc nie przejmuj się zbytnio poruszeniami natury, która utrudnia Ci wybaczenie.

 Re: Jak wybaczyc blizniemu?
Autor: monia (80.227.113.---)
Data:   2007-09-03 13:52

Zacznij sie modlić za te osobę...

 Re: Jak wybaczyc blizniemu?
Autor: Agnieszka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-09-03 14:43

wybaczać uczymy sie całe życie, ale czasem warto jest wybaczyć komuś kto nas kiedyś skrzywdził. nie jest to łatwe, ale wybaczania trzeba się uczyć każdego dnia, to jest tak jak z nawróceniem my jesteśmy słabi i upadamy często z byle jakiego powodu i Jezus nam przebacza - tak samo my naśladując Jezusa musimy się cały czas uczyć wybaczać naszym winowajcom.

 Re: Jak wybaczyc blizniemu?
Autor: Iza (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2007-09-03 19:49

Przeczytaj: "Przebaczenie boskie lekarstwo" S. Mary Usha SND (13 zl, zamowic mozna na www.odnowa.jezuici.pl ) - wyprobowalam, bylam tez na rekolekcjach..
Jak przebaczyc? po prostu musisz podjac twarda decyzje, ale w czasie modlitwy: "Jezu, chcę przebaczyc tej osobie za to, ze mnie nienawidzi. Prosze Cie, abys to Ty we mnie przebaczyl jej to, że tak bardzo mnie rani. Blogoslaw jej Boze w kazdej chwili jej zycia. I ja przebaczam jej w Twoje Imię, bo nie wie ona, co czyni"
Modl sie za nia codziennie o Boze blogoslawienstwo.
Po decyzji przyjdzie tez stopniowo uczucie przebaczenia i - to naprawde genialne uczucie - uwolnienia od ciezaru nieprzebaczenia (ktore jest grzechem. Trzeba sie spowiadac)
Najwazniejsza jest decyzja, przed Bogiem. Ze chcesz definitywnie przebaczyc, z pomoca Jezusa, ktory przebaczyl swoim zabójcom i modlil sie za nich, aby Bog im przebaczyl i nie poczytal im tego grzechu. Nasladujmy Jezusa. to powinien byc PRIORYTET w naszym zyciu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: