logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy prawoslawna moze sie wyspowiadac w KK?
Autor: karta (---.ambit24.pl)
Data:   2009-07-17 16:29

Pochwalony Jezus Chrystus.
Jestem prawosławną ale chcę się wyspowiadać w kościele katolickim. byłaby to moja pierwsza spowiedź w życiu. Czy mogłabym się wyspowiadać w kościele? bardzo mi na tym zależy
Z poważaniem.

 Re: Czy prawoslawna moze sie wyspowiadac w KK?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-07-23 19:15

Obiektywnie rzecz biorąc ze strony KK nie powinno być problemu, gdyż KK uznaje ważność sakramentu pojednania i Eucharystię w Kościele prawosławnym, który zachowuje sukcesję apostolską, ale proszę o tym porozmawiać z dowolnym księdzem u którego chce się Pani wyspowiadać. Wystarczy podejść do konfesjonału w którym jest spowiednik, uklęknąć jak inni i wyjaśnić sytuację. Można zaczepić dowolnego kapłana np. w zakrystii po Mszy św. Dlaczego? Istotne są motywy, których my nie znamy, a Pani nie podaje. Oprócz tego, choć sakramenty w obu Kościołach są takie same i dla Kościoła katolickiego ważne, to o ile mi wiadomo, dla kapłana prawosławnego, z parafii do której Pani należy mogłoby to być odczytane jako akt apostazji. Powiem szczerze, że po raz pierwszy od bardzo dawna zostałem w tym roku zaproszony do uczestnictwa w Eucharystii sprawowanej w Kościele prawosławnym (oczywiście bez jej przyjmowania) i było to dla mnie bardzo miłe. Do tej pory zwykle jako katolika wyrzucano mnie z cerkwi. Idzie nowe, tym bardziej nie warto psuć atmosfery ekumenicznej nieprzemyślanymi aktami, stanowiącymi kamień obrazy dla prawosławnych kapłanów.

 Re: Czy prawoslawna moze sie wyspowiadac w KK?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-07-23 19:42

Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 844 -
§ 1. Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy, z zachowaniem przepisów §§ 2, 3 i 4 niniejszego kanonu, jak również kan. 861, § 2.

§ 3. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani. Odnosi się to także do członków innych Kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej, gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, a i wspomniane Kościoły wschodnie.

§ 4. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani.

http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4c1wst.html

 Re: Czy prawoslawna moze sie wyspowiadac w KK?
Autor: karta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-07-26 09:28

Serdecznie dziękuję

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: