logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: Amanda :) (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-03-16 00:39

Zaczęłam czytać Pismo Święte od początku i bardzo mnie interesują dzieje osób Starego Testamentu i tutaj moje pytanie: Czy mogę czytać ST jak jako taką "książkę"? Staram się zatrzymywać i zastanawiać nad przeczytanym Słowem ale wydarzenia tam opisane mnie tak wciągają, że chcę wiedzieć co jest dalej i "chłonę", a przy tym często łapię się nad tym, że skupiam się na samej "akcji" a nie na głębszej treści. Troszeczkę się pogubiłam w tym, jak dobrze czytać Biblię...
Pozdrawiam

 Re: Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-16 07:53

No i świetnie. To NAPRAWDĘ wspaniała, wciągająca książka przygodowa, liryczna, miłosna, filozoficzna, do tego przepięknie napisana. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to o temacie głównym: jest to książka o niepojętej miłości Boga - OSOBY i niewierności człowieka, o powolnym dojrzewaniu człowieka do przyjęcia tej miłości, i że to udawało się niestety tylko niektórym. Cudownej przygody z Biblią.

 Re: Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-16 08:53

No to udała Ci się sztuka wyższa. Oczywiście, że to świetna literatura, ale oprócz tego ile tam nudziarstwa, nie tylko religijno - prawnego. Przecież akcja większości historii ludzi opowiedziana w Piśmie Świętym jest znana i przewidywalna i nie raz chciałoby się dać komuś po łbie, że taki głupi. Czytaj jak czytasz, spróbuj tylko zapytać siebie - jaki stąd morał dla mnie? Niektóre księgi mają zasadnicze znaczenie i dla nas, niektóre proroctwa ST dopiero się wypełniają. Weź sobie Świderkównę.

 Re: Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-03-16 11:17

'że chcę wiedzieć co jest dalej i "chłonę",'
Z reguły tak się czyta Pismo Święte - po raz pierwszy. Kiedy już "akcja" będzie znana, można sięgnąć do tekstu ponownie - i zagłębić się w rzeczywistą treść każdego SłOWA.
Pozdrawiam. :)

 Re: Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-16 12:10

No, może niekoniecznie jak zwykłą książkę: w wannie czy przy jedzeniu lodów. Ale jak najbardziej, jako całość historii zbawienia. Wtedy łatwiej ci będzie czytać potem jako Słowo Boga, umiejscowić konkretne sytuacje.
Tylko się nie zgorsz zachowaniem bohaterów :)))) i nie naśladuj we wszystkim, bo wtedy diabli wezmą całe czytanie. I to może nawet dosłownie.

 Re: Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: Amanda :) (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-03-16 14:17

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi :) Bardzo mnie podbudowaliście :)
Bogumiła, masz rację, nie czytam Pisma Świętego tak typowo, jak zwykła książkę :) Nawet na myśl by mi nie przyszło, żeby czytać w wannie :D Oczywiście zawsze rozpoczynam czytanie modlitwą i modlitwą kończę. A zachowanie bohaterów... Faktycznie czasem zaskakujące ;)
Dziękuję jeszcze raz za pomoc.
Pozdrawiam

 Re: Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: Kinia (---.olsztyn.mm.pl)
Data:   2009-03-16 20:08

Amando, a ja Tobie dziękuję... choć czytam ST jak książkę, nie rozpoczynam niestety modlitwą i nie kończę, ale też miałam problem czy tak można.
pozdrawiam

 Re: Czy mogę czytać ST jak książkę?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2009-04-16 18:16

Znajomy, jako dzieciak, dostał do poczytania ciekawą powieść - Dzieje Apostolskie. Czytał tę powieść raz, drugi... Od kilkunastu lat wykłada Pismo święte. ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: