logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Krzysiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-08 21:34

Zwracam się z dość nietypową sprawą. Jestem lektorem w mojej wsi. Często czytam na Mszy św. Słowo Boże. Nie mam za sobą żadnych kursów, warsztatów, nie jestem profesjonalnym lektorem Słowa Bożego. Zostałem nim, bo tak pragnął ksiądz, nie było często komu czytać. Z czasem stało się to dla mnie bardzo ważne. Staram się w każde czytanie wkładać jak najwięcej serca i wysiłku, jednak nie zawsze dobrze to wychodzi. Zwracam się więc z prośbą do osób, które są lektorami, lub maja pojęcie: jak czytać Słowo Boże, by zrobić to najlepiej, przekazać najlepiej. Pozdrawiam w Panu.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Tobiasz (---.limes.com.pl)
Data:   2008-02-08 23:38

Witaj Krzysiek, Na pewno tam gdzie mieszkasz są ludzie, którzy Ci pomogą. Np. pani, która uczy Ciebie języka polskiego. Poproś ją o pomoc. Ona nauczy Cię akcentowania, zwróci uwagę na interpunkcję, logiczność czytania itp. Poza tym codziennie przez kilka minut czytaj w domu cokolwiek na głos i to przed lustrem. Powodzenia.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: moderator (---.dyn.optonline.net)
Data:   2008-02-08 23:47

Jedna z podtawowych zasad proklamacji Słowa Bożego znajduje się w Starym Testamencie, w Księdze Nechemiasza w rozdziale 8, wersie 8. Warto ją rozwijać na kursach czy warsztatach lektorskich.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Gosia (---.proxy.aol.com)
Data:   2008-02-09 09:23

Jak czytac? Glosno, zeby pod chorem bylo slychac. Wyraznie, zeby latwo mozna bylo zrozumiec. Wolno, zeby poglos i akustyka swiatyni nie nakladala sie na Twoj glos. Ze zrozumieniem, zeby inni tez mogli zrozumiec. Z szacunkiem, bo czytasz Slowo, ktore od Boga nam jest dane.
Jak to zrobic? To juz inna sprawa. Jedni maja jakies tam uzdolnienia w tym kierunku, i im przychodzi to moze latwiej. Ale inni potrzebuja wiecej pracy i pomocy osob trzecich, ktore pomoga w bezposrednim kontakcie z Toba i Twoim czytaniem. Dlatego sa kursy i warsztaty, moze warto z nich skorzystac?

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: W (---.igloonet.pl)
Data:   2008-02-09 11:44

Czytaj przede wszystkim swobodnie. Pamiętaj że Biblia to list Boga do człowieka. List kochającego Ojca do nas do swoich dzieci. Czyli powinno się czytać Pismo św. tak, jakbyśmy czytali bajkę czy jakieś opowiadanie dziecku na dobranoc. Mnie się wydaje że najważniejsze jest żeby czytać miłym, przyjaznym głosem, wtedy wierni zebrani w świątyni najlepiej odbierają Słowo Boże i najłatwiej do nas ono dociera. Niektórzy księża chyba przesadzają czytając strasznie poważnym głosem i przez to może niektórzy ludzie mają wypaczony obraz Boga (surowego) a Bóg jest przede wszystkim Miłością. I jeśli by się nam Bóg objawił i chciał powiedzieć jakieś słowa to na pewno by nie krzyczał tylko mówił z miłością, no chyba że byśmy coś złego zrobili i miałby powód do gniewu. Ważne też jest żeby nie spieszyć się zbytnio, ale czytać spokojnie, jednak też nie za wolno. Poprzez różne czytania, "opowiadania", historie, sytuacje opisane w Biblii, Bóg chce nam przekazać pewne prawdy, nauki, pouczenia, morały. W zasadzie wszystko sprowadza się do tego abyśmy lepiej kochali Boga i bliźniego.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2008-02-09 12:25

Przygotowywać się do Mszy Św., czytać Pismo Św. w domu, modlić się nim, żyć Słowem. Tak, aby nie było to tylko piękne odczytanie, ale przekazanie Słowa, które jest żywe i skuteczne (por. Hbr 4,12)
:)

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: owieczka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-09 18:47

wolno, głośno i wyraźnie

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Pax (---.such.nat.hnet.pl)
Data:   2008-02-09 20:25

Po pierwsze wyraźnie, po drugie sensownie, trzeba najpierw zrozumieć tekst, aby dobrać intonację, po trzecie powoli, po czwarte z szacunkiem, po piąte akcent - niektóre wyrazy w języku polskim akcentuje się na trzecią sylabę od końca - np. przyjęliście - jeśli akcent postawisz na druga sylabę od końca - z ambony słychać głównie "liście", pamiętać o interpunkcji i przerwach między zdaniami. Podczas liturgii Słowa, Bóg kieruje swoje słowo do nas, warto i trzeba koniecznie włożyć jak najwięcej starań w w jego wykonanie. W sieci pewnie jest wiele stron na ten temat.
Warto poszukać. http://ikaku.fm.interia.pl/pocz.html

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-09 22:54

Bardzo polecam ksiazke -> ks. Egeniusz Stencel: Lektor i jego liturgiczna posluga.
Wydawnictwo Diecezji Pelplinskiej "Bernardinum" 1998
Zawiera sporo praktycznych rad, zwiezla. Prawdopodobnie mozna jeszcze kupic (sama sobie kupilam chyba w zeszlym roku w Krakowie w Ksiegarnii Sw. Stanislawa na Wislnej).

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-10 09:32

Jeszcze tu masz adres na Ceremonial poslug liturgicznych, ale cala stronke polecam
http://www.liturgia.dominikanie.pl/poslugi/cpl/

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: ktosia (---.pl)
Data:   2008-02-10 11:51

Ważne jest też by w czytanie Słowa Bożego nie wkładać aktorstwa, to trochę nie pasuje do czytania Słowa Bożego bo chyba najważniejsze jest by odczytać tak aby wszyscy zrozumieli i by akcenty polskie były dobrze rozłożone, żeby nie było za szybko. Sama byłam na kursie lektoratu, ale myślę że i bez tego można sobie poradzić.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-02-10 13:09

Cieszę się, że to dla Ciebie ważne. Ja jestem niejako z drugiej strony - jestem odbiorcą Słowa, które Ty czytasz. Nie mam wielkich wymagań, ale chciałbym wiedzieć, że przed Mszą Św. przeczytałeś ten tekst ze zrozumieniem, choć raz, a drugi raz, tak by zastanowić się jak go powiedzieć. Jak się zająkniesz, czy pomylisz, nie będę mieć pretensji, ale chciałbym zrozumieć wypowiedziane przez Ciebie Słowo, którym Bóg nas karmi dzisiaj. Idealnie by było, gdybym wiedział, że czytając starasz się przekazać, co to Słowo znaczy dla Ciebie, wtedy czuję się z Tobą złączony w poczuciu, w świadomości, że jesteśmy jednym Kościołem i idziemy w tym samym kierunku, a spotkaliśmy się nie po to, by odbębnić obowiązek. Myślę, że jeśli Słowo Boże będzie ważne w Twoim życiu, to nie musisz się martwić, jest wielka szansa na to, że ono dotrze i do mnie. Najgorzej się czuję, gdy czytasz mi Słowo Boże, tak jakby był to dla Ciebie drewniany tekst, z którym zapoznajesz się pierwszy raz w życiu właśnie teraz, a jest to dla Ciebie tak przykry obowiązek, że wszyscy będziemy szczęśliwi, jak się wreszcie od niego uwolnisz. Rolą Słowa jest ono samo, ono ma przemawiać do naszych serc i sumień. Najlepiej, gdy my przekazując je jesteśmy przezroczyści, niewidoczni, oddając Mu pole do działania. Bądź sobą, tak będzie najlepiej.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-12 15:24

Twoje pytanie tajemniczo pokrywa sie z moim, ktore chcialam tu postawic :-)
Sprobuje na nie odpowiedziec.
- Bardzo wazne jest tez przygotowanie: modlitwa, zeby samemu sie otworzyc na Slowo Boze, i za tych, ktorzy sluchaja) i uprzednie wielokrotne czytanie, zeby dobrze zrozumiec, az po czytanie na glos.
- Ja czytam tak, jakbym czytala sobie - dosc wolno, zeby slyszec slowa, ktore czytam i zrozumiec.
- I czytam "meczac usta", jak to nasz ks. duszpasterz zalecal - czyli mowic wyraznie.
- Staram sie tez zwracac uwage na poprawny akcent.
- Jesli czasem czytujesz psalm, to trzeba sie go nauczyc tak czytac, zeby ludzie wiedzieli, kiedy maja sie wlaczyc.
- Trzeba tez czytac tekst tak, jak jest napisany (ale bez aktorstwa, w sposob naturalny), czyli inaczej czyta sie rozne gatunki literackie, ktore sa w Biblii: list, hymn, kronike, psalm, itp.
- Warto zaprenumerowac sobie czasopismo "Oremus", w ktorym znajduja sie teksty liturgiczne.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-12 15:38

W pazdzierniku odbedzie sie Synod Biskupow poswiecony Slowu Bozemu. Na stronie Watykanu mozna znalezc po polsku lineamenta - dokument przygotowawczy do niego
http://www.vatican.va/roman_curia/synod/documents/rc_synod_doc_20070427_lineamenta-xii-assembly_pl.html

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Merka (145.253.3.---)
Data:   2008-02-13 08:32

Zawsze, przed każdym czytaniem się pomódl. Resztą zajmie się już Pan Bóg :)
Wszystkiego dobrego

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Kasia (---.mmpnet206.tnp.pl)
Data:   2010-08-04 01:04

Naprawde dobrze przeczyta Słowo Boże ten, kto je kocha. Często czytam. Uwielbiam to robić. To dla mnie wielka radość. Cieszę się, gdy ludzie mi mówią, że z przyjemnością mnie słuchają. Pięknie przeczytane Słowo Boże naprawdę dociera do ludzi. Ja wkładam w czytanie serce.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Krzysztof (---.mofnet.gov.pl)
Data:   2012-11-16 15:40

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Trochę już lepiej czytam. Przechodziłem to o czym piszecie. Nawet mi zwrócono uwagę na moje aktorstwo. Za bardzo chciałem być doskonały i chociaż wkładałem w to wiele serca nie obyło się bez błędów, ba... dalej je popełniam. Każdy błąd analizuję i ciągle się doskonalę.
Odkryłem jednak tajemnicę-klucz: trzeba mocno kochać Boga i bliźnich, prosić Jezusa i Jego Matkę o pomoc. Po prostu czyta się sercem pełnym miłości.
Często zadawałem sobie pytanie: "Krzysztofie, jak by to czytał sam Jezus Chrystus, jak by to czytał sam św. mój ukochany apostoł Paweł?
Staram się czytać ze zrozumieniem. Przygotowuję się solennie. Niektóre frazy są dość długie i trzeba je wypowiedzieć jednym ciągiem, stąd w płucach musi byś dostatecznie wiele powietrza.
Ktoś wspominał z Was o spokoju. Da Wam go sam Chrystus. Bądźcie cierpliwi i pracujcie.

Dam Wam przykład. Kiedyś dostałem tuż przed rozpoczęciem mszy św. tekst całkiem odmienny. Zacząłem czytać pierwszy raz i po 2-3 linijkach przestałem, bo oto wchodził celebrans ze swoją świtą. Najpierw trochę zadrżałem, potem zacząłem prosić Boga, Ducha Świętego i Mateńkę o pomoc. I co? Było to chyba najspokojniejsze i bezbłędne moje czytanie.
Mówcie Mu ciągle: Kocham Cie, uwielbiam, dziękuję, przepraszam i błogosławię.
Proście o wsparcie tuż przed mszą.

Łaska i pokój z Wami.

 Re: Jak czytać Słowo Boże podczas Mszy św.?
Autor: Henryk (185.74.85.---)
Data:   2022-09-21 14:38

Przed czytaniem spoglądam na Tabernakulum, w myślach są słowa: "Panie Jezu Ty się tym zajmij, niech Boże Słowo jak najlepiej i wyraźnie dotrze do Ludu, oddaję Ci moje oczy, wargi, umysł, moje ciało. Amen".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: