logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: Marta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-10-30 10:42

Witam,
Mam problem ze zrozumieniem dogmatu o nieomylności papieża, zwłaszcza gdy na myśli przychodzi mi inkwizycja. Kilkunastu papieży zadecydowało o niej i przyzwalało na mordowanie niewinnych ludzi w imię Boga i religii. Wiemy, że się mylili. Dlaczego kościół katolicki nie potępił oficjalnie inkwizycji? Czy dlatego, że musiałby się podważyć dogmat o nieomylności głowy Kościoła?
Proszę o pomoc w zrozumieniu tej trudnej dla mnie kwestii.

 Re: Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-10-30 11:13

Z tej krótkiej wypowiedzi widać, że ma Pani lekki mętlik w glowie.

Po pierwsze, to nieomylność papieża odnosi się tylko i wyłącznie wypowiedzi (składanych w określonej formie) w sprawach doktryny wiary i moralności. Zagadnienie inkwizycji nie wchodzi w zakres tak rozumianej niemylności papieskiej. Niemylność papieska, wbrew temu co sądzą niektórzy, nie dotyczy wszystkiego a raczej dotyczy bardzo niewielu spraw. Nieomylne doktrynalnie wypowiedzi papieskie miały miejsce raptem 2 (slownie: DWA) razy w historii i nie budziły większych sprzeciwów, także nie katolików (Idę o zakład, że nie wie Pani czego dotyczyły).

Po drugie, trzeba sobie wyjaśnić czym była inkwizycja, jak funkcjonowała, dlaczego powstała, w jakich okolicznościach, jakie metody stosowała, jakie cele realizowała i tak dalej. Powszechne mniemanie, które jak mi się wydaje Pani podziela, polega na tym, że był to pewnego rodzaju sąd kapturowy, masowo stosujący tortury i wymuszenia zeznań, seryjnie wysyłający podsądnych na stosy. Nic bardziej mylnego. Nie czas i miejsce na dokładne dane (w tej materii polecam pracę ks. prof. Rysia "Inkwizycja") ale pragnę zwrócic uwagę na parę aspektów:

- krwawa i oprawcza procedura inkwizycyjna była narzędziem nie tyle władzy kościelnej ile państwowej (w niektórych państwach: Hiszpania, Francja, Włochy) i to władza państwowa wykonywała wyroki
- procedura sądowa inkwizycyjna była wyjątkowo łagodną i długotrwałą w porównaniu z tymi, które były wykonywane w tym samym czasie i miejscu.

Co to znaczy, ze Kościół nie potępił? Ujawnił i ujawnia wszystkie dostępne dokumenty, wyjaśnia. W Kościele głosy krytyczne są w zdecydowanej przewadze nad apologetycznymi.

Zresztą jak ma to zrobić? Głosem papieża? Jeśli tak, to Jan Paweł Wielki parokrotnie wyraził się jasno na ten temat. Praktyki inkwizycyjne znane są także w innych instytucjach, dalekich od Kościoła. Trybunały inkwizycyjne były fraszką w porównaniu z trybunałami rewolucyjnymi we Francji a jakoś Republika Francuska nie spieszyła się, nie spieszy się i nie będzie się spieszyć z potępieniem francuskiego wymiaru sprawiedliwości końca XVIII wieku. I nikt specjalnie ani się temu nie dziwi, ani tego nie wymaga.

Jest Pani wierną Kościoła, bo Kościół to nie tylko hierarchia: papieże, kardynałowie, synody, biskupi, proboszczowie, prałaci, opaci i tak dalej. Kościół to także my, w tym Pani. Czy ktokolwiek w Kościele zabrania Pani potępiania inkwizycji?
No, ale potępiać to trzeba coś, o czym ma się pojęcie.

 Re: Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-10-30 14:50

Mój święty patron ze chrztu był inkwizytorem; zaś po śmierci został ogłoszony świętym i doktorem Kościoła (za przykładem VD nie podam nazwiska :).

Mój patron uczestniczył w dwóch najgłośniejszych procesach, czyli Galileusza i Bruno - oba przebiegały zupełnie inaczej, niż to sobie wyobrażasz i generalnie; zupełnie inaczej działała Inkwizycja - na tych dwóch przykładach najlepiej jest widoczna różnica między czarną legendą a rzetelną wiedzą historyczną, która jest dostępna i w bibliotekach i w sieci; tyle że nikt jej nie chce, bo hasło "inkwizycja" jest zbyt użyteczne jako wygodny knebel do zamykania ust katolikom.
R.

 Re: Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: J (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2008-10-30 15:34

Proponuję też zajrzeć tutaj.

 Re: Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-10-30 17:36

Myślę, że powód jest prosty, ale może się mylę. Kościół do tej pory nikogo nie potępił. Anatema, to jest wyłączenie, ze wspólnoty, nie potępienie. Poza tym to jest takie poprawne politycznie, nie uchodzi. Kościołowi zdecydowanie.

 Re: Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-10-30 19:50

Sprawa jest złożona, a Twój list jeszcze bardziej złożony - bo zawierający szereg nieporozumień.
1 / Nieomylność papieska dotyczy dogmatów - które ogłaszane są bardzo rzadko (np. w ciągu ostatnich 150 lat tylko dwa) i dotyczą prawd wiary.
W wątku http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=165831&t=165782 znajdziesz dokładniejsze wyjaśnienie (4 wiadomości zatytułowane "NIEPOROZUMIENIE"). Znajdziesz tam też dużo linków na ten temat

2/ Nie wiem co uważasz za "potępienie" - bo za błędy Inkwizycji papież przeprosił

3/ Mimo całego dystansu jaki mam do Inkwizycji, wydaje mi się że masz nieco skrzywiony jej obraz (co nie znaczy że była OK). Jeśli chcesz poczytać to na stronie http://analizy.biz/marek1962/inkwizycja.htm znajdziesz szersze opracowanie jakie zrobiłem na ten temat.

Jeśli chciałabyś pogadać na temat prymatu, chętnie służę - mam trochę materiałów

 Re: Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-10-31 12:52

Co do kwestii podawania mojego nazwiska i innych danych osobowych wypowiadałem się wielokrotnie. Proszę zerknąć do archiwum, jeśli oczywiście kogokolwiek to interesuje.

 Re: Dlaczego Kościół nie potępił inkwizycji?
Autor: xc (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-13 07:11

Najlepszą chyba pozycją w tym zakresie dostępną na rynku polskim jest praca ks. prof. G.Rysia "Inkwizycja". Praca napisana bardzo ciekawym językiem, dobrze się czyta. Tłumacząca czym była inkwizycja, jaka była różnica między inkwizycją hiszpańską a włoską i tak dalej. Bynajmniej nie praca apologetyczna ale też wyjaśniająca szereg mitów narosłych wokół tej instytucji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: