logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: Monika (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2009-01-12 13:16

Dlaczego mówimy zakon benedyktynek, i kongregacja sióstr urszulanek, a nie np. kongregacja benedyktynek i zakon urszulanek?

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: s.Beata (---.adsl.datagroup.com.ua)
Data:   2009-01-12 17:59

To bardzo proste: zakonem okresla sie wspolnote oparta na regule zakonnej i najczesciej wielowiekowej tradycji. Natomiat kongregacja (czyli inaczej zgromadzenie) nie posiada reguly, lecz tzw. konstytucje (czesto popularnie nazywane "regula" - stad te pojecia wymieszly sie troche). Zgromadzenia tez zwykle sa o wiele mlodsze niz zakony.

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: Anka (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2009-01-12 21:53

A z kolei czy reguła i konstytucja to nie jest to samo? Przecież to samo przedstawiają, sposób życia sióstr.

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: jaho (62.30.76.---)
Data:   2009-01-12 22:11

Zakon jest na prawie papieskim, podlega bezpośrednio papieżowi, kongregacja podlega biskupowi z danej diecezji.

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-01-13 10:45

O tym wszystkim nie słyszałem, ale moi znajomi twierdzą, że jedno to po prostu Prawo Mojżeszowe, a drugie to inaczej wyznanie (np. grupy zborów reformowanych). Człowiek się całe życie uczy. Jednak raję miał mój były rektor, twierdząc: nomenklatura określa moją świadomość. To mówicie, że w KK też są protestanci i wyznawcy judaizmu?

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: ktosia (---.pl)
Data:   2009-01-13 18:31

Właśnie zgromadzenie zakonne podlega papieżowi, kongregacja biskupowi, cho to też różnie jest, najlepiej zapyta u źródła czyli u danych sióstr, które taką nazwę mają - będą wiedzieć najlepiej.

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: jaho (62.30.76.---)
Data:   2009-01-13 20:22

Zakony zakładane były z inicjatywy papieży bądź za ich zgoda, już w średniowieczu. W późniejszych czasach, tj. ok dziewiętnastego wieku chętnych do tworzenia nowych zakonów było tyle, że papież nie był w stanie przejmować odpowiedzialności i kontrolować ich działalności. Nowe zgromadzenia były jednak potrzebne. Dlatego sprawy te przejęli biskupi. A nowe zakony, czyli już nie zakony noszą nazwę kongregacji, czy zgromadzeń. O ile wiem to ostatnim zakonem na prawie papieskim są Redemptoryści. Pisząc to nie mam dostępu do materiałów, które czytałem kiedyś i mogę coś pomylić, np. czy to był dziewiętnasty wiek, ale ogólnie odpowiadam ci poprawnie.

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: Kyllyan (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2009-01-13 20:51

Hm. Doszedłem do wniosku, że różnica jest taka, iż wszystkie Instytuty Życia Konsekrowanego składają śluby proste, Instytuty Zakonne zaś dodatkowo śluby uroczyste.

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: lena (---.toya.net.pl)
Data:   2009-01-13 21:50

Kiedyś były zakony (Towarzystwo Jezusowe to najmłodszy) i inne, teraz są "zgromadzenia zakonne", niezależnie od czasu powstania.
Kongregacja w pierwszym rzucie kojarzy mi się z komisją z Watykanu. ;)

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: ktosia (---.pl)
Data:   2009-01-14 17:29

Jaho ale ja znam zgromadzenia powstałe po XIX wieku i nie mają nazwy kongregacja w regule czy konstytucjach tylko zgromadzenie zakonne. Znalazłam za to coś takiego
"kongregacja relig. stowarzyszenie osób świeckich (np. bractwo); zgromadzenie zakonne, w którym składa się tylko śluby proste; urząd przy kurii papieskiej, obejmujący wyodrębniony zakres spraw; wydział kolegium kardynalskiego kurii rzymskiej; doroczna konferencja dekanalna księży; por. dekanat.
Etym. - łac. congregatio 'zgromadzenie' od congregare 'gromadzić';"

 Re: Jaka jest różnica między zakonem a kongregacją?
Autor: pyra (---.gprs.plus.pl)
Data:   2009-01-15 17:12

Terminy zakon i zgromadzenie zakonne mają źródła historyczne. Dzisiaj pozostały tylko w nazwach. Różnicowało je to, czy składały śluby proste, czy uroczyste. Dzisiaj pozostało rozróżnienie na śluby uroczyste i proste (KPK kanon 1192 par. 2), ale nie ma między nimi praktycznych różnic, jakie były przez kilka wieków. Zgodnie z oficjalnym nazewnictwem wprowadzonym przez KPK 1983 istnieją instytuty życia konsekrowanego, które dzielą się na instytuty zakonne i instytuty świeckie. Definicja instytutu życia konsekrowanego jest w kan. 573 par.2. Definicja instytutu zakonnego: kan 607 par 2. Definicja instytutu świeckiego: kan. 710. Każdy instutut życia konsekrowanego może być na prawie papieskim lub na prawie diecezjalnym w zależności od tego, kto go erygował lub zatwierdził (kan. 587). Różne instytuty życia konsekrowanego mogą, za zgodną Stolicy Apostolskiej, mogą się łączyć tworząc unie, konfederacje i federacje (kan. 582).
Benedyktynki powstały u początków życia zakonnego na zachodzie. Wtedy po prostu zakładano klasztor i przyjmowano jedyną istniejącą regułę św. Benedykta modyfikując ją w zależności od potrzeb. W późniejszych wiekach średniowiecza zaczęły powstawać różnorodne wspólnoty, z których wiele do dziś nie przetrwało, a wiele zupełnie zmieniło zewnętrzne oblicze. Porządek wprowadził sobór trydencki, zwłaszcza jeśli chodzi o zakonnice. Wprowadził dla kobiet jedną formę życia: klasztory ze ścisłą klauzurą i uroczystymi ślubami (w niektórych przetrwał oprócz ślubów obrzęd konsekracji mniszek-dziewic). Ale Duch Święty jest ponad prawo i zaczęły powstawać wspólnoty o charyzmatach, których się nie dało zamknąć za murami. Po długim namyśle Stolica Apostolska wydała zgodę na traktowanie tych wspólnot jako zakonnych, ale jakby wtedy o niższej pozycji - były to zgromadzenia zakonne o ślubach prostych. Np. Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Znane również w Polsce Urszulanki tzw. czarne, czyli Unii Rzymskiej są przykładem unii wielu równorzędnych klasztorów. Swoją drogą zakony wywodzące się z tej samej historycznej wspólnoty założonej przez św. Anielę Merici tworzą kilka Unii Sióstr Urszulanek oraz instytut świecki Towarzystwo św. Urszuli.
Nie mam pojęcia skąd termin kongregacja urszulanek. Ale niestety ponieważ wiedza o terminach dotyczących życia konsekrowanego w Kościele Katolickim jest, jak widać po wcześniejszych wypowiedziach, słaba, to ludzie czasami sami sobie coś dorabiają i stąd pojawiają się różnorodne nazwy potoczne, które znamy, dana wspólnota oficjalnie ma zupełnie inną nazwę. Np. ojcowie biali tak naprawdę nazywają się : Zgromadzenie Misjonarzy Afryki.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: