logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'?
Autor: o.Melchior Królik OSPPE (---.jasnagora.pl)
Data:   2010-01-26 14:48

Nazywanie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej "Czarną Madonną" jest wielkim nieporozumieniem. Spopularyzowała tę nazwę autorka piosenki pod tym tytułem Alicja Gołaszewska (jasnogórska organistka). Jest to ikonograficzny fałsz, bo w tym Obrazie nie ma ani jednej czarnej kreski, ten kolor wcale nie występuje! Karnacja twarzy i rąk to kolor brązu (miodu, bursztynu, lub wg ks. prof. J. Pasierba - skórki wiejskiego bochenka chleba). Szaty są koloru ciemno granatowego (Matki Bożej) i karminowego (Dzieciątka). Z drugiej strony - biorąc pod uwagę nasze uczucia - nie powinno się używać tej nazwy, ponieważ jest to pogardliwy "epitet" naszych wrogich sąsiadów. Carscy urzędnicy nazwali Matkę Bożą Jasnogórską "CZARNĄ REWOLUCJONISTKĄ", która "podburza" Polaków do pielęgnowania idei niepodległościowych.
Natomiast hitlerowscy naziści nazwali Ją "SCHWARZE MADONNA", przypominająca Mongołkę, i nakazali usuwać z kościołów Jasnogórski Obraz!
Słowa fałszywe "Madonno, Czarna Madonno" można zamienić na właściwe (na co autorka wyraziła zgodę, przekonana o swoim błędzie), np. "O Matko, najdroższa Matko, jak dobrze Twym dzieckiem być..." (wprowadziłem to w mojej grupie IV Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę).
USILNIE WIĘC PROSZĘ, NIE PRZEZYWAJMY NASZEJ MATKI I KRÓLOWEJ

 Tematy Autor  Data
 Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Anna 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Michał 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy DZIEWCZYNA 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Marian 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Michał 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy anna 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Bogna 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Bogumiła 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Michał 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Anna 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Zbigniew Hobgarski 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy o.Melchior Królik OSPPE 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Konrad 
  Re: Dlaczego 'Czarna Madonna'? nowy Dorota 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: