logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jezusowi "tak". Ludziom stojących przy ambonie "nie"
Autor: Lilitha (---.siedlce.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2003-06-19 11:47

Dlaczego osoby odpowiadające na postawione pytania są subiektywne....?....nie mówią otwarcie o błędach kościoła....tylko starają się ograniczyć zasób wiedzy ludzi....poprzez nieustanne przypominanie im o pozytywnych dokonaniach tej instytucji...to żenujące....obiektywizm to podstawa....otwarcie mówię "tak" Jezusowi...."nie" ludziom stojących przy ambonie...wygłaszających moralizujące gadki....a w rzeczywistości postępujących w odwrotny sposób...to by było na tyle...

 Re: Jezusowi "tak". Ludziom stojących przy ambonie "nie"
Autor: Dariusz Kowalczyk SI. (---.pool8019.interbusiness.it)
Data:   2003-06-19 12:07

Jesli ktos w sumieniu uwaza, ze Kosciol zaciemnia tylko Chrystusa, to powinien isc za swoim sumieniem. Aczkolwiek trzeba przypomniec, ze choc sumienie zobowiazuje, to nie jest nieomylne, i dlatego winno byc formowane.
Postawa "Jezus-tak, Kosciol-nie" wydaje mi sie gleboko nielogiczna, by nie powiedziec, ze bez sensu. O Jezusie nie wiedzielibysmy nic, gdyby nie wspolnota wierzacych w Chrystusa, czyli Kosciol.
Jezus powolal apostolow, dal im wladze, powolal Kosciol, ktory od 2000 lat glosi Ewangelie.
Pismo sw. tez nie spadlo z nieba tylko zostalo napisane (a wczesniej gloszone ustnie) we wspolnocie wierzacych, w Kosciele.
Nie rozumiem ludzi, ktorzy wezma Biblie do reki i uwazaja, ze moga ja czytac jak chca. Z nauczania Kosciola biora niektore elementy, a inne odrzucaja. Jakimi kryteriami sie kieruja? Co uprawomocnia ich przekonania? Zupelnie nie wiem. Tacy ludzie przeciez nie maja objawien, ktore pozwolilyby im interpretowac Slowo Boze. Bez Kosciola Chrystus to jakas malo oryginalna ideologia albo zlepek poboznych widzimisie.
To, ze czasem instytucje Kosciola nas gorsza, to zupelnie inna sprawa. Z tego nijak nie wynika, ze ma sens tworzenie chrzescijanstwa poza biskupami, poza Tradycja. Gdyby tak pojawili sie teraz wsrod nas Apostolowie z Piotrem na czele, a wraz z nimi sw. Augustyn, sw. Tomasz z Akwinu i wielu innych, to co powiedzieliby o tych, co mowia "Jezus-tak, Kosciol-nie". Raczej by ich nie pochwalili.

 Re: Jezusowi
Autor: agnieszka (---.ny5030.east.verizon.net)
Data:   2003-06-19 16:44

Lilitaha, popatrz na Sw.Piotra jak zaparl sie Chrystusa. A potem co bylo...?...
Kazdy z nas (czyli i ksiadz) poki zyje moze upasc, popelnic wielki nawet blad, zaprzec sie Chrystusa. Ale Bog daje nam ciagle szanse "powrotu", nawrocenia. Nie jestesmy Aniolami, ktorym czasem udaje sie upasc, ale grzesznikami, ktorym czasem udaje sie zrobic dobry uczynek.
Wierz mi Lilitha, jako katoliczka zdaje sobie sprawe z roznych bledow Kosciola, ale sprobuj naprawde rzetelnie ja przestudiowac (wcale nie mowie tu, ze Kosciol sie sklada z samych Swietych!), chocby rzetelnie zglebic temat inkwizycji (np.slynny przypadek Galileusza) czy od lat naglasniana sprawe pozycji Kosciola odnosnie przesladowania Zydow podczas II wojny swiatowej. Dotrzyj do zrodel i do powaznych historykow, a przekonasz sie ile zaklamania sie kryje w niby-naukowych opracowaniach, w mediach. Kosciol Katolicki jest naprawde przesladowany, raz wprost (por. np. Rewolucja Francuska, Sowiecka, wojna domowa w Hiszpani, w Meksyku, zamach na Jana Pawla II), a innym razem "po cichu" przez rozwinieta propagande Jego przeciwnikow. Zlo jest halasliwe i przez to moze szybcij dociera do ludzi, ktorzy w takim chaosie zyja, a zwl. brak im spokoju w sercu.
A wiesz ze podczas Mszy sw. jest tak zwana "spowiedz powszechna"? Podczas niej my "ludzie Kosciola" jasno i publicznie przyznajemy sie do bledow mowiac: "bardzo zgrzeszylem mysla, mowa, uczynkiem i zaniedbaniem..." czyli mowimy otwarcie o bledach Kosciola, o naszych wlasnych biezacych upadkach, zdradach Chrystusa.
Polecilabym Ci lekture "Czarne karty Kosciola" (Vittorio Messori), ale czy to by Ci pomoglo, nie wiem, moze sprobuj. Pozdrawiam z modlitwa - Agnieszka

 Re: Jezusowi
Autor: Tadeusz (213.25.39.---)
Data:   2003-06-20 07:14

W Kościele żyją grzesznicy, ale Kościół jest święty, gdyż jego Głową jest Chrystus. Jego Krew go nieustannie obmywa i uświęca. Duch Święty nim nieomylnie kieruje. Oznacza to, że nauczanie w kwestiach wiary i moralności jest nieomylne. Z reszty osądzi Bóg. Każdy człowiek – czy to świecki, czy kapłan, czy biskup, czy kardynał – był, jest i będzie sądzony indywidualnie przez samego Boga na Sądzie Szczegółowym tuż po śmierci. Żaden nieodpuszczony i nieodpokutowany grzech nie ujdzie bez kary. Zostawmy to Bogu.
Ona sam założył Kościół i obiecał, że bramy piekieł go nie przemogą:

Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
(Ew.Mateusza 16:18)

I św. Piotr został głową Kościoła, chociaż po ludzku mogłoby wydawać się niewłaściwym, żeby mógł zostać nim ktoś, kto jeszcze nie tak dawno zaparł się trzykrotnie Chrystusa. Drogi Boże jednak nie są drogami ludzkimi i Bóg, który wszystko przenika, widzi ludzkie serca i przyszłość aż do końca świata, wybiera Piotra na pierwszego Papieża. Słowo to jest pochodzenia łacińskiego i oznacza tyle co Ojciec. O Papieżu mówimy Ojciec święty nie z racji mniej lub bardziej świątobliwego jego życia, ale z racji wielkiej godności, którą piastuje. Papiestwo jest pochodzenia Bożego, gdyż to sam Jezus Chrystus je ustanowił. Najpierw przyobiecał je św. Piotrowi i odtąd Piotr zaczął pełnić obowiązki Głowy Kościoła. To on zwołuje Apostołów, to on przewodniczy w wyborze św. Macieja na Apostoła, to on wreszcie zwołuje pierwszy Sobór w Jerozolimie, a gdy głos Pański wezwał go do Rzymu, poszedł tam i w 67 r. zginął śmiercią męczeńską. Po nim byli obierani następcy, gdyż Chrystus ustanowił także sukcesję apostolską i hierarchię, by przyszły Kościół mógł właściwie funkcjonować. I tak Kościół funkcjonuje do dzisiaj. Po śmierci kolejnego Papieża zbierają się kardynałowie i dokonuje się wyboru nowego Papieża. Każdy kardynał, oddając swój głos, mówi:
„Biorę na świadka Jezusa Chrystusa, który kiedyś będzie mnie sądził, że oddaję głos na tego, którego według mnie wybrał by sam Bóg.”
Nowo obrany Papież, idąc za najstarszą tradycją, przybiera nowe imię.

Kapłana nikt nie może zastąpić w jego misji. Każdego kapłana osądzi Bóg. Człowiek nie może tego robić, bo nie z woli człowieka kapłan jest powołany. Odrzucając kapłana odrzucamy jego Prawodawcę – Jezusa Chrystusa.

A Pokarm ten jest konieczny do Życia. Może nie wszyscy z niego korzystają, ale wielu ma w nim swój udział, bo boża Miłość jest zbyt wielka. I biada ziemi i jej mieszkańcom, gdyby zabrakło tego Pokarmu!

J 6:51-58
51. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata.
52. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia?
53. Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
54. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
55. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.
56. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
57. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.
58. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

Jedynie kapłan może sprowadzać Życie na ziemię:

Mt 26:26-28
26. A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje.
27. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy,
28. bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.

Łk 22:19-20
19. Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!
20. Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.

1 Kor 11:23-32
23. Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb
24. i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę!
25. Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!
26. Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.
27. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej.
28. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha.
29. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije.
30. Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło.
31. Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni.
32. Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem.

Dane są wielkie obietnice, ale i przestrogi. Baczmy zatem, byśmy nie wpadli we własną pułapkę, omotani przez szatana.

Pozdrawiam.

 Re: Jezusowi
Autor: agu (---.smrw.lodz.pl)
Data:   2003-06-20 15:57

Jesteś jedną z nielicznych osób z Siedlec, która krytykuje wiarę prawie całego miasta (znam to miasto od dziecka, nie mogłam o nim nie napisać...). Ale z tym, że widzisz wady Kościoła należysz do ogółu. Szkoda, że sama nie jesteś taka jaką chciałabyś widzieć innych: obiektywna. Czy kiedy ktoś chce wiedzieć jak odnaleźć Boga mówi mu się, że nawet ludzie, którzy powinni być najbliżej są daleko, czy o tym jak Go odkrywają naprawdę wierzący, święci (każdy w Kościele powinien być świętym)? Czy jeżeli uczysz się jeździć samochodem zaczynasz od czytania opisów wypadków, czy od nauki przepisów?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: