logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: Julka (---.chello.pl)
Data:   2009-03-17 07:53

Mam 20 lat. Przez 16 lat mojego życia moj ojciec byl obecny w rodzinie tylko cialem, za bardzo sie nie interesowal tym co sie dzieje. Z kolei matka probowala to nadrobic przez nadopiekunczosc. O ile z ojcem uklad sie zmienil, zaczal sie interesowac zyciem rodzinnym, o tyle matka mimo ze juz studiuje czesto traktuje mnie jakbym miala 10 lat mniej. W sumie nie za bardzo wiem, co powinnam robic by nie powtorzyc tych bledow. Co wiecej- moj chlopak jest DDA, ale chodzi na grupe wsparcia.
Skad mam czerpac przyklad prawdziwej milosci w rodzinie? jak sie tego nauczyc, jak sobie wpoic jaka powinnam byc, by moje dzieci wychowaly sie kiedys w zdrowym domu?

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: Hanka (---.chello.pl)
Data:   2009-03-17 10:13

Masz bardzo trudne zadanie. Wielu ludzi próbowało stworzyć rodzinę inną od swojej, ale im się nie powiodło. Sęk w tym, że wychowałaś się w takiej rodzinie i pewne zachowania masz zakorzenione. Ponieważ już wiesz jakie błędy popełniali Twoi rodzice, liczyć się będzie w Twojej przyszłej rodzinie kwestia samozaparcia i dyscypliny. Chodzi mi o to, że gdy zauważysz, że robisz to co Twoi rodzice (a konkretnie Twoja matka lub Twój przyszły mąż zacznie przypominać Ci Twojego ojca) szybko reaguj. Ja byłam bita w domu, więc moim zadaniem jest więcej rozmawiać z dzieckiem niż podnosić rękę na niego (gdy poczuję, że lepiej uspokoję się i jego przemocą). Poczytaj też książki związane z rodziną. Zauważaj czy Twój przyszły mąż przypadkiem nie oddala się od rodziny (rozmawiaj z nim na ten temat, jeśli Twoja matka z Twoim ojcem tego nie robiła). Staraj się tworzyć kontrasty między Twoją rodziną a Twoją przyszłą. Myślę, że Ci się uda, jeśli już o swojej przyszłości rodzinnej myślisz ;-)

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: kobieta (---.de)
Data:   2009-03-17 11:51

Witam,
powiem ci ze ja tez mam ten sam dylemat, ale wazne jest zebys tworzyła rodzinę z męzczyzna który Cię kocha, ale nie kocha Ciebie za to że jesteś, tylko kocha cie bo cię potrzebuje do życia.
Aby nie zaniedbywał ciebie i twojej przyszłej rodziny , musisz zaobserwować to teraz, jest to bardzo ważne w przyszłości, jeśli teraz się o ciebie martwi będzie się starał i troszczył tak i pozniej.... We wspólnym zyciu, ważne jest aby się poświecać do kogos i nie oczekiwać niczego w zamian. mówią że taka jest miłośc, nieczego nie oczekuje w zamian.
Ale mówia też aby kierowac mądrym mężczyzną nie potzreba mądrej kobiety, natomiast potrzeba mądrej kobiety aby kierować głupim mężczyzną.
Czasem jest warto porozmawiać z obca osobą, tzn starszą koleżanką, może znasz osoby które wg ciebie są autorytetem do nasladowania małeństwa.
Wazne jest aby mówić o tym co czujesz i jak odbierasz zachowanie np.. Twego przyszlego meża.bo on musi wiedziec jasno, nie może się domyslać, ponieważ on może mieć namysli całkiem coś innego.
Warto uczestniczyć we mszach swietych w kościele który jest dla ciebie nie miejscem , murami ale wspólnotą, chodz tam gdzie odnajdziesz odp na twoje pytania :).
Nie wiem skad pochodzisz, ale warto poczytac ksiązki ks. Piotra Pawlukiewicza.
Sa bardzo pomocne i daja pokrzepienie strapionych serc :).

Nie mówię zbys sie modliła i prosiła Boga o madrośc zyciowa, bo to jest trudne kiedy nikt w rodzinie nie dąży aby wspolnie się modlić.
Ja sama czasem nawet nei mam ochoty się modlic....ale warto sobie zamiast typowej modlitwy porozmawiac z Bogiem, abyu dał ci znaki któe ci pomoga w życiu, w trudnych decyzjach.

ciepło pozdrawiam :)

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: jumik (---.chello.pl)
Data:   2009-03-18 01:19

1. Przeanalizuj zachowania występujące w rodzinie bardzo dokładnie - od przyczyn i motywów, po środki aż po skutki. Piszę o tym dlatego, że wydaje mi się, że złe wzorce często są powtarzane bez świadomości tego i mimo, że uważało się, że dane zachowanie jest złe. Trzeba dużo uwagi, żeby zauważyć i u siebie negatywne zachowania lub chociażby jego części.

2. Czytaj literaturę na temat związków, relacji w małżeństwie, rozwiązywania problemów itd. W niektórych (nie we wszystkich niestety) można znaleźć wiele bardzo wartościowej wiedzy, która może pomóc w relacji i rozpoznawaniu oraz rozwiązywaniu błędów i problemów, których często się nie zauważa.

3. Módl się do Boga. Przemódl całą swoją przeszłość (i najlepiej gdyby Twój chłopak też to zrobił). Bardzo gorąco polecam do tego książkę "To Jezus leczy złamanych na duchu." - Ks. Jan Reczek. Jest niesamowitym przemodleniem całej swojej przeszłości, wszystkich zranień i błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na Ciebie. Bardzo polecam. Jest dostępna np. tutaj:
http://www.tolle.pl/pozycja/to-jezus-leczy-zlamanych-na-duchu

4. Dbaj o rozwój duchowy swojego chłopaka. Idźcie przez życie razem z Bogiem. To niesamowicie ważne.

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-18 09:07

Odpowiedź jest prosta i jednozdaniowa. Trzeba każdego dnia próbować od nowa i nigdy się nie zniechęcać, co jest bardzo trudne, bo jeśli o mnie chodzi to bez problemu - chodzący ideał, gorzej z tą drugą stroną - istny diabeł wcielony, a przecież wiadomo, że diabła nawet kijem się nie nawróci i jak tu się nie zniechęcić?

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: Coya (---.ceti.pl)
Data:   2009-03-18 11:06

Do tych rad ja bym dodała konkretne tytuły, z którymi mozna sie zapoznać :)
Mnie one pomogły, bo miałam podobny problem:)

Acha - warto, żebyście przeczytali te książki oboje i to każdą, tzn Ty także o mężczyznach, a Twój Luby o kobietach - wtedy da się dużo łatwiej porozumiec w codziennych sytuacjach:)

John Eldregde "Dzikie serce", "Urzekająca"
Anselm Grun "Walczyć i kochać", Anselm Grun i Linda Jarosh "Królowa i dzika kobieta"

No i tak naprawdę pozostaje modlitwa i zaufanie Bogu, ze On wie, co robi. Nawet jeśli po ludzku to wygląda zupełnie inaczej. Mnie np uzdrowił i uzdolnił do tworzenia normalnych relacji z innymi (nie tylko na polu "damsko-męskim" ale też zawodowym itp) przez to, że.... mój chłopak (z którym bylismy na etapie planowania, gdzie będziemy mieszkac po ślubie, jakie mamy szanse na ślub przed ukończeniem studiów itp, choć nie byliśmy oficjalnie zaręczeni) mnie rzucił. Z dnia na dzień. I zostałam z tym sama - znajomi też jakoś się odsunęli. Bolało strasznie, były pretensje do Boga, ze na to pozwolił, przekonanie, ze to chyba ze mną jest cos nie tak, skoro żaden mężczyzna mnei nie pokochał (od ojca zaczynając) itp. 1,5 roku zajęło mi "dojście do siebie" - bardzo mi w tym pomogły te książki. Czy to długo czy krótko - wtedy wydawało mi się, ze nieludzko długo. A teraz widzę, że wcale nie - bo z zakompleksionej dziewczynki stalam się pewną siebie kobietą. I ta pewność jest oparta na relacji z Bogiem, więc nie musze nikomu udowadniac, ze jestem od kogoś lepsza, nie musze słyszeć pochwał, choć oczywiście mnie one cieszą, bo to normalne:)
Nie musisz się bać, że Ciebie Bóg będzie uzdrawiał w taki sam sposób. On się nigdy nie powtarza. Jedyne, co chciałabym, żebyś wiedziała, to to, że nawet jeśli "terapia" będzie bolesna i niezrozumiała, to tak naprawdę będzie tylko i wyłącznie dla Twojego dobra.
No i głowa do góry. Z Bogiem wszystko jest możliwe, a On pragnie, żeby każdy z nas był szczęśliwy i to pełnią szczęścia, a nie tylko jego namiastkami:) Trzeba Mu tylko zaufać (choc to jedna z najtrudniejszych rzeczy:) ). No i samemu robić, co się da - szukać, pytać, czytać, rozmawiać itd:)

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: IKS (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-18 11:36

Julka proszę zechciej postawić swój problem profesjonalistom w tej dziedzinie
np.skorzystaj z kontaktu,który znajdziesz na stronach:
http://www.malzenstwo.pl, http://www spotkaniamalzenskie.pl,
http://www.pomoclichen.home.pl
Możesz skorzystać z artykułów czytelni 'Katolika' m.in polecam:
M. Tadrzak-Mazurek - 'Ukryte skarby'
E.Sujak C.Sękalski - 'Jak zbudować udane małżeństwo?'
Bp J.Szkodoń - 'Małżeństwo. Aby nie było rozczarowań'
W.Stefan - 'O potrzebie rozłąki z rodzicami'

Moje sugestie: Przyjąć zasady i uczyć się - Rozmawiać o problemach.
Przyjąć, że macie swoje plusy /dostrzegać swą wartość i drugiego - to bardzo
ważne/. Nie używać słów:Ty jesteś winna/winien. Nie oskarżać, nie szukać winnych, wyrażać swoje uczucia /ja potrzebuję, ja oczekiwałabym lub oczekiwałbym, ja chciałabym lub chciałbym/, nazywać sytuację, sygnalizować potrzeby, wspólnie podejmować decyzje.
Kryzysy pojawiają się w każdym małżeństwie, trzeba uczyć się przez nie przechodzić i wtedy są one szansą na jego rozwój.

'Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia' Flp 4,13

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: femme (---.238.68.22.ip.airbites.pl)
Data:   2009-03-18 11:47

Przede wszystkim na mocnym fundamencie jakim jest Bóg. Jeśli dla Twojego chłopaka i dla Ciebie jest ON na pierwszym miejscu, to pomimo złych wzorców wyniesionych z Waszych rodzin stworzycie pełen miłości dom. Oczywiście nie ominą Was różne przeszkody, ale z Bogiem dacie radę je przezwyciężyć. Życie małżeńskie to NIEUSTANNA praca przez 24h/dobę. Dokładnie. Nigdy nie należy się zniechęcać a miłość pielęgnować do końca.

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-19 13:15

Dobrze by było zaprzyjaźnić się z mężem/żoną, zwykle sama miłość nie wystarcza (nie, nie mam na myśli uczucia, tylko miłość w sensie Biblijnym, kochać to ja mogę i nieprzyjaciół, ale z nimi nie muszę 24h/dobę). Najlepsze wzory to Maryja i Józef.

 Re: Jak stworzyć kochającą się rodzine?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-03-20 22:39

polecam:
Robert Hemfelt, Paul Meier, Frank Minirth:
"Miłość to wybór. O terapii współuzależnień". Wydawnictwo 'W Drodze'.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: