logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: dorota (80.125.173.---)
Data:   2009-01-11 23:40

I jeszcze jedno pytanie: jw. Przeciez to Mu bylo niepotrzebne? Chrzcza sie ci, ktorzy maja grzech pierworodny. Czy moze wtedy chrzest znaczyl co innego? Dziekuje jeszcze raz z gory.

 Re: Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-12 00:09

Chrzest udzielany przez św. Jana nie był oczywiście tożsamy z obecnym sakramentem. Mówił zresztą o tym sam Jan: "Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym" (Mk 1,8). Janowy chrzest nie mazał grzechów, gdyż Jezus jeszcze nie umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Był symbolicznym oczyszczeniem. Grzeszni ludzie przychodzili nad Jordan, by rozpocząć nowe życie. Jezus nie miał grzechu, nie musiał więc wchodzić w wody Jordanu, ale zechciał być wszędzie tam, gdzie był człowiek. A rytualne obmywanie to nie była nowość. Spotykamy je w wielu wierzeniach starożytnych ludów, w Babilonii, Syrii, Egipcie, Indiach. Głęboko w sercu człowiek od zawsze był przekonany o winie, którą trzeba obmyć, tak samo, jak obmywa się brud ciała. To było więc właściwie obmycie, nie chrzest. Baptisma - zanurzenie, obmycie. Bo słowo chrzest wywodzi się od Chrystusa, to znaczenie nas imieniem Chrystusa, uczynienie człowieka chrześcijaninem.

 Re: Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-01-12 01:03

Uzupełniając wypowiedź mojej Imienniczki dodam, że chrzest Janowy był to chrzest nawrócenia zwany przez egzegetów chrztem z wody (powołam się tu na cytat podany przez Bogumiłę Mk 1,8)
Oczywiscie Jezus nie potrzebuje tego chrztu, nie ma z czego się nawracać, bo jest przecież bez żadnej skazy, bez żadnego grzechu. W przeciwieństwie do wszystkich innych ludzi, którzy przystępują do chrztu Janowego. Po zanurzeniu w wodzie w celu oczyszczenia wyznają swoje grzechy. Jezus ich nie wyznaje, tylko natychmiast wychodzi z wody. I to jest ta zasadnicza różnica w porównaniu z innymi ludźmi, którzy także wówczas przyjmują chrzest od Jana.
Jednak Jezus chce być na równi z człowiekiem, w pełni jego człowieczeństwa. A ponieważ wolą Ojca jest, aby we wszystkim solidaryzował się z grzesznikiem, ani przez chwilę nie waha się i wstepuje w wody Jordanu, i przyjmuje chrzest z rąk św. Jana Chrzciciela. Żeby później, gdy nastanie ten właściwy czas (koniec Jego 3-letniej publicznej działalności), zanieść wszystkie nasze grzechy na Golgotę. Dopiero tam, kiedy już Go powieszą na Krzyzu, z Jego przebitego boku wypłyną Krew i Woda - dając początek wszystkim sakramentom Kościoła.
Moment chrztu Jezusa w Jordanie jest bardzo ważny. Inauguruje Jego 3-letnią publiczną działalność - Jego ziemską misję - czyli odkupienie człowieka, który sprzeniewierzył się Bogu popełniając grzech pierworodny i dalsze...
Chrzest Jezusa jest też potrzebny, aby przez Trójcę Świętą objawiła się pełnia Jego Bóstwa. (teofania trynitarna) Zauważ, że Jezus w czasie chrztu modli się i w tej modlitwie zabiera w wody Jordanu całą ludzkość, żeby ją obmyć. W tej samej chwili rozwiera sie niebo. Zstępuje Nań Duch Święty w postaci gołębicy i Głos Ojca słychać: "Tyś jest Mój Syn umiłowany, w Tobie Mam upodobanie" Mk 1,11. I własnie ta niezwykła pokora, uniżenie się Jezusa, Jego pragnienie bycia blisko z każdym z nas, 'każą' Mu do końca i we wszystkim doświadczyć ludzkiego losu.

 Re: Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2009-01-12 01:27

A ja dodam tylko, ze piękny tekst był w komentarzu katolikowym na tę niedzielę - jego fragment zacytuję:

"Święty Marek Ewangelista stawia przed nami Jezusa, który przychodzi do człowieka w sposób niesamowicie pokorny i uniżony, jako sługa, jako Ten, który utożsamia się z grzesznikami, staje z nimi w jednym szeregu, niczym się nie wyróżniając, nie wynosząc ponad innych. Schodzi do Jordanu, do rzeczywistości człowieka, zanurza się w tą rzeczywistość pełną grzechu i słabości. Staje po stronie tych, którzy widzą swoją niemoc i szukają ratunku, przychodząc do Jana Chrzciciela nad Jordan. Wchodzi w te wody, które symbolizują śmierć, i przyjmuje chrzest od Jana. W tym momencie otwiera się niebo, znika bariera oddzielająca człowieka od Boga. Daje się słyszeć głos Boga, w Jezusie skierowany odtąd do każdego z nas: "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" Mk 1,11.
Dorota Pietrzak"

 Re: Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2009-01-12 09:35

Droga Doroto,
"A ponieważ wolą Ojca jest, aby we wszystkim solidaryzował się z grzesznikiem, ani przez chwilę nie waha się i wstepuje w wody Jordanu, i przyjmuje chrzest z rąk św. Jana Chrzciciela. Żeby później, gdy nastanie ten właściwy czas (koniec Jego 3-letniej publicznej działalności), ZANIEŚĆ WSZYSTKIE NASZE GRZECHY NA GOLGOTĘ. Dopiero tam, kiedy już Go powieszą na Krzyzu, z JEGO PRZEBITEGO BOKU WYPŁYNĄ KREW I WODA - dając początek wszystkim sakramentom Kościoła. /.../
Chrzest Jezusa jest też potrzebny, aby przez Trójcę Świętą objawiła się pełnia Jego Bóstwa. (teofania trynitarna) Zauważ, że Jezus w czasie chrztu modli się i w tej modlitwie zabiera w wody Jordanu całą ludzkość, żeby ją obmyć. W tej samej chwili rozwiera sie niebo. Zstępuje Nań Duch Święty w postaci gołębicy i Głos Ojca SŁYCHAĆ: "Tyś jest Mój Syn umiłowany, w Tobie Mam upodobanie" Mk 1,11. Bogna"

‘2007-01-06 sobota
(Wczoraj piatek) zdecydowalem jeszcze jechac do blokow, wstapilem do kosciola Niep. Serca Maryi, tam Indianin, wzial chleb i powiedzial, wiem ze czesto przychodzisz sie tutaj modlic.
Dalej znalazlem biednego Jamesa, ‘Maurie?’ aboriginal z NZ powiedzial, ze kiedys dalem mu kurczaki. Spytalem czemu nie pojdzie do kosciola, tam moze by cos uslyszal dla siebie. Odpowiedzial, nie jest chrzescijaninem i jest sam z trojka malych dzieci, a zone wyrzucil. Mowilem mu, ze na internecie wlasnie (wczoraj w czwartek) napisalem:
"tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast WYPŁYNĘŁA KREW I WODA. ZAŚWIADCZYŁ TO TEN, KTÓRY WIDZIAŁ, A ŚWIADECTWO JEGO JEST PRAWDZIWE. ON WIE, ŻE MÓWI PRAWDĘ, ABYŚCIE I WY WIERZYLI" J 19, 34-35
doslownie:
"2007-01-05 Droga Agniulko, Chyba dobrze przeczytalas i napisalas
Moze dlatego w wieku XX i teraz Kosciol kladzie tak wielki nacisk na Milosierdzie Boze. Do nieba nie mozna wejsc samemu, inaczej Jezus umarlby dla niektorych na prozno. J 19, '28 Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: "Pragnę". 29 Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop’ gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. 30 A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: "Wykonało się!" I skłoniwszy głowę oddał ducha.
31 Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. 32 Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. 33 Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, 34 tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.

A potem wychodzac z St Finbar’s kosciola po adoracji sprawdzilem jutrzejsze (dzisiejsze - sobotnie) czytania:

Dzis O źródle wiary i życia
1 J 1, 4 Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara. 5 A kto zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym? 6 * Jezus Chrystus jest tym, KTÓRY PRZYSZEDŁ PRZEZ WODĘ I KREW, I DUCHA, NIE TYLKO W WODZIE, LECZ W WODZIE I WE KRWI. DUCH DAJE ŚWIADECTWO, BO <DUCH> JEST PRAWDĄ. 7 TRZEJ BOWIEM DAJĄ ŚWIADECTWO*:
8 DUCH, WODA I KREW, A CI TRZEJ W JEDNO SIĘ ŁĄCZĄ. 9 Jeśli przyjmujemy świadectwo ludzi - to świadectwo Boże więcej znaczy, ponieważ jest to świadectwo Boga,
które dał o swoim Synu. 10 Kto wierzy w Syna Bożego, ten ma w sobie świadectwo Boga,
kto nie wierzy Bogu, uczynił Go kłamcą, bo nie uwierzył świadectwu, jakie Bóg dał o swoim Synu. 11 A świadectwo jest takie: że Bóg dał nam życie wieczne, a to życie jest w Jego Synu.
12 Ten, kto ma Syna, ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, nie ma też i życia.” 13 O TYM NAPISAŁEM DO WAS, KTÓRZY WIERZYCIE W IMIĘ SYNA BOŻEGO, ABYŚCIE WIEDZIELI, ŻE MACIE ŻYCIE WIECZNE*.
On w ogole mnie nie sluchal, mowil, wiem i powtarzal "ATONEMENT" - na przebaczenie grzechow.
Dziwilem sie skad ten prosty czlowiek mogl to znac.
Jurek

2007-01-08 poniedzialek
Dzis zastanawialem sie dlaczego Fr Leo, (Fr Lou jest w Wietnamie) wzial czytania niedzielne - Chrzest P. Jezusa. Wczoraj w niedziele u nas bylo swieto Objawienia Panskiego.
Na koncu homilii powiedzial: "Jesus, although sinless, went the water to take sins of the world to ATONE them on the cross - PAN JEZUS, CHOC BEZ GRZECHU, ZANURZYL SIE W WODZIE, WZIAL GRZECHY SWIATA, ABY PRZEBLAGAC JE NA KRZYZU."
Jurek
Dwa lata temu pisalem w:
Co decyduje o wartości człowieka? Co to znaczy być człowiekiem świętym?
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=145510&t=145028
Juz mialem to raz jeszcze powiedziec w rezonansie na Mszy neokatechumenalnej w sobote. Wlasnie minelo 2 lata, James, choc dalej niechrzczony, z trojka dzieci, co niedziele jest na Mszy sw., caly czas kleczy i czyta pismo swiete, a dzieci za mna wolaja ‘God bless you’, czasem nawet sie myla mowiac mi Father.
‘Life and death of each of us has its influence on others.’ cf Rz 14.7
a Bog do nas wciaz mowi.
Fr Sagay mowil, ze przy kazdym chrzcie mowi rodzicom, Bog teraz mowi: "Tyś jest Mój Syn umiłowany, w Tobie Mam upodobanie" Mk 1,11"
Jurek

 Re: Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: martaaa (---.chomiczowka.waw.pl)
Data:   2009-01-12 09:45

A jak myslisz, po co Chrystus umarł na Krzyżu? Przecież Jemu zbawienie nie było potrzebne.

 Re: Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: gosik (---.dzi.vectranet.pl)
Data:   2009-01-13 12:10

podpisuje sie pod odpowiedzią Marty :).

 Re: Dlaczego Jezus przyjal chrzest?
Autor: marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-14 19:32

z czyich rąk Jezus brał chrzest?

------------

Jak przeczytasz uważnie odpowiedzi w wątku, dowiesz się tego sama. :)
p.o. moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: