logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: Hanka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-10 07:42

Wyjeżdżam z wycieczka do Pragi czeskiej na weekend. I obawiam się, że nie będę mogła wziąć udziału w Mszy św niedzielnej. Bardzo mnie to martwi, gdyż praktycznie nigdy nie opuszczam takiej Mszy. Co zrobić? Czy można w Pradze pójść do kościołą katolickiego na Mszę św??? Czy w soboty tam też kościoły odprawiają Msze Niedzielne? Czy Kościół Katolicki w Polsce przewiduje jakąs dyspensę (wiem, że to smiesznie zabrzmi) dla ludzi w takim kłopocie jak ja? Czy w zamian za te Mszę św. Można iść w inny dzień albo w jakiś inny sposób zrekompensować te niepowetowaną stratę??? Prosze o pomoc!! Hanka.

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2007-09-10 12:10

W Pradze są czynne kościoły. Polecam kościół przy którym pracują siostry z Polski: http://www.polska.lex.pl/prasa/Pismo-Grota/1998/G-17-4.html

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-10 12:18

Msza w dzień powszedni nie zastąpi niedzielnej mszy świętej, chyba że jest w sobotę wieczorem. Nie muszą to być msze z niedzielnymi czytaniami, każdą sobotnią mszę (po południu) możesz traktować jako niedzielną. Podobno w kościele św. Idziego na Starym Mieście są msze po polsku. Jest katedra św. Wita, kościół Zakonu Maltańskiego, kościół Matki Boskiej Śnieżnej, bazylika św. Jakuba, Matki Boskiej Zwycięskiej - jeśli masz dobrą wolę to na pewno gdzieś w pobliżu znajdziesz kościół.

Nie ma dyspensy od uczestnictwa we mszy świętej, jednak pamiętaj, że grzech jest wtedy, gdy możesz być w kościele, a nie będziesz. Kiedy nie możesz - na pewno nie ma grzechu ciężkiego, czy będzie grzech lekki - zależy od tego ile zrobiłaś w tym kierunku żeby na tej mszy świętej jednak być.
Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to może zdążysz po powrocie w niedzielę na ostatnią mszę?

A na mszę św. w inny dzień powszedni oczywiście zawsze możesz iść :)), możesz też potraktować to jako swoje własne zadośćuczynienie, nie może to być jednak jako "zamiast".

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-10 12:19

Sprawa trudna. Czechy są krajem bardzo zlaicyzowanym. Przede wszystkim trzeba poprosić organizatora o stworzenie możliwości udziału we Mszy św. W Czechach Msze św. są odprawiane w soboty wieczorem, a w mniejszych miejscowościach, gdzie kilka parafii jest obsługiwanych przez jednego księdza, Msza niedzielna jest odprawiana także w inne dni tygodnia. Trzeba poszukać w gogolach, bo z pewnością, przy odrobinie dobrej woli sprawę niedzielnej Mszy św. w Pradze da się załatwić.

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-10 13:21

Na http://www.msze.opoka.org.pl/ są również informacje o mszach za granicą. Niestety, o Czechach są jedynie dwie pozycje, ale jedna z nich dotyczy Pragi

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: O.Stanislav (---.inway.net)
Data:   2007-09-10 14:14

Proszę zajrzeć na stronę: www.cbox.cz/concordiapax/ a znajdzie pani potrzebne informacje o mszach świętych w całej Pradze.

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: foam (---.icpnet.pl)
Data:   2007-09-10 18:27

W Pradze jest wiele możliwości - sprawdzone :-) Zobacz
tutaj

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: Kasia (---.centertel.pl)
Data:   2007-09-12 10:24

Witaj Haniu. :-)
Ja tez wyjeżdżałam do Pragi i ksiądz mi powiedział, że jeśli jest to wyjazd zaplanowany i wiem, że nie będę mogła być w niedzielę na Mszy św. to powinnam iść na Mszę w tygodniu. A jeśli będziesz miała możliwość iść w Pradze do Kościoła to tym lepiej.
Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę udanej wycieczki.
Z Panem Bogiem.

 Re: Czy w zamian za mszę niedzielną, można iść w inny dzień?
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-16 08:19

Żaden ksiądz nie może udzielić Ci takiej dyspensy. Jeżeli to zrobi, to w sposób nieuprawniony (uchyliłby samowolnie przykazanie Boże "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił"). Są obszary na świecie, gdzie ludzie miesiącami a nawet latami nie widzą kapłana - grzechu wówczas nie mają. Twoja miłość na pewno spowoduje, że znajdziesz kościół katolicki, a pilota (jeżeli nie wywiązałby się z obowiązku zapewnienia Wam czasu na Mszę św. i nie zorganizowałby pomocy w dojechaniu) śmiało pytaj, jak tam dojechać, jak i gdzie kupić bilety na metro (?) czy autobus, w ostateczności może stać Cię na taksówkę? Po czesku dogadasz się z taksówkarzem nawet sama, albo wasz pilot może Ci napisać na kartce odpowiednie prośby "poproszę do kościoła na ul. ...", "poproszę do hotelu ...... na ul. .....".
Takie Twoje starania będą także najprostszym, najłatwiejszym, ale jakże cennym świadectem wiary i miłości do Boga.
Śmiało :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: