logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-03-19 18:37

Moim postanowieniem wielkopostnym jest nie kupowanie na mieście rzeczy do jedzenia, gdyż za dużo marnotrawię na to pieniędzy.
Ale nie potrafię zawsze dochować tego postanowienia, gdy wracam z pracy jestem głodna, towarzyszy mi też stres, dlatego muszę wejść do sklepu lub baru i kupić sobie coś do jedzenia.
Jak radzić sobie z tym uczuciem głodu, by wytrzymać bez jedzenia do czasu powrotu do domu, gdy będę miała obiad?

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: zielona_mrowka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-19 18:50

Hmm... no banał, kiedyś wszyscy to robili, dziś nieliczni - dziewczyno rób sobie kanapki do pracy. Że te najprostsze rozwiązania najtrudniej nam wymyślić ;)

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: J (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-03-19 18:53

Jeśli postanowieniem nie była głodówka tylko walka z marnotrawstwem, to polecam domowe kanapki :)

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: ola (---.szczecin.mm.pl)
Data:   2009-03-19 19:58

Nie noś ze sobą pieniędzy. ;)

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: mbb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-19 20:00

Też polecam robienie kanapek. W każdym razie ja sobie takowe robię :)

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: foam (---.icpnet.pl)
Data:   2009-03-19 20:52

"Moim postanowieniem wielkopostnym jest nie kupowanie na mieście rzeczy do jedzenia, gdyż za dużo marnotrawię na to pieniędzy." - mnie uczono czegoś innego o postanowieniach wielkopostnych - że mają służyć nawróceniu, ascezie, przewartościowaniu. A Ty, susa, po prostu chcesz pooszczędzać - ale czemu nazywać to postanowieniem wielkopostnym?
Jeśli nim ma być - zaoszczędzone pieniądze oddaj na jałmużnę - są w kościołach specjalne papierowe skarbonki przygotowane w tym celu przez Caritas.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: biGGi (---.interblock.pl)
Data:   2009-03-19 23:41

Przed wyjściem z pracy wypij duuuuużo wody.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: ktosia (---.pl)
Data:   2009-03-20 10:16

kanapka, a jeśli potem i tak czujesz głód noś ze sobą wodę niegazowaną i wyciśnij do niej trochę cytryny. Z drugiej strony walka z czymś wtedy ma sens, gdy to odczuwamy, a mimo to trwamy w postanowieniu, gdy się już nie odczuwa braku czegoś to nie ma z tym walki.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-03-20 11:07

sugeruję wizytę u lekarza i poproszenie go o skierowanie na tzw. badania podstawowe.
Skąd może brać się bowiem uczucie głodu pod wpływem stresu? Może to być (ale nie musi) sygnał do tego, że na skutek stresu źle funkcjonuje trzustka lub organizm źle absorbuje insulinę. Warto temu się przyjrzeć.

Głód jest sygnałem, że coś źle się dzieje z organizmem i nie wolno tego zlekceważyć. Normalnie funkcjonujący organizm, właściwie i regularnie odżywiany nie reaguje głodem. A nad głodem 'stresowym' nie wolno przejść do porządku dziennego.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Gosia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-20 11:46

Znam wiele osób, które zajadają się pod wpływem stresu i znam tyleż samo, które nie mogą nic włożyć do ust, kiedy się denerwują. Nie ma na to reguły. Sama mam taki problem, że kiedy tylko się denerwuję szukam czegoś do zjedzenia, a najlepiej słodyczy, więc zamiast spadać z wagi tyję. Znam osobę chora na depresję i czytając sporo na ten temat dowiedziałam się, że zajadanie się słodyczami może być jednym z symptomów tego problemu.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: J (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-03-20 16:52

susa, przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. Może twoje posiłki (te przed obiadem) nie są pełnowartościowe? Zwróć uwagę na ich jakość i odpowiednią kaloryczność.
A z tym piciem wody przed wyjściem z pracy to ostrożnie. Żeby się nie skończyło marnotrawieniem pieniędzy na toalety :))

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Sonia (86.96.228.---)
Data:   2009-03-20 19:13

Tez sie obzeram gdy jestem zestresowana, (ale o dziwo zaczelam poscic w pewnych waznych dla mnie intencjach i jest w porzadku) - wiec to jest reakcja raczej psychologiczna i nie musi miec zadnego podloza chorobowego - ojciec Anselm Grun nawet pisze w jednej ze swoich ksiazek o roznych rodzajach uzaleznien, i dzieli je na trzy glowne grupy - jedna z nich jest wlasnie jedzenie. To dlatego chyba mamy coraz wiecej grubych ludzi na zachodzie (na szczescie w Polsce jest jeszcze dosyc dobrze)
Susa, dobry pomysl z tym oszczedzaniem pieniedzy w ten sposob - tutaj gdzie mieszkam obecnie w kosciele jest taki zwyczaj ze na poczatek postu kazdy moze sobie wzsiasc koperte z kosciola w ktora sie odklada pieniadze w ten sposob zaoszczedzone a w Wielki Piotek sklada sie je jako jalmuzna na biednych. Piekny zwyczaj moim zdaniem.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-03-20 22:32

jesli to cwiczenie duchowe to mi osobiscie pomaga intencja i tu milosc daje duzo sily czyli dla/za KOGO - ale ta hm czasem tez podwaja pokusy.
jesli chodzi o nawyk jedzenia pomaga mi np. guma do zucia.
takie cwiczenie sie ma wymiar duchowy, bo pokazuje prymat duszy nad cialem, ze jedno nad drugim panuje a nie odwrotnie, tzn. wlasnie o to chodzi, by nie bylo ze "musze" jak pisalas i co ladnie zracjonalizowalas sobie, podajac za usprawiedliwienie stres, odkrycie ze "moge" nie wejsc do sklepu i nie kupic sobie czegos mimo tego stresu prowadzi do wolnosci od, do odkrycia, ze mam wolny wybor - moge wejsc i moge nie wejsc - poki jestes zniewolona nie panujesz nad soba i "musisz" a to musisz urosnie do takich rozmiarow, ze niebawem okaze sie, ze jak zaraz nie wejdziez i czegos do zjedzenia nie kupisz to padniesz na ulicy z glodu (swoja droga mam nadzieje, ze dobrze rozeznalas czy nie masz sklonnosci do omdlen z powodu glodu). powodzenia - wbrew pozorom to trudne zadanie, jesli nawyk ten wyrobilas sobie przez szybkie uleganie potrzebie od dluzszego czasu.
kolejne udane dni sprawia, ze bedzie latwiej (bo to by uspic Twa czujnosc), mozliwe, ze przyjdzie zwatpienie w sens i mnostwo argumentow zdrowotnych zacznie sie pojawiac, jesli wygrasz przyjdzie pokusa rutyny, a wiec zero pokusy, wiec juz zupelnie nie ma sensu takie postanowienie, by je zarzucic a potem wkradnie sie podstepem i jak raz ulegniesz to bedzie ciezko wrocic na sciezke poprzednia...
spytalas jak walczyc z glodem - stad odpowiedzi dostalas jak walczyc z nim, a nie z pokusa w trakcie postu, tylko, ze jesli nie bedzie glodu, nie bedzie pokusy i nie bedzie postu.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-21 01:41

Na tytułowe: zajmij się czymś innym.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: femme (---.238.68.22.ip.airbites.pl)
Data:   2009-03-21 10:28

Zabieraj ze sobą owoce (np jabłko, banan, mandarynki) i wcinaj co 2 godziny. Nie utyjesz, a w żołądku będzie uczucie sytości więc na jedzenie się nie rzucisz i niepotrzebnie pieniędzy nie wydasz. Sprawdzone - polecam :-)

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-21 10:35

Wsadź rękę do kieszeni, w której trzymasz różaniec. Nie masz różańca - zajmij się modlitwą myślną, przynajmniej nauczysz się modlić nieustannie. Weź sobie jakąś książkę, posłuchaj na odtwarzaczu fajnej konferencji itd. Co za niezaradna młódź. Ja Wam mam tłumaczyć jak sobie zorganizować czas? Ty jesz z nudów po prostu. To nie jedzenie jest Twoim problemem.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-21 11:15

Susa, odmów na tym przystanku różaniec.
Jak nie masz lepszej intencji, to za mnie.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: ona (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-03-22 12:13

A może to uczucie głodu, to zwykła "kobieca przypadłość", jeden z objawów napięcia przedmiesiączkowego. Wtedy ma się często uczucie wilczego głodu i organizm się domaga o większą ilość pożywienia. Chyba, że masz problem z nadwagą, no to można pomyśleć nad rezygnacją z jedzenia, a jeśli z wagą jesteś w normie to takie jedzenie z głodu (nie dla samej przyjemności) nie jest chyba takie złe. A żeby wytrzymać bez jedzenia aż do powrotu domu, to możesz coś pysznego wymyślić na obiad i nawet nie będziesz miała ochoty zajadać się czym innym na mieście.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2009-03-22 19:29

ona napisał(a):
A może to uczucie głodu, to zwykła "kobieca przypadłość",
jeden z objawów napięcia przedmiesiączkowego. Wtedy ma się
często uczucie wilczego głodu i organizm się domaga o większą
ilość pożywienia

Uczucie głodu to zwykła sprawa, kiedy się od rana nie miało w ustach nic wartościowego, albo gdy nawet sniadane było symboliczne.
A gdy się tego dnia wymysliło coś naprawdę pysznego, to sytuacja jeszcze sie pogarsza i nie pomoże nawet odmawianie różńca na przystanku.
Susa, po prostu zjedz przed wyjściem z domu porządne śniadane, weż do pracy jakiś owoc. A pod koniec przed wyjściem - wypij kawę z mlekiem zagęszczonym (odtłuszczonym) <--- Mój patent na nietuczący zapychacz.

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: ona (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-03-22 20:57

Zgadzam się, że głód jest naturalny, tylko czasami (zesp. PMS, akurat w moim przypadku:)) bardziej się on nasila.
A z tym pysznym obiadem, to u mnie raczej się sprawdza, bo wolałabym mieć więcej miejsca w brzuchu na domowe przysmaki, no i nie trzeba płacić :).

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: m (---.toya.net.pl)
Data:   2009-03-23 11:49

jem co ok. 3 godziny. w pracy robiłam sobie dwie małe przerwy na jedzenie :)

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2009-03-23 15:19

ona napisała:
"A z tym pysznym obiadem, to u mnie raczej się sprawdza, bo wolałabym mieć więcej miejsca w brzuchu na domowe przysmaki,
no i nie trzeba płacić :).

Podziwiam twoją cierpliwość, swoje potrzeby chcę zaspokoić natychmiast, więc nie ryzykuję i piję moją kawę ;) Jedynym, co może pomóc w powstrzymaniu się od jedzenia jest silna motywacja, ale to sprawdza się tylko w poszczeniu.
Inna sprawa to fakt, że w pewnym wieku domowe przysmaki przygotowuje się samemu, a to dosyć pracochłonne ;))

 Re: Jak sobie radzić z uczuciem głodu?
Autor: ona (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-03-24 14:11

Szkoda, że np. dentysta tak nie przyciąga jak to miastowe jedzenie ;), ale z tego co się słyszy to sporo ludzi zwłaszcza mężczyzn nie przepada za tym - a to byłby jakiś rodzaj postu, takie cierpienie na fotelu dentystycznym ;)).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: