logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: Colin (---.gprs.plus.pl)
Data:   2009-01-11 20:48

Bardzo proszę o pomoc.
Moja siostra 3 miesiące temu urodziła córkę. Ze swoim mężem (mają tylko ślub cywilny) postanowili, że nie ochrzczą dziecka. Bardzo nad tym ubolewam. Na nic zdają się tłumaczenia, prośby, że chodzi o dobro dziecka.

Mam pytanie. Z tego co wiem sakramentu chrztu może udzielić każdy, nie tylko kapłan. Ale czy taka możliwość istnieje tylko w sytuacjach szczególnych, np. zagrożenia życia nieochrzczonego???

No i jeszcze jedno... Czy jeśli może to uczynić każdy (o ile to możliwe) to czy można uczynić to ukrywając ten fakt przed rodzicami dziecka? Czy byłoby to nieważne, niemoralne i grzechem???
Czekam na odpowiedzi.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-01-11 21:54

Udzielenie chrztu nie jest czynnością magiczną. Dla tego dziecka lepiej będzie, jeśli zostanie ochrzczone świadomie. Nie rozumiem, co chciałabyś w ten sposób osiągnąć?

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2009-01-11 23:15

ale co, chodzi o to żeby po cichu w łazience ochrzcić to dziecko, jak nikt nie patrzy? po co, jaki to będzie miało sens.
Jeśli rodzice nie wierzą to jak przekażą wiarę temu dziecku.
Rozumiem, to boli, ale nie da się na siłę zmusić kogoś do wiary.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-12 01:21

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi:

SZAFARZ CHRZTU Kanon 861 -
§ 1. Zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup, prezbiter i diakon, z zachowaniem przepisu kan. 530, n. 1.
§ 2. Gdy szafarz zwyczajny jest nieobecny lub ma przeszkodę, chrztu godziwie udziela katecheta albo inna osoba wyznaczona do tej funkcji przez ordynariusza miejsca, a w wypadku konieczności każdy człowiek, mający właściwą intencję. Duszpasterze, zwłaszcza zaś proboszcz, powinni zatroszczyć się o to, aby wierni zostali pouczeni o prawidłowym udzielaniu chrztu.
Kan. 862 - Poza wypadkiem konieczności, nie wolno nikomu bez odpowiedniego zezwolenia udzielać chrztu na obcym terytorium, nawet swoim podwładnym.
Kan. 863 - O chrzcie dorosłych, przynajmniej tych, którzy ukończyli czternasty rok życia, powinien być powiadomiony biskup diecezjalny, ażeby, jeśli uzna to za wskazane, sam udzielił chrztu.

A Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla:
1256 Zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup i prezbiter, a w Kościele łacińskim także diakon. W razie konieczności może ochrzcić każda osoba nawet nieochrzczona, mająca wymaganą intencję, używając trynitarnej formuły chrzcielnej. Wymagana intencja polega na tym, aby chcieć uczynić to, co czyni Kościół, gdy chrzci, i zastosować trynitarną formułę chrzcielną. Kościół widzi uzasadnienie tej możliwości w powszechnej woli zbawczej Boga oraz konieczności chrztu do zbawienia.

A więc nie ma tutaj całkowitej dowolności, to nie tak, że każdy sobie może jak ma ochotę. Tylko "W razie konieczności". Zwróć uwagę na słowa: Kan. 862 - "Poza wypadkiem konieczności, nie wolno nikomu bez odpowiedniego zezwolenia udzielać chrztu na obcym terytorium, nawet swoim podwładnym". Czyli nawet kapłani mają tu ograniczenia.
Co innego zagrożenie życia. Wprawdzie Pan Bóg sobie i bez chrztu poradzi z grzechem pierworodnym, ale jeśli istnieje taka możliwość, nie powinniśmy "puszczać" dziecka w tę najważniejszą drogę bez łaski uświęcającej. W chwili ewentualnej śmierci rodzice przestają decydować o życiu swojego dziecka, można więc ochrzcić maleństwo nawet wbrew nim. Normalna droga jednak to ta, że dopóki dziecko nie używa swojego rozumu, nie potrafi samo zadecydować, tę decyzję podejmują rodzice. Oczywiście, że to w dobrej wierze chcielibyśmy odebrać to prawo ludziom niewierzącym ("dla dobra dziecka"), ale popatrzmy inaczej, to jeszcze niedawno było: walczyliśmy o to, by rodzice MIELI PRAWO decydować o swoim dziecku, właśnie rodzice wierzący (o chrzcie, pierwszej komunii itd.). Dopóki dziecko nie jest krzywdzone przez rodziców i życie nie jest zagrożone, musimy pozwolić rodzicom być uczciwym wobec siebie. Wychowują dziecko tak jak sami czują. Taka uczciwość może być nawet przez Boga nagrodzona, przypomnijmy sobie Szawła. On wierzył w to co robi i Bóg mu to wynagrodził. Choć obiektywnie robił źle.

To nie tylko rodzice niewierzący nie chcą chrztu. Także Kościół nie chce chrzcić dzieci osób niewierzących (lub żyjących niezgodnie z wiarą, np. bez ślubu kościelnego). Właśnie dlatego, że za tym nie pójdzie wychowanie w wierze. Czy dziecko jest przez to krzywdzone? To byłoby oskarżanie Boga. Czy jest krzywdą, że dziecko urodziło się w innej kulturze, wierze? To nam się tak wydaje. Ale Bóg do tych dzieci też dociera. I niekoniecznie dopiero w dorosłym wieku. A w Polsce nawet jeśli rodzice są niewierzący, cała kultura jest oparta o chrześcijaństwo i nie da się nie słyszeć o Bogu. Niektórzy to nawet żałują, że byli ochrzczeni jako dzieci :))
Bóg znajdzie drogę do nieochrzczonego. Najlepszym dowodem są dzieci, które same proszą o chrzest. Znam osobę, która jako 5- czy 6-letnie dziecko, nie wiedząc, że nie była jeszcze ochrzczona (w domu się o Bogu nie mówiło), w pewnej chwili (jedna kościelna pieśń) odkryła istnienie Boga i prowadziła z Nim piękną rozmowę, pełną pragnień, które przetrwały długo. Trzy lata później już znając prawdę poprosiła o chrzest. Trzeba zaufać Bogu, że On znajdzie drogę.

A gdy chodzi o chrzest w tajemnicy. Oprócz innych przeciwwskazań. Udzielony bez konieczności będzie ważny, ale udzielony niegodnie. Niegodnie, to oznacza grzech, zakładając oczywiście, że było "świadomie i dobrowolnie". Cel nie uświęca środków. Nie można dla Boga zrobić źle, żeby było dobrze. Poza tym, jeśli to będzie tajemnica, to w przyszłości prawdopodobnie rodzice czy dorosłe dziecko zdecydują o chrzcie, i będzie chrzczone powtórnie. A chrzest przyjmuje się tylko raz. Oczywiście, że świat się nie zawali, grzechu nie będzie bo jest dobra wola, ale tak nie powinno być. Po chrzcie w wypadku zagrożenia życia dziecka nie chrzci się drugi raz, tylko dopełnia uroczystości włączenia we wspólnotę Kościoła. I to jest po czwarte czy dziesiąte. Nie chrzci się dziecka w tajemnicy, to jest dla niego krzywda. Chrzest to wielka uroczystość: włączenie dziecka we wspólnotę ludzi wierzących. To ma być z natury głośne, bo jest wielkim wydarzeniem. Kościół ma się z tego cieszyć. Więc ma wiedzieć.

To tylko parę myśli, nie próbowałam dać odpowiedzi wyczerpującej temat.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: Maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-12 01:30

Podam przykład autentyczny. Zdarzyło się w pewnej miejscowości i w rodzinie x, dziecko nie ochrzczone podrosło, jego rodzice żyli bez ślubu, ktoś jednak czuwał w modlitwie nad tym dzieckiem i rodzicami. Dzieci z klasy tego dziecka miały przystąpić do pierwszej komuni św. Dziecko poprosiło księdza czy może też przystąpić do komuni św, usłyszało, że owszem, ale dopiero kiedy rodzice wezmą ślub kościelny. Dziecko powiedziało rodzicom, że jak nie wezmą ślubu to, on nie będzie chodził do szkoły i się uczył. Tak się stało, rodzice kochali swoje dziecko i wzięli ślub. Dzieciak został ochrzony i przyjął 1 komunię św. w jednym czasie. Czasami trzeba czasu, ale modlitwy miłe Bogu są wysłuchane :)

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-01-12 01:35

Dodam jeszcze pod rozwagę poniższe 2 kanony (jeszcze w watku nie podane) Kopdeksu Prawa Kanonicznego w sprawie zgody rodziców i w razie wątpliwości, czy ktos został ochrzczony (a takie mogą [choć nie muszą] wystapić, gdybyś próbowała potajemnie ochrzcić córkę siostry)
Pozostałe 870 i 871 - to już tak, niejako z rozpędu, do wiadomości, jakby miały się przydać.

Kan. 868 - § 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;
2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.
§ 2. Dziecko rodziców katolickich, a nawet i niekatolickich, znajdujące się w niebezpieczeństwie śmierci, jest godziwie chrzczone, nawet wbrew woli rodziców.
Kan. 869 - § 1. W razie wątpliwości, czy ktoś został ochrzczony albo czy chrzest był ważnie udzielony, istniejącej mimo przeprowadzenia rzetelnych badań w tej sprawie, chrztu należy udzielić warunkowo.
§ 2. Ochrzczeni we wspólnocie kościelnej niekatolickiej nie powinni być chrzczeni warunkowo, chyba że po zbadaniu materii i formy zastosowanych przy udzielaniu tego chrztu, jak również intencji ochrzczonego jako dorosłego, oraz szafarza chrztu, pozostaje uzasadniona wątpliwość co do ważności chrztu.
§ 3. Jeśli w wypadkach, o których w §§ 1 i 2, pozostaje wątpliwe udzielenie lub ważność chrztu, przed jego udzieleniem dorosłemu należy wyjaśnić naukę o sakramencie chrztu oraz przedstawić mu, albo - jeśli chodzi o dziecko - jego rodzicom powody wątpliwej ważności udzielonego chrztu.
Kan. 870 - Dziecko podrzucone lub znalezione, jeśli po dokładnym zbadaniu nie ustali się jego chrztu, należy ochrzcić.
Kan. 871 - Płody poronione, jeśli żyją, należy, jeśli to możliwe, chrzcić.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: lena (---.toya.net.pl)
Data:   2009-01-12 06:51

Chrzest bez wiary (ochrzczonego lub chociaż osób, które je wychowują) to nie jest dobry pomysł. Chcesz zmarnować łaskę chrztu? Jeśli zostanie przyjęty później, świadomie, będzie czymś wspaniałym i na pewno bardzo owocnym. Raczej módl się za dziecko.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: Andrzej (194.39.141.---)
Data:   2009-01-12 10:22

Chrztu nie da się ukryc. Prędzej czy później to wyjdzie. I co wtedy? Wściekłośc rodziców, żal, pretensje? W ten sposób nie szerzy się wiary. Sam tylko chrzest nie jest gwarancją zbawienia. Jeśli ktoś jest ochrzcony, a żyje jak poganin, to chrzest to za mało. Trzeba życia wiarą. Jak Twój siostrzeniec odnajdzie wiarę, sam poprosi o chrzest, już świadomie, i byc może będzie to znakiem wiary dla rodziców. Ale na pewno nie bedzie to proste dla osoby, która wyrasta wsród ateistów.
PS Bogu dzięki za wiarę naszych rodziców, za nasz chrzest...

 Re: Czy można ochrzcić dziecko wbrew woli rodziców?
Autor: bakalia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-12 19:54

lepiej nie kombinować, ale się modlić w intencji siostrzenicy i jej rodziców.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: