logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 J 17,23. Co to znaczy dokładnie?
Autor: Wonderland (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-11 14:19

1. Co to oznacza dokładnie, że Bogu zależy żeby ludzie byli jedno?
2. I czym jest to jedno ciało w Chrystusie?

 Re: J 17,23. Co to znaczy dokładnie?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-01-11 19:30

Na tytułowe: To jest trudne pytanie, bo jest wyrwane z kontekstu.
A kontekst to: J 13 - 17. Jest to bardzo bogaty tekst, który szczegółowo opisuje misję Jezusa, zadania uczniów i kryteria bycia uczniem Jezusa. Opisuje też kryteria (warunki) jedności. Dopóki ich nie spełnimy, nie będziemy jedno, czyli gdyby to od ludzi zależało - nigdy. Cały ten fragment, o który Ci chodzi dotyczy UCZNIÓW. Jezus nie przyszedł by zbawić świat (w sensie ścisłym). Nie, Jego misja sprowadzala się do uczynienia uczniami Dwunastu (z tego jeden zdradził), z tych najbliżej było trzech, A wszyscy Jezusa opuścili w chwili trwogi, gdy upadły ICH marzenia. Jednak ta zdrada była potrzebna, tak jak do powstania Kościoła potrzebny był Duch Święty. Bez Ducha nie ma jedności i nie będzie (bedą zdrady, upadki, odejścia, podziały). Tak jak bez Kościoła nie ma zbawienia. Bóg nie dał jakiegoś alternatywnego planu zbawienia ludzi. Jego plan to było i jest tych Dwunastu, uczynionych uczniami, a z nich mają się zrodzić kolejni uczniowie, i ich uczniowie, tą samą drogą. Nie ma uczniów Apollosa, Kefasa, Pawła. Są uczniowie Jezusa Chrystusa. Dopóki nie bedą WIDZIALNIE JEDNO, świat nie przyjmie Ewangelii, Jezus nie przyjdzie po raz drugi. To my opóźniamy powtórne przyjście Jezusa i choć być może niektórzy czytając to oddychają z ulgą, to, to nie jest dobra nowina, ani dla nas, ani dla świata. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że przedłużamy panowanie szatana na Ziemi. Czy o to nam chodzi? Widzialnym Ciałem Chrystusa na Ziemi jest Kościół. Kościół jest jeden, nie ma wielu kościołów. To nie jest dobra, bo nie kompletna analogia, ale tak jak dwoje stanowią jedno w małżeństwie, a owocem ich miłości są dzieci, a później dzieci ich dzieci, (a nie bliżej nieokreślone nie wiadomo jakie związki i dzieci z probówki), tak owocem jedności w Kościele sa chrześcijanie, i kolejni chrześcijanie. Bez widzialnej jedności Kościół nie buduje się, on się wali, każda cegłówka usiłuje budować się osobno, każda krokiew, każda dachówka. Tak to wygląda. Doświadczam tego szczególnie u braci protestantów, zwłaszcza tych z fundamentalnych odłamów amerykańskich. Oni odrzuciwszy widzialną jedność chrześcijan, doszli do punktu, w którym odrzucają Kościół jako taki, twierdzą, że Kościoła nie ma wcale, że Jezus nie budował Kościoła, tylko zatomizowane grupki chrześcijan. Pomijając całkowitą fikcję takich założeń, to praktycznie, wierzę, że nieświadomie, pasożytują na Kościele, bez którego nie istnieliby nawet 5 minut, po prostu ich istnienie i funkcjonowanie nie byłoby możliwe w żaden sposób, skutecznie oddalają Paruzję. I tak, w świecie pełnym dobrych ludzi, także pobożnych chrześcijan, którzy odrzucają Ducha, żyjemy w królestwie (i kłamstwie) szatana, ktróy dzięki temu ma się bardzo dobrze. Pytanie, czy my też? Nie widzą gały, co biorą?

 Re: J 17,23. Co to znaczy dokładnie?
Autor: andy pandy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-12 11:22

Przed tym fragmentem dobrze jest przeczytać rozdział 15 Ew. Św. Jana. Tam Jezus mówi o jedności z Nim każdego człowieka z osobna jak i jedności z Nim całego Kościoła.
Ad 1. W tym kontekście Bogu zależy na tym aby każdy człowiek był jedną, integralną i unikalną osobowością nakierowaną jedynie na Niego w Miłości. Tylko kochając Boga całym swym sercem, duszą, umysłem i mocą człowiek jest stworzeniem takim jakim nas przewidział w swoim zamyśle Bóg Ojciec, tylko wtedy człowiek jest w pełni spełniony i szczęśliwy. Tylko taki człowiek jest w stanie dawać świadectwo poranionemu grzechem światu, że Bóg pragnie dla ludzi jedynie dobra i dlatego posłał swego Syna aby ludzie w to uwierzyli.
Szczęśliwy człowiek otwarty jest na relacje z innymi ludźmi i nie w głowie mu oceny innych i rozłamy.
Ad. 2. Kościół w zamyśle Bożym jest budowlą ludzi szczęśliwych, którzy kochając Boga, nakierowani na Niego spełniają się w pełni w tym miejscu, w którym Boży Majestat ich postawił. Przez to działają wspólnie dla Jego chwały a przez to są wspólnotą bardzo sciśle NIM związaną. Taka wspólnota w Jezusie Chrystusie pozwala również na przeżywanie bliskości między ludźmi.
Czy nieraz nie odniosłeś wrażenia spotykając się z ludźmi pozornie sobie obcymi na przykład na mszach sw. z udziałem Papieża Jana Pawła II, że ludzi łączy jeden Duch, że są sobie niezwykle bliscy?

 Re: J 17,23. Co to znaczy dokładnie?
Autor: Klara (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-12 21:18

Początek tego wersu wyjaśnia, o jaką jedność chodzi: "Ja w nich, a Ty we Mnie!"
Ks. Henryk Witczyk, jeden ze znawców Ewangelii Janowej, pisze:
"Kiedy więc Jezus modli się, 'aby byli jedno', to ma na myśli tę więź, która zaistniała i trwa miedzy Nim, a tymi, którzy w Niego uwierzyli i nie przestają wierzyć. Przy czym jest to więź szczególnego rodzaju, podobna raczej do stałego przebywania w tej przestrzeni duchowej, jaką jest Osoba i działanie Jezusa. (...) Należy teraz powiedzieć, że to "jedno" jakim są Ojciec i Syn ma nie tyle stanowić wzór dla uczniów, co raczej ma być metą, ku której winni zmierzać".
H. Witczyk, "Aby byli jedno". Sens modlitwy Jezusa w J 17, 1-26, w: Biblia podstawą jedności, red. A.R. Sikora, Lublin 1996, s. 96-97.

 Re: J 17,23. Co to znaczy dokładnie?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2009-01-14 09:48

Wlasnie:
"Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie NIE TYLKO ZA NIMI PROSZĘ, ALE I ZA TYMI, KTÓRZY DZIĘKI ICH SŁOWU BĘDĄ WIERZYĆ WE MNIE; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał" J 17, 17-23a.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: