logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: Marek (---.gprs.plus.pl)
Data:   2008-02-07 19:53

Witam serdecznie. Jeśli można, prosiłbym o wyjaśnienie mi dogmatu o nieomylności papieża, poniewarz dręczy mnie w tej kwestii kilka pytań.

Wiadomo przedewszystkim że chodzi o to, iż uznaje się nieomylność Papieża w sprawach wiary (nie w sprawach codziennych rzecz jasna). Proszę aby odnieść mi to konkretnie do papieża Leona X który wprowadził płatne odpusty. Jest to niewątpliwie sprawa wiary, gdyż reguluje taką rzecz, że papieski list odpustowy może odpuścic grzechy ludziom na ziemi i duszom czyśćcowym, a także reguluje to iż trzeba za niego płacić, a sama skrucha i żal za grzechy nie wystarczy do przebaczenia win przez Pana Boga. Każde dziecko komunijne uzna za błąd takie postępowanie. To postanowienie już dzisiaj nie obowiązuje. Dlaczego? Czy papież Leon X się pomylił w sprawie wiary? Czy mylił się ten który zniósł owe postanowienie? Skoro dzisiaj nie obowiązuje płacenie za odpusty, to moim zdaniem wychodzi na to, że papież się pomylił. Dogmat ten obowiązuje od Soboru Watykańskiego w 1870, lecz chodzi tu o wszystkich papieży i Sobory wstecz. Nie jest powiedziane "Poprzez łaskę Pana Boga, papież w sprawach wiary jest nieomylny od 1870r., a prędzej byli omylni". Jak to wszystko rozumieć? I jeszcze jedno. Prosze mi nie pisać że uczepiłem się wyjątku. Dogmat to dogmat. Nie ma od niego wyjątków. Matka Boża została wzięta do nieba i kropka. Pan Jezus jest pod postacią chleba i wina w każdej mszy świętej i kropka. Nie ma wyjątków. Czekam na odpowiedź.

 Tematy Autor  Data
 Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy Marek 
  Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy Michał 
  Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy Verba Docent 
  Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy Wiesław 
  Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy andy pandy 
  Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy ks. Marian 
  Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy Eliza 
  Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie. nowy andrzej 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: