logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 16:17

Czy w ciagu jednego dnia mozna uzyskac pierwszy odpust czastkowy, a pozniej zupelny?

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 16:28

I czy wiara w horoskopy jest grzechem?
---------

Katechizm Kościoła Katolickiego:

Wróżbiarstwo i magia

2115 Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się 305 Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie. Nieprzewidywanie może stanowić brak odpowiedzialności.

2116 Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość42Por. Pwt 18,10; Jr 29, 8.. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem – połączonym z miłującą bojaźnią – które należą się jedynie Bogu.

2117 Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim – nawet w celu zapewnienia mu zdrowia – są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów. Jest również naganne noszenie amuletów. Spirytyzm często pociąga za sobą praktyki wróżbiarskie lub magiczne. Dlatego Kościół upomina wiernych, by wystrzegali się ich. Uciekanie się do tak zwanych tradycyjnych praktyk medycznych nie usprawiedliwia ani wzywania złych mocy, ani wykorzystywania łatwowierności drugiego człowieka.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 16:41

a co z odpustami?

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 16:55

Można uzyskać tylko jeden zupełny, a nieskończenie wiele cząstkowych.
Ale rzeczywiście teoretycznie sens jest tylko w odwrotnej kolejności.
Natomiast w praktyce, ponieważ nie jesteśmy nigdy pewni, czy wypełniliśmy ten warunek o wolności od każdego grzechu - warto i w tej kolejności starać się o odpusty (najpierw zupełny, potem cząstkowy).

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 16:59

A moge po Komunni Swietej odmowic Psalm 129, Duszo Chrystusowa... i Wierze w Boga Ojca (odpust czastkowy) a w domu czytac Pismo Swiete (odpust zupelny)

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 17:12

czyli ze mozna ok dziekuje

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: bmariamg (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 20:07

Jeden odpust zupełny w ciągu jednego dnia?
A jeśli w czasie trwania roku św. Pawła można uzyskać odpust za nawiedzenie wyznaczonego kościoła, to wyklucza to już odpust za zmarłych w dniach 1-8 listopada?
Albo publiczne odmówienie różańca wyklucza uzyskanie odpustu za odmówienie w Polsce w kościele Koronki do Miłosierdzia Bożego? itd.
Możliwości uzyskania odpustu jest bardzo dużo, a my i tak o nich nie wiemy albo nie pamiętamy. Niektórzy nie chcą, a coraz więcej osób nie może uzyskać odpustu, bo żyje w związkach niesakramentalnych.
Myślę raczej, że chodzi o to, aby:
1. nie być zachłannym dla siebie, lecz pomyśleć o zmarłych
2. uzyskać odpust z 1x z 1 powodu/okazji/możliwości.

Poszukałam w Kodeksie Prawa Kanonicznego:
Kanon 994 - Każdy wierny może zyskiwać odpusty czy to cząstkowe, czy zupełne albo dla siebie, albo ofiarowywać za zmarłych na sposób wstawiennictwa.
www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t4r4.html

Katechizma Kościoła Katolickiego nie mówi szczególowo, lecz powołuje się na konstytucję apostolską Pawła VI Indulgentiarum doctrina, która wyrażnie mówi w n.6: "Odpust zupełny można uzyskać tylko raz na dzień".
http://www.aydam.org/staryserwis/pawel_vi_-_dokumenty_17.htm
- a szkoda, ale lepiej być w zgodzie z nauką Kościoła.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 22:13

Tylko jeden odpust zupełny dziennie - na pewno. Warunki ustanawia Kościół (a nie Bóg), tak postanowił i takie są. Z jedynym wyjątkiem: umierający, nawet gdy w tym dniu korzystał z odpustu zupełnego, może otrzymać go jeszcze raz.
Poczytaj także tutaj: http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html
To że jest więcej możliwości uzyskania odpustu nie znaczy, że można kilka razy.

Natomiast informacja z Kodeksu mówi tylko za kogo wolno ofiarować (nie można za osobę żyjącą tylko albo za siebie albo zmarłego.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-13 22:50

:) To nie o to chodzi, żeby być w zgodzie, tylko że się nie da, tak jak się nie da za zrobienie czegoś do czego odpust nie jest przywiązany. Nawet jeśli pójdziesz dwa razy w ciągu dnia do komunii (komunia jest warunkiem odpustu). W każdym razie nie z tytułu ustanowionego przez Kościół, bo co tam Pan Bóg dla nas robi patrząc na nasze serca, to się dowiemy po śmierci.

Natomiast taka uwaga w sprawie zachłanności :)) Oczywiście czysto teoretyczna. Gdybyśmy faktycznie zaraz po spowiedzi uzyskali odpust zupełny dla siebie (gdyby - bo nigdy nie jesteśmy na 100% pewni warunku wolności od grzechu), to praktycznie aż do następnej spowiedzi nic nowego nie zyskujemy, więc warto te odpusty oddać zmarłym (choć Pan Bóg sobie z tym sam poradzi ;)) Chodzi o to, że odpust jest za grzechy już darowane w sakramencie pokuty, więc choć ciągle grzeszymy, od spowiedzi do spowiedzi nie ma niczego nowego do mazania ;))) Ale to takie tylko rozmowy akademickie.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: bmariamg (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 11:01

"nie ma nic do mazania"? - nie wiadomo. Nie chodzę codziennie do spowiedzi. Nie wiem też, jakie konsekwencje mają moje grzechy.
Zasadnicze myślenie jest takie: byłam u spowiedzi, więc wobec Pana Boga jestem "OK" - wszystko zmazane, "mam spokój".
To tak, jakby powiedzieć w domu - nie ugotowałam dziś obiadu. "Kropka". Ale to nie kończy sprawy. Domownicy są głodni.
Inne osoby też są głodne - duchowo, może są pobici, poranieni przez moje grzechy, wychudzeni??
Moje "konto" duchowe jest na coraz większym minusie. Odpust to tylko wyrównywanie do zera. "Plusy" zbieram przez czynienie dobra.
Można być zachłannym, gdy człowiek sobie uświadomi, że moje życie nie należy tylko do mnie, a moje grzechy poraniły wielu, osłabiły Kościół.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 11:10

Nie rozumiem czemu zaprzeczasz. Właśnie gdybyś CHODZIŁA codziennie do spowiedzi, to byłyby nowe rzeczy do mazania przez odpust :))) Odpust przecież nie maże samych grzechów, które popełniamy codziennie. Tylko maże karę doczesną za te grzechy, z których już się wyspowiadaliśmy.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 16:36

Jesli przeczytam Pismo Swiete (w domu) przez 30 min z szacunkiem, a pozniej odmowie np modlitwe do ktorej przywiazany jest odpust czastkowy i spelnie warunki uzyskania odpustu, to bede mogla je uzyskac?
Czy bede mogla je uzyskac wykonujac je w domu i w takiej kolejnosci jak zostalo napisane: najpierw zupełny, potem cząstkowy?

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 17:27

Kasiu droga, a jak nie dostałabyś odpustu cząstkowego, to tej modlitwy już nie odmówisz, bo nie warto? Czas, który poświęciłaś na napisanie tego listu, zapewne wystarczyłby na odmówienie tej modlitwy. Nawet jeśli nie "za odpust", to nigdy to nie jest "za darmo", bo Bóg przyjmie ją od ciebie z radością. To piękne, że nie lekceważysz odpustów, ale podejdź do tego mniej literalnie, bez zbędnych rozliczeń. Bo oczywiście możemy sobie tak rozmawiać jeszcze długo, dyskutować po co ci odpust cząstkowy jak już masz zupełny, albo że trzeba być naprawdę dojrzałym w wierze, żeby być pewnym, że się nigdy nie chce zgrzeszyć, co oznacza, że bardzo trudno jest o odpust zupełny, więc lepiej korzystać jak najczęściej z cząstkowych. Tylko że w takich rozmowach zapomina się o tym co najważniejsze. Oddala się niesamowitość tego daru i wdzięczność za niego, a robi się księgowość. Robi się coś, co nie współgra z łaską.

Ale w tym wszystkich rozmyślaniach i czytaniu Pisma Świętego w domu, nie zapomniałaś, że warunkiem jest wyjście z domu, bo trzeba iść do komunii świętej? Oczywiście możesz iść dopiero jutro, ale wtedy odpust zupełny otrzymasz dopiero jutro, więc nie ma powyższego problemu.

Przeczytaj jeszcze raz te wszystkie odpowiedzi i najpierw zastanów się, czy rozumiesz naprawdę co to jest odpust zupełny. Być może wtedy sama sobie na pewne pytania odpowiesz.
A o odpustach pisaliśmy tutaj bardzo wiele razy, możesz też poczytać.

http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=100872&t=100872
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=206045&t=206041
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=214753&t=214637
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=218424&t=218099
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=224719&t=224713
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=168391&t=168189
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=229335&t=229312
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=229630&t=229426
i inne

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 18:07

Wlasnie dopiero jutro moge go uzyskac, ale przez tego posta chcialam dowiedziec sie czy takie odprawienie odpustu w domu bedzie poprawne. Ale dziekuej za uswiadomienie i odpowiedz :)

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 18:29

Tak, w domu można rozważać Pismo święte, można też odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Nie musi to być w tym samym dniu, co komunia święta. Ale odpust uzyskuje się dopiero po wypełnieniu WSZYSTKICH warunków.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 18:38

Tak jesli dobrze pamietam chodzi o spełnienie:
1. trzech warunków wstępnych
- spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej,
- przyjęcie komunii świętej,
- modlitwa w intencjach Ojca świętego.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (dyspozycja lub "odraza" grzechu).
3. Wykonanie czynności pobożnej obdarzonej odpustem (przywiązany jest odpust)
Jesli jeden punkt bedzie zerwany to odpust czastkowy
Dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam
Kasia

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-02-14 19:14

Imienniczko, chylę czoła przed... Twoją cierpliwością wobec pytań Kasi. Ale przede wszystkim, przed wiedzą na temat odpustów. Jesteś, jak dla mnie forowym i nie tylko, ekspertem w tej sprawie. :)))

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 20:07

Tak tak myslicie ze jestem dojeta. Ale poprostu mam dopiero 14 lat, i chce wiedziec wszystko o wierze jak najlepiej, chociaz czasem moze wcale to niepotrzebne.

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-02-14 20:20

Kasiu, a co to znaczy "dojeta"? Jeśli to coś złego, to się mylisz. Przeciwnie bardzo mnie cieszy fakt, że zadajesz swoje pytania na naszym forum. Uważam, że jest to bardzo potrzebne tak Tobie, jak i innym osobom, które tu zagladają. Nie doczytałaś mojego drugiego i trzeciego zdania, w którym dziekuję Bogumile, że przy okazji Twoich pytań innym, ale także i mnie odpowiada na różne odpustowe wątpliwości. Stąd pewnie wynika nieporozumienie. Pozdrawiam Cię Kasiu serdecznie i życzę byś dalej starała sie pogłębiać swoja wiedzę religijna takze na naszym forum. :)))

 Re: Czy w ciagu dnia mozna uzyskac 2 odpusty?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-02-15 01:17

"czy wiara w horoskopy jest grzechem?"
Tak, Kasiu, wiara w horoskopy jest grzechem.
Przeczytaj np. ten fragment Pisma Śiwętego:
"Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień* swego syna lub córkę, UPRAWIAŁ WRÓŻBY, gusła, PRZEPOWIEDNIE i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój" Pwt 18, 9-14.
-------------
* Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę - znaczyło, że Bóg zabronił składać dzieci jako ofiarę dla bożków (dzieci spalano w specjalnym piecu [!])

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: