logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to znaczy 'Podwyższenie Krzyża Świętego'?
Autor: Ścibor (---.dolsat.pl)
Data:   2007-09-11 20:54

Chodzi mi właściwie o samo słowo PODWYŻSZENIE w tym kontekście

 Re: Co to znaczy 'Podwyższenie Krzyża Świętego'?
Autor: Iga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-12 11:04

Jeśli chodzi Ci o znaczenie słowa PODWYŻSZENIE w kontekście ŚWIĘTA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIETEGO, to myślę, że w poniższym fragmencie znajdziesz odpowiedź:

Z Żywotów Świętych Pańskich:
"Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świetego obchodziły oba Kościoły, Wschodni i Zachodni już w V wieku na pamiatkę owego krzyża, który się ukazał na widnokręgu niebieskim cesarzowi Konstantynowi przed bitwą z Maksencyuszem, a zarazem na UCZCZENIE prawdziwego krzyża Chrystusowego, znalezionego w stosie gruzów przez matke Konstantyna Helenę. Nowego blasku dodało temu świętu jeszcze inne zdarzenie. Zdarzył się bowiem szczęśliwy przypadek, że cesarz Herakliusz święty odzyskał tę drogocenna relikwię w krwawym boju z Persami i WYSTAWIŁ go w Jerozolimie na cześć publiczną".
Aby mieć pełną odpowiedź, zajrzyj też do czytań liturgicznych na dzień 14 września, najlepiej z komentarzami.
Pozdrawiam :)))

 Re: Co to znaczy 'Podwyższenie Krzyża Świętego'?
Autor: Kasia (---.centertel.pl)
Data:   2007-09-12 12:47

Witaj, :-)
To warto wiedzieć:
"W roku 630 po narodzeniu Chrystusa bizantyjski cesarz Herakliusz po zwycęstwie nad królem perskim Chosroesem odzyskał relikwię Krzyża Świętego, którą ten wywiózł z Jerozolimy 14 (16) lat wcześniej. Kiedy zamierzano umieścić centralną relikwię w bazylice wzniesionej na Kalwarii przez Konstantyna, wydarzył się pewien szczególny fakt, który liturgia Kościoła wspomina w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w dniu 14 września. "Herakliusz(...) cały przyozdobiony w złoto i drogocenne kamienie, zamierzał przestąpić próg drzwi prowadzących do miejsca zwanego Kalwarią, lecz w żaden sposób nie mógł tego dokonać. Im bardziej się starał posunąć do przodu, tym bardziej czuł się jakby przykuty do miejsca. Wywołało to ogromne zdumienie. Biskup Zachariasz zwrócił wtedy cesarzowi uwagę, że być może ten strój triumfalny nie odpowiadał pokorze, z jaką Jezus Chrystus przestąpił ów próg dźwigając krzyż. Cesarz natychmiast zdjął z siebie zabytkowe szaty i boso, odziany jak każdy zwykły śmiertelnik, bez trudu pokonał resztę drogi i dotarł do miejsca, w którym miał być złożony krzyż".
Z tego epizodu pośrednio wywodzi się obrzęd z liturgii Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, w czasie którego chrześcijanin zbliża się do krzyża, by go ucałować. Fakt ten ma znaczenie duchowe i symboliczne. Ukazuje drogę, jaką każdy z nas musi przebyć - drogę od bycia "bogatym" do bycia "ubogim" przed Panem, od bycia "kimś" do bycia "nikim" przed Bogiem. Oznacza bowiem, że nie możemy zbliżyć się do Ukrzyżowanego, jeżeli wcześniej nie wyzbędziemy się wszystkich naszych roszczeń do bycia wielkimi oraz roszczeń do tytułów, jednym słowem - naszej pychy i naszej próżności. Jest to po prostu rzeczą nie możliwą; w sposób niewidzialny zostaniemy odeń odepchnięci. Jezus powiedział wyraźnie: "Bogatemu trudno będzie wejść do królestwa niebieskiego (...) Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego" Mt 19,2
Z czasopisma "Głos Karmelu".
Pozdrawiam :-) Z Panem Bogiem.

 Re: Co to znaczy 'Podwyższenie Krzyża Świętego'?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-12 23:12

O tym święcie już na forum było, mam nadzieję, że to nie zostało skasowane, a wyszukiwarka działa. Odpowiadała niejaka Bogna (Kto ją jeszcze pamięta?, Czasem zaglądała na forum), a ja (nie chwaląc się) rozwijałem.

 Re: Co to znaczy 'Podwyższenie Krzyża Świętego'?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-13 08:13

Ja to tak sobie myślę, że coś się musiało stać, bo przecież gdyby było inaczej, to Bogna by się odezwała. Co dziwne, wydaje się jak gdyby wszyscy o Niej zapomnieli..., cóż, takie życie...

 Re: Co to znaczy 'Podwyższenie Krzyża Świętego'?
Autor: Eugeniusz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-13 08:52

14 września 335r. bazyliki / które zbudował Konstantyn Wielki - jedną na miejscu grobu Jezusa i drugą na miejscu ukrzyżowania / wypełniły tłumy, by uczcić Drzewo Krzyża Chrystusowego. U roczystość tę nazwano po grecku "hypsosi" - wystawienie, podniesienie, podwyższenie Krzyża.

 Re: Co to znaczy 'Podwyższenie Krzyża Świętego'?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-09-13 11:54

Może znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie także w komentarzu do czytań liturgicznych: http://www.katolik.pl/index1.php?st=dzienne&typ=komentarz
Przecież 14 wrzesnia obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: