logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka jest główna różnica miedzy kaplicą a kościołem?
Autor: Krzysiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-06 19:36

Często mówi sie że kaplica jest świątynią gabarytowo mniejszą, ale nie zawsze widziałem duże kaplice i małe kościoły, proszę o odpowiedx

 Re: Jaka jest główna różnica miedzy kaplicą a kościołem?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-10-06 20:27

Najpierw Prawo Kanoniczne:
Kan. 1214 - Kościół oznacza budowlę świętą przeznaczoną dla kultu Bożego, do której wierni mają prawo wstępu w celu wykonywania w niej kultu, zwłaszcza publicznego.

Kan. 1223 - Przez kaplicę rozumie się miejsce przeznaczone, za zezwoleniem ordynariusza, do sprawowania kultu Bożego, dla pożytku jakiejś wspólnoty lub grupy wiernych, którzy się w nim zbierają, do którego za zgodą kompetentnego przełożonego mogą przychodzić także inni wierni.
Kan. 1225 - W kaplicach ustanowionych zgodnie z prawem wolno sprawować wszystkie czynności święte, z wyjątkiem tych, które wyjmuje prawo lub przepis ordynariusza miejsca albo na które nie zezwalają przepisy liturgiczne.

Tyle przepisy zawarte w Kodeksie Prawa Kanonicznego - całość znajdziesz tu:
http://www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html ==> Księga IV
UŚWIĘCAJĄCE ZADANIE KOŚCIOŁA ==> Część III - MIEJSCA I CZASY ŚWIĘTE ==>
Tytuł I - MIEJSCA ŚWIĘTE (1205-1213) => Roździał I: Kościoły (1214-1222); Roździał II: Kaplice (1223-1229)

No cóż, gabaryty zależą od różnych czynników i okoliczności - w największej części chyba od finansów.

 Re: Jaka jest główna różnica miedzy kaplicą a kościołem?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-10-06 20:44

Bogna! Witamy z powrotem na forum! Gdzie się podziewałaś? Dawno Cię nie było!

 Re: Jaka jest główna różnica miedzy kaplicą a kościołem?
Autor: Mirek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-06 21:07

Zatem mały to swiatynia dojazdowa, wybudowana wyłacznie w celach religijnach, i na nie przeznaczona, z tabernakulum, poświecona przez biskupa posiadająca patrona to kościół czy kaplica?

 Re: Jaka jest główna różnica miedzy kaplicą a kościołem?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-07 11:02

Odpowiedzią dla Mirka będzie odpoiwedź na pytanie: "Czy można tam udzielać wszystkich Sakramentów?" W Kaplicy nie ma chrzcielnicy, a więc bez specjalnego zezwolenia nie można ochrzcić. Na pobłogosławienie Związku Małżeńskiego w Kaplicy również musi być specjalne zezwolenie.

 Re: Jaka jest główna różnica miedzy kaplicą a kościołem?
Autor: Adam (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-11-15 22:55

Czy w kaplicy mogą się odbywać pogrzeby? i czy się różnią od tych w kościele?

---
Polecam artykuł:
http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/kosciol/prawo/miejsce_odprawiania_nabozenstwa_pogrzebowego.html
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: