logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy iść do spowiedzi św.?
Autor: ktosia-samosia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-01 21:26

Czy można przystępować do spowiedzi św. co miesiąc pomimo tego, że przyjmuje się jeszcze Komunie św? Chodzi mi o oczyszczanie serca? mysli? Czy taka spowiedz może być odbyta, gdy korzystam regularnie z Eucharystii i nie mam grzechu ciezkiego? ale grzechy powszednie są. mam nadzieje że nie uznacie mojego pytania za dziwaczne.

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-01 22:14

Jak najbardziej, można, a nawet należy nadać spowiedzi pewien regularny rytm, dzięki któremu będziesz miała sakramentalne wsparcie w wewnętrznej pracy nad sobą. Rytm miesięczny - w moim odczuciu - byłby najlepszy

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: martaaa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-02 00:05

Spowiedź to Sakramnet pojednania i pokuty i uzdrowienia, a nie śmietnik na który się wyrzuca swoje śmieci

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: szafarz Jacek (212.160.172.---)
Data:   2007-10-02 07:59

I tu Marto jesteś w błedzie.
Własnie większość traktuje spowiedź podobnie jak Ty, i nie mam zamiaru tu cię obrażać, ale jak maszynkę do odpuszczania grzechów, nagrzeszyłem więc lece do spowiedzi. Napisałś jedno ważne słowo - uzdrowienie - właśnie idę do spowiedzi nie tylko jak nagrzesze ale spowiedź powinna w nas umacniać siłe aby nie grzeszyć, idź do spowiedzi kiedy nie wiesz co zrobić, kiedy w twoim sercu są róznego rodzaju roztrki, wątpliwość, kiedy jest ci cięzko. Kapłan nie siedzi w tym konfesjonale tylko po to aby dopuśćić Ci grzechy ale również po to aby pomóc Ci duchowo, pomóc w tym abyś nie upadła.
Wiele razy przystepuje do spowiedzi bez grzechu, ale po to by poprostu porozmawiać, podzielić się swoimi myślami - i bardzo dużo mi to daje - uzdrawia. Bo po drugiej stronie jest nie tylko Spowiednik, ale i Chrystus który przez spowiednika jest w stanie Ci pomóc.

Pozdrawiam

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: Teofil Jan S. (tis) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-02 10:05

Martaaa'o, Czy ci się to podoba czy nie - spowiedź to takie podejście do śmietnika, do którego wyrzucamy nasze śmieci, czyniące w naszej duszy straszliwy bałagan. Przystępując do spowiedzi wrzucamy te "śmieci" do ucha spowiednika. A on, udzielając ci rozgrzeszenia niejako wrzuca je do onia Bożego miłosierdzia, aby w nim spłonęły. Za nietypowe porównanie ucha spowiednika do śmietnika należy ci się uznanie

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-02 11:01

Jak najbardziej mozna. Z ust wielu kaplanow to slyszalam. Czy czlowiek, ktory nie popelnia grzechow ciezkich, nie moglby chodzic do Spowiedzi? Swieci mieliby byc pozbawieni Spowiedzi (np. sw. Teresa od Dzieciatka Jezus, ktora nigdy nie popelnila grzechu ciezkiego? Najlepiej przystepowac do Spowiedzi co miesiac (taka wyciagam srednia z roznych odpowiedzi). I regularnie.

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-02 13:48

Jacku, ja akurat Martę zrozumiałam zupełnie inaczej. Ona mówi dokładnie to co ty. A ciebie podziwiam za przystępowanie do spowiedzi bez grzechu. Ja tam zawsze niestety coś nabroję. Bez względu na czas od ostatniej spowiedzi.

Ktosiu, jak najbardziej można. Powiem więcej, tak właśnie powinno wyglądać nasze życie. Nie czekać ze spowiedzią na grzech ciężki, wtedy mamy więcej siły, by tego grzechu ciężkiego się nie dopuścić. Jest też inny powód. Jeśli chcemy korzystać z odpustu zupełnego często, to do warunków należy spowiedź sakramentalna. Oczywiście nie jest ona konieczna w tym samym dniu, można wielokrotnie zyskiwać odpust po jednej spowiedzi, ale nie w nieskończoność. Przepisy nie podają wprawdzie przez ile dni można (nigdzie tego nie wyczytałam, choć niektórzy kapłani podają liczbę 20 dni, 3 tygodnie), ale w przepisach mówi się o "kilku" odpustach po jednej spowiedzi. "7. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Natomiast po jednej Komunii eucharystycznej i po jednej modlitwie w intencjach Ojca Świętego zyskuje się tylko jeden odpust zupełny.". (arch. Katowice). Nie podejmę się tłumaczenia co to znaczy "kilka", ale na pewno oznacza, że trzeba do spowiedzi chodzić częściej. A żeby chodzić częściej, na pewno nie ma obowiązku popełniania z tego powodu grzechu ciężkiego :))))).

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: martaaa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-03 11:52

może zbyt lakonicznie sie wyraziłam, przepraszam, ale właśnie wróciłam po 5 tygodniach przybywania w Lakonii. wszystko w życiu mi się wali i zamierzam iść do spowiedzi nie dlatego, żeby wyrzucić kolejną porcję śmieci (syzyfowa praca) tylko dlatego że Bóg uzdrawia...

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-04 20:49

jak najbardziej mozna przystepowac do spowiedzi bedac w stanie laski uswiecajacej - regularna spowiedz jeszcze ja umocni. ja juz od dluuuugiego czasu chodze co dwa tygodnie do spowiedzi i laska plynaca z tego sakramentu pomaga mi oprzec sie grzechowi - naprawde. dlatego tak bylam zdziwiona poruszona (a nawet zszokowana) kiedy kaplan (ale nie moj staly spowiednik) powiedzial abym "nie latala tak czesto do spowiedzi bo nie mam wielkich grzechow" jesli faktycznie nie mam - co bylo jedynie opinia spowiednika bo ja czesto podczas rachunku sumienia stwierdzam rzecz odwrotna - to wlasnie dzieki lasce plynacej z regularnej spowiedzi. pozdrawiam i zachecam do korzystania z sakramentow.

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: Nataan (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-05 15:17

Całym sercem popieram regularne przystępowanie do Sakramentu Pokuty i Pojednania, z tego płynie nezmiernie wiele łask - mówię to z autopsji. Pewna cykliczność, regularność pomaga w kwestii pracy nad sobą, poza tym łatwiej jest spojrzeć na swoje sumienie i postępowanie w konkretnym wycinku czasu. Co do przystępowania do Spowiedzi św. pomimo braku grzechu ciężkiego - jestem jak najbardziej za. Wiele sytuacji rodzi grzech na długo przed jego faktycznym popełnieniem. Zwrócenie bacznej uwagi na pewne lęki, rozterki i niepokoje przy kratkach konfesjonału może podtrzymać więź z Bogiem w postaci trwania w łasce uświęcającej.
Na koniec pozostawiam Was, drodzy forumowicze, ze słowami Chrystusa, wypowiedzianymi do patronki dnia dzisiejszego, św. s. Marii Faustyny Kowalskiej - "Córko moja, dlaczego nie mówisz mi o wszystkim?"

 Re: Przystępowanie do spowiedzi św.
Autor: M. (---.icpnet.pl)
Data:   2007-10-10 23:10

A propos tego co napisała martaa. Św,. Faustyna kiedyś odpowiadała nie pamiętam komu na takie pytanie. Podobne: po co sie tak często spowiadać jak są tylko grzechy lekkie.
Powiedziała obrazowo: A jakby tak przez poł roku nie sprzątać to jaki brud by narósł z tych małych pyłków?
W innym miejscu mówi że przecież do spowiedzi idziemy nie tylko po przebaczenie ale i po umocnienie - to jest sakrament.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: