logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: dorota (80.125.173.---)
Data:   2009-01-11 21:20

Witam,
Zwracam sie z takim pytaniem: Przeczytalam co o spowiedzi pisze KKK. jest tam takie zdanie: "Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie". Pytanie: Czy obowiazkowe jest spowiadanie sie z grzechow powszednich? Chce zapewnic, ze nie chodzi mi o zadne szukanie przyzwolenia, nie pytam po to, zeby z grzechami nawet powszednimi nie chodzic do spowiedzi. Chce wiedziec jakie jest w tym wypadku zdanie Kosciola. Dziekuje za ewentualna odpowiedz pozdrawiam :)

-------

W kwestii formalnej: przeczytała Pani w KPK.
KKK to coś innego.
moderator

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: dorota (80.125.173.---)
Data:   2009-01-11 23:04

przeczytalam tu: http://www.katechizm.opoka.org.pl/, a tytul tego jest Katechizm Kosciola Katolickiego. Co to jest KPK?
----------------

(KPK) Kodeks Prawa Kanoncznego.
Odpowiedzi (na pytanie uzupełniajace) udzielił już moderator pod pierwszym Twoim postem. Kliknij w 'podswietlony' skrót KPK. Własnie stamtad pochodzi podany przez Ciebie cytat (dlatego moderator go wkleił)
Kanon 989 - Każdy wierny, po osiagnięciu wieku rozeznania, obowiazany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie.
p.o. moderatora

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2009-01-11 23:10

także przykazanie kościelne mówi o tym że katolik ma obowiązek przynajmniej raz w roku spowiadać się i nie mówi czy z lekkich czy z ciężkich grzechów.

-------------

Kanon 989:
Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie.
moderator

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: dorota (80.125.173.---)
Data:   2009-01-11 23:47

A ok, ale w KKK tez to jest. Jest to jedyny cytat odnoszacy sie do "obowiazujacej czestotliwosci" spowiedzi. Dlatego wkleilam ten (w KKK jest to nawet zaznaczone, ze to z Przykazan Koscielnych). W kazdym razie nie chce sie za bardzo w prawidla koscielne zaglebiac, chcialabym uzyskac odpowiedz na te powyzsze pytanie :) Dziekuje z gory za odpowiedz.

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: dorota (80.125.173.---)
Data:   2009-01-12 00:00

Chociaz jesli w KKK i KPK jest to tak ujete jak w tym cytacie, to mozna uznac, ze jest to wlasnie stanowisko Kosciola. Jesli tak to przykazanie koscielne, ktore mowi, o obowiazkowej corocznej spowiedzi (nie zaznacza, ze z grzechow ciezkich) jest pewnym uogolnieniem i jakby niepotrzebnie zakrywa prawde. Tak jakby bano sie, ze jesli cos jest zalecane to wierny tego nie zrobi. Z podobymi obawami spotkalam sie chyba przy pytaniu na serwisie opoka. Pytalam trzy razy i za kazdym razem dostalam pelna odpowiedz, ale nie na to pytanie. Tutaj moze tez byc ta sama sytuacja, ale mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos z Kosciola, kto powie jakie jest stanowisko lub jak je uznaje. Dziekuje bardzo z gory. Pozdrawiam.

----------

Wyżej jest cytowany kanon 989:
'Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie.'

Nie tylko 'można uznać'. Takie jest stanowisko Kościoła.
I odpowiada na Pani tytułowe pytanie.
Co zatem rozumie Pani przez 'zakrywanie prawdy'?

Przykazania nie obowiązują wszystkich ludzi, a jedynie katolików. Napisała Pani, że 'nie chce sie za bardzo w prawidla koscielne zaglebiac'. Bez Pani chęci nie ma sensu kontynuować wątku.
Chyba, że zmieni Pani zdanie.
odwzajemniam pozdrowienia
moderator

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: dorota (80.125.172.---)
Data:   2009-01-12 12:28

Dziekuje za komentarz. Przez "zakrywa prawde" rozumie: nie mowi calej, znieksztalcajac nieco sens. Pewnie moge uznac, ze takie jest stanowisko Kosciola jak w KKK i KPK, nie jak w PK (przykazania koscielne:), tylko dziwi mnie fakt, ze nikt (dotad) nie chce tego normalnie powiedziec otwarcie, jakby to bylo nie wiem co i grozilo, ze teraz wszyscy ludzie, beda spowiedz mniej powaznie traktowac. No i czy kontrola z zewnatrz sluzy rozwojowi i prawdziwej wierze wiernego? Ach, nie wiem, moze. W prawidla Koscielne nie chce sie zaglebiac, w sensie, ze nie chodzi mi o poznanie kto ustanowil KKK, jak sie ma KKK do KPK i do PK, tylko jaki jest glowny sens tego co te instancje przekazuja, wiec o tyle to sie chce wglebic. No i jak rozumie sens jest taki, ze mam rozwijac sie w bezgrzesznosci, ale, ze Kosciol jednak pozwala w tym tez samodzielnie dzialac (w przypadku grzechow powszednich), choc jego pomoc jest zawsze mozliwa i pomocna (tak wiec i zalecana). Dziekuje, nadal mam nadzieje na bezposrednia czyjas wypowiedz, za ktora dziekuje z gory. Pozdrawiam.

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: gosik (---.dzi.vectranet.pl)
Data:   2009-01-12 21:09

Skoro w KKK jest napisane tak, a nie inaczej to znaczy, ze tak jest, pozdrawiam

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: Kyllyan (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2009-01-13 06:44

W czasie każdej spowiedzi obowiązkowo wyznajemy grzechy ciężkie.
Dobrze jest również wyznać grzechy powszednie, ale nie ma takiego obowiązku. Przy własciwej dyspozycji odpuszczane są one podczas Mszy św.

 Re: Czy coroczna spowiedz jest obowiazkowa?
Autor: J (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-01-13 19:14

"mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos z Kosciola, kto powie jakie jest stanowisko lub jak je uznaje"

Dorota, jako osoba właczona przez chrzest do Kościoła napiszę jak ja to widzę. Tym bardziej, że kiedyś sama usiłowałam znaleźć klarowną odpowiedź na tytułowe pytanie. Też koniecznie chciałam znać stanowisko Kościoła w tej kwestii. Ale koncentrując się zanadto na minimum, nie dostrzegłam tego, co Kościół naprawdę zaleca, czyli (cytuję KKK):

"1458 Wyznawanie codziennych win (grzechów powszednich) nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane . Istotnie, regularne spowiadanie się z grzechów powszednich pomaga nam kształtować sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczącej mocy Chrystusa i postępować w życiu Ducha. Częściej otrzymując przez sakrament pokuty dar miłosierdzia Ojca, jesteśmy przynaglani, by być - jak On - miłosierni :

Ten, kto wyznaje swoje grzechy, już działa razem z Bogiem. Bóg osądza twoje grzechy; jeśli ty także je osądzasz, jednoczysz się z Bogiem. Człowiek i grzesznik to w pewnym sensie dwie rzeczywistości; gdy jest mowa o człowieku, uczynił go Bóg; gdy mowa jest o grzeszniku, uczynił go człowiek. Zniszcz to, co ty uczyniłeś, aby Bóg zbawił to, co On uczynił... Gdy zaczynasz brzydzić się tym, co uczyniłeś, wówczas zaczynają się twoje dobre czyny, ponieważ osądzasz swoje złe czyny. Początkiem dobrych czynów jest wyznanie czynów złych. Czynisz prawdę i przychodzisz do Światła."

Zamiast więc krążyć wokół minimum i spekulowć odnośnie 'zakrywnia prawdy', zacznij czerpać z mądrości Kościoła.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: