logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: Kleoa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-06-14 16:54

1. Skąd ogólnie wziął się pomysł na zakony niehabitowe?
2. Czy ludzie decydują się na nie z powodu właśnie nie noszenia habitu?
3. Czy są w Polsce popularne?
4. Które zgromadzenie niehabitowe jest najbardziej popularne?
5. Co Siostry noszą zamiast habitu? Czy maja ustalony strój tj. np. szara spódnica czy spodnie, biała bluzka?

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2011-06-14 19:23

Kiedy w zaborze rosyjskim rząd carski zabronił wstępowania do nowicjatów sióstr habitowych, błogosławiony Honorat Koźmiński, kapucyn, założył około 30 zgromadzeń, w tym dwa męskie. W Nowym Mieście nad Pilicą nadal są domy tych zakonów, także jeden dom zakonników. Przed 20 laty byłem w ich domu, zbudowali szkołę zawodową dla przyszłych stolarzy. Na parafiach spotykałem siostry niehabitowe, z jednej parafii, w której pracowałem pond 40 lat temu, wstąpiło do takiego zakonu kilkanaście parafianek, w tym przynajmniej dwie z moich uczennic.
Po wojnie siostry te pracowały w miejscach, gdzie dla sióstr habitowych wstęp był niemożliwy (bibliotekarki, nauczycielki, pielęgniarki, domy dziecka).
Podczas wizyty w jednym z tych Zgromadzeń (wciąż Nowe Miasto nad Pilicą) Matka Przełożona opowiadała mi, że trzy siostry pracowały na Białorusi w szpitalu. Miały problemy, gdyż inni pracownicy nie mieli do nich zaufania, ponieważ one nie chciały kraść, więc bano się ich, że doniosą. Chodziło przede wszystkim o pościel i naczynia kuchenne. A sąsiedzi w bloku, w którym mieszkały, dziwili się, że mieszkają razem trzy kobiety i nigdy nie słychać, aby się kłóciły. Problem bardzo interesujący, warto poczytać, poznać zwłaszcza mądrość bł. Honorata.

Ciekawostka. W Nowym Mieście nad Pilicą za PRL-u na środku placu postawiono czołg. Lufa była skierowana ku przodowi, a tam była (i jest) figura Serca Pana Jezusa. Postanowiono zmienić "cel". Lufa miała na cel klasztor ojców kapucynów. Po przeciwnej stronie dom sióstr zakonnych (niehabitowych), a skierowana do tyłu mierzyła w urząd miasteczka i siedzibę partii. Obecnie na tym miejscu stoi pomnik bł Honorata. Nikomu nie grozi.
Szczęść Boże,
O. Jan, omi

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: Franciszka (77.222.244.---)
Data:   2011-06-14 20:29

O. Jan pięknie wyjaśnił, "skąd wziął się pomysł na zakony niehabitowe". O. Honorat Koźmiński założył ogromnie dużo takich zakonów, o ile dobrze pamiętam, to 23. Z tego przetrwało do tej pory 17. Oto one:
www.honorat.ofmcap.pl/Linki/linki.html#Zgromadzenia

Odnośnie pytania o ubiór: "Co Siostry noszą zamiast habitu", na stronie Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych jest dobrze wyjaśnione:
"Sięgając do słownika łacińskiego dowiemy się, że słowo "habitus" najpierw oznacza "cnotę", a w dalszej kolejności strój. Dlatego naszym habitem nie są ubrania odróżniające nas od innych ludzi, ale cnoty właściwe wspomożycielce. Tak więc siostry niehabitowe mają przyoblec się w "habit cnót". Jest to zgodne z tym czego naucza nas Słowo Boże. Apostołowie Paweł i Piotr piszą w swoich Listach o przyoblekaniu się chrześcijan w: miłość, miłosierdzie, pokój, cierpliwość, cichość, pokorę (por. Kol, 3, 12-14;1 P, 5,5).
Więcej na www.wspomozycielki.pl/strony.strona.99.0.1.html

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: xc (---.181.0.59.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2011-06-14 21:16

Tak w zasadzie to wspólnoty monastyczne (zwane potocznie zakonami) pojawiły się w IV wieku w Syrii i Egipcie. Pojawili się wtedy ludzie, którzy zdecydowali się wspólnie mieszkać, spożywać posiłki, pracować, studiować Biblię i modlić, często w pewnym oddaleniu i oddzieleniu od reszty ludności. Miało to służyć polepszeniu ich relacji z Bogiem. Z początku nie było mowy o jakiś uniformach, o regułach, zasadach, ślubach wieczystych i tak dalej. Z czasem tak zebrani ludzie zaczęli wybierać ze swojego grona osobę, która przewodziła wspólnym modlitwom, organizowała pracę i administrowała sprawami wspólnoty (np. pozyskaniem pożywienia). Jeden z takich opatów, Pachomiusz był onegdaj wojskowym. On jako pierwszy wprowadził sztywne reguły zachowania w ramach wspólnoty zwane regułami zakonnymi oraz uniformy dla członków wspólnoty. I to się przyjęło.

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: Michał (---.range86-151.btcentralplus.com)
Data:   2011-06-15 00:50

Trzeba pamiętać, że zakony niehabitowe to już nie tylko Polska, a np. Francja (siostry posługują w Taize). Funkcjonowanie w społeczeństwie zlaicyzowanym i wrogim katolicyzmowi wymusiło zdjęcie habitów. (Nie szata zdobi człowieka).
Takie próby, nie do końca zgodne z zadanym tematem, to np. nieudany eksperyment księży robotników. Czyli księży, którzy mieli głosić Ewangelię wśród zateizowanego społeczeństwa, pracując jak zwykli ludzie. We Francji to się nie udało, natomiast w Rosji, okazało się nadzwyczaj udanym eksperymentem. Tak udanym, że osadzano delikwentów w łagrach, lub wydalano za granicę, bo sobie z nimi władza sowiecka nie radziła.

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-06-15 10:20

Uzupełnię wypowiedź Pana Michała. Nie zawsze jest tak, że zakonnicy zdejmują habity bo działają we wrogim otoczeniu.
Nie sądzę, że społeczeństwo francuskie można en bloc określać jako zateizowane i wrogie katolicyzmowi ale to temat na inną rozmowę, więc nie będę go rozwijać.

Część zakonników z USA i Europy Zachodniej zdjęła habity motywując to tym, że jest to w dzisiejszych czasach odzież niepraktyczna. Większość habitów ma korzenie średniowieczne, gdy tego typu odzież stanowiła podstawowy ubiór. W czasach, gdy nie znano spodni, skarpet, swetrów a bielizna zasadniczo różniła się od tej, którą znamy dziś. Inne były też materiały i sposób kroju. Jest taka książka Maguelonne Toissant-Samant "Historia stroju", którą onegdaj wydało WAB, polecam.
Onegdaj byłem na pewnym wykładzie u dominikanów prowadzonym przez niemieckiego profesora, zakonnika. Pierwszym pytaniem, po zakończonym wykładzie, było: "Dlaczego ksiądz profesor nie nosi habitu?". Ksiądz profesor bardzo się zdziwił, że takie pytania mu się stawia i próbował wytłumaczyć, że habit zakłada owszem na specjalne okazje ale tak na co dzień to...
Na szczęście były jeszcze jakieś bardziej merytoryczne pytania z sali.

Filozofa nie poznajemy po brodzie ale po czymś zupełnie innym.

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: Kleoa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-06-15 12:40

1. Jakie zgromadzenie niehabitowe jest najbardziej znane w Polsce?
2. Czy zgromadzenia niehabitowe (oprócz tego, że nie mają habitów) różnią się czymś od zgromadzeń habitowych?
3. Czy są to również Siostry Zakonne takie same jak np. Elżbietanki?

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: S_Gabriela (213.56.124.---)
Data:   2011-06-15 19:43

Drogi Panie Michale
Od lat służę w tej jak Pan pisze zlaicyzowanej Francji, jednak noszę habit i tylko w bardzo wyjątkowej sytuacji, kiedy jedziemy na wakacje nad Ocean wtedy zakładam świecki strój.
Proszę sobie wyobrazić: pełnia lata, ludzie na plaży w kostiumach kąpielowych, lub bez, a my w habitach, trochę byłoby to śmieszne i narażałoby nas na drwiny, lub różne docinki pod adresem Kościoła, nie znaczy to, że ludzie w okolicy nie znają nas, mieszkańcy Sables d'Or wiedzą, że jesteśmy siostrami zakonnymi.
Habit pomaga mi reewangelizować, ale bez niego też ludzie patrzą za mną i chyba zadają sobie znak zapytania, co ja robię na na plaży w koszulce reklamowej portalu katolik.pl ;) i dużym krzyżykiem na szyi. A obrączka stale obecna na moim palcu przypomina mi Komu oddałam życie.
Co do księży robotników, nadal tacy istnieją we Francji i pięknie ewangelizują najuboższe środowisko, idą tam gdzie inni kapłani nigdy nie dotrą.

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: Michał (---.range86-151.btcentralplus.com)
Data:   2011-06-16 00:24

No i mamy pełną jasność sytuacji. Co prawda, nie wiem czemu byłem przekonany, że Kościół wycofał się z eksperymentu z księżmi robotnikami, ale dziękuję za informację. Zmieniono zasady, czy na starych? W Taize natomiast ewidentnie działają siostry bez habitów, choć tam się nikt z nich nie wyśmiewa.

 Re: Skąd wzieły się zakony niehabitowe?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-06-16 14:08

"Jakie zgromadzenie niehabitowe jest najbardziej znane w Polsce" - Kleoa, nie wiem, jakie kryteria przyjmujesz do określenia tego, ale szukaj odpowiedzi na: www.iskk.pl

"Co do księży robotników, nadal tacy istnieją we Francji" - Nie tylko tam. W innych krajach, w tym w Polsce również. Wspólnota Małych Braci Jezusa ma taki charyzmat www.malibracia.pl/1.html
Zresztą Małe Siostry Jezusa też żyją w ten sposób. Również w Polsce można je znaleźć. Jednak one nie są niehabitowe. Wprawdzie mają skromne stroje, ale jednakowe. Wszystkie członkinie tej wspólnoty mają obowiązek wykonywania pracy fizycznej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: