logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Ola (77.252.190.---)
Data:   2011-08-08 12:34

Witam wszystkich, :)
Czy ktoś z Was zna małżeństwa mieszane wyznaniowo? Mam chłopaka, który nie jest katolikiem. Choć jesteśmy z sobą już dość długo, nie mogę całkowicie zaakceptować tego, że jest innego wyznania. Wiem, że to nie wróży dobrze na przyszłość. Po prostu nie wyobrażam sobie rodziny, która w niedziele chodzi do innego kościoła, ma inne wartości (lub tylko podobne), inne obyczaje (np. jedzenie mięsa w piątek), a mąż nie wspiera żony w katolickim wychowaniu dzieci, bo sam jest innego wyznania, albo co gorsze, uczy dzieci czego innego niż żona. Czy bycie z osobą innego wyznania musi oznaczać koniec miłości lub wiary w Boga?

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2011-08-08 14:15

Nie musi oznaczać. A co będzie/byłoby w Twoim przypadku, nikt Ci nie powie. O jakie wyznanie chodzi?

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: janka (---.chelm.mm.pl)
Data:   2011-08-08 14:25

Nie mam pojęcia jak u Was będzie. Jeśli Tobie przeszkadza, faktycznie może ten fakt urosnąć do ogromnego problemu.
W takim związku trzeba jasno ustalić, w której religii będą wychowywane dzieci. Jeśli jesteś katoliczką, obowiązuje Cię Kodeks Prawa Kanonicznego, który w tej materii wyraźnie stanowi co masz robić. Nie da się wychować dzieci w obu religiach. Nie można też dzielić dzieci, jedno w jednej religii, drugie w innej.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2011-08-08 15:02

"Czy bycie z osobą innego wyznania musi oznaczać koniec miłości lub wiary w Boga?" - Ola, wszystko zależy od ciebie.
"Choć jesteśmy z sobą już dość długo, nie mogę całkowicie zaakceptować tego, że jest innego wyznania" - Czy kochasz swojego chłopaka? Wnioskuję z tego, co napisałaś, że masz zastrzeżenia, które ci to uniemożliwiają. Jeśli tak jest, to przemyśl jeszcze decyzję o małżeństwie. Niezależnie od wyznania, dwoje ludzi, decydujących się na wspólne życie małżeńskie, musi kochać się nawzajem. Inaczej to nie ma sensu.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-08 16:38

Nie musi ale może i stanowi to duże prawdopodobieństwo. Niekoniecznie kąpiel w Nilu kończy się w zębach krokodyla, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Tu chodzi o życie doczesne, tam o wieczne. Zagrożenia sama sobie wymieniłaś. Decyduj sama co chcesz zrobić - twoje życie twoja decyzja. Choć istnieje jeszcze jedna ewentualność, możesz spróbować "oswoić" tego "krokodyla", ale przed podjęciem tej decyzji musisz wziąć pod uwagę to czy jest podatny na "oswojenie", i czy w przyszłości nie odezwie się "jego natura". Bo wtedy pozostaną ci już tylko "krokodyle łzy". :)

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-08-08 16:55

Co to znaczy "jesteśmy ze sobą"? Przepraszam cię za to pytanie, ale jeśli razem mieszkacie, to uważam, że katolicyzm ma dla ciebie niewielką wartość. Bo katolicyzm to nie tylko zbiór zasad realizowanych dla tradycji.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2011-08-08 17:33

Bycie z taką osobą nie musi oznaczać końca Miłości lub Wiary, ale na pewno będzie Ci ciężko. Twój chłopak na ślubie kościelnym nie będzie składał Ci przysięgi wierności, ale będzie musiał przy ślubie zgodzić się aby dzieci były wychowywane w wierze katolickiej. Jeśli w jego kościele będziesz musiała złożyć podobne zobowiązanie to w jakiej wierze wychowacie dzieci? Jedno z was będzie musiało złamać przysięgę. Poza tym z czasem może zacząć Cię "nawracać", a ty jego, a to wprowadzi kłótnie w waszą rodzinę.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Bolo (---.eia.pl)
Data:   2011-08-08 19:01

Witaj. Taki związek nie musi kończyć wiary w Boga, ale na pewno będzie trudno. Pozdrawiam.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-08-08 19:16

To zależy. Jeśli jest chrześcijaninem, zwłaszcza tzw. biblijnym chrześcijaninem (np. Zielonoświątkowcy, Baptyści), to wiary w Boga nie stracisz. Natomiast jak długo będziesz jeszcze katoliczką, tego nie wie nikt. :) Naprawdę, możesz mi wierzyć. Gorzej jeśli to sekta niechrześcijańska (Świadkowie Jehowy, któraś z religii wschodu, czy jakiś zupełnie inny wynalazek). Wtedy o wiarę w Boga nie możesz już być tak spokojna. No i co do wychowywania dzieci - będzie to naprawdę bardzo skomplikowana sprawa. Bo dlaczego niby, to żona ma mieć wyłączność na wychowywanie dzieci w wierze? Owszem, biorąc ślub w KK mąż zobowiązuje się do nie robienia problemów w tym względzie. Ale on w tym momencie jest "poszkodowany", bo dla niego to wcale nie musi jawić się jako sprawiedliwe. Przecież mąż ma takie samo prawo do dzieci, no i ma takie samo prawo przekazywać im wiarę w Boga i prawdy, w które wierzy. Milion razy bym się zastanowiła gdybym miała wyjść za niekatolika. Kiedy byłam młodą dziewczyną uważałam, że to nie byłby problem. Dziś wiem, że byłby na pewno.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Jan (---.acn.waw.pl)
Data:   2011-08-08 19:31

Koniec miłości - niekoniecznie, koniec wiary w Boga? Hm, trudno odpowiedzieć. W pewnym momencie problemy same przyjdą - zresztą już je widzisz. Sama musisz podjąć decyzję, czy się na to zgadzasz czy nie.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Nell (178.73.48.---)
Data:   2011-08-08 19:58

Nie wiem, jak jest w przypadku Oli i jej chłopaka, ale o ile się orientuję w języku polskim, "bycie ze sobą" powszechnie znaczy, że chłopak i dziewczyna (mężczyzna i kobieta) są parą, choć jeszcze się nie zaręczyli. Mówi się też na to "chodzenie ze sobą". Samo to określenie w każdym razie nie sugeruje, że dana para mieszka lub sypia ze sobą przed ślubem. Na marginesie - jak na moje wyczucie stylistyczne, kiedy na przykład mówimy o osobach bliżej trzydziestki, "chodzenie ze sobą" brzmi trochę infantylnie i o wiele lepiej to określić jako "bycie ze sobą" czy "bycie parą".

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: mamma (---.rev.pro-internet.pl)
Data:   2011-08-08 20:19

Czy związek z niekatolikiem będzie przeszkodą w wierze? Nie wiadomo, dużo zależy od Ciebie. Na pewno nie będzie Ci łatwo i musisz być tego świadoma.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że tak można żyć. :) Od sześciu lat jestem mężatką, mój mąż jest niewierzący (ale jest też osobą, która moim zdaniem sto razy bardziej nadaje się na chrześcijanina, niż ja ze swoim charakterem - dobry z niego człowiek). W tym czasie przeżywałam różne zawirowania w wierze - z perspektywy czasu widzę jednak, że takie doświadczenia pomagały mi później bardziej świadomie i z większą pokorą powiedzieć Bogu "tak". Cały czas mam nadzieję, że Pan Bóg na swój sposób działa, "stoi u drzwi i kołacze" i że kiedyś będziemy razem chodzić do kościoła i wspólnie się modlić. Jedno wiem na pewno - kocham mojego męża i myślę, że to właśnie miłość powinna być kluczem do tego typu rozważań (miłość, a nie zauroczenie czy zakochanie).

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-08 22:19

mamma napisała: "jest też osobą, która moim zdaniem sto razy bardziej nadaje się na chrześcijanina, niż ja ze swoim charakterem - dobry z niego człowiek." - To, moim zdaniem, błędne widzenie chrześcijaństwa.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Michał (---.range81-153.btcentralplus.com)
Data:   2011-08-08 22:51

Nie ma ani prostych, ani oczywistych odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy. Od wyznania, zaangażowania w wyznanie, w związek. Niewątpliwie dużym utrudnieniem są sakramenty, Eucharystia, sakrament małżeństwa.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2011-08-08 23:12

Olu, o swoich obawach zacznij rozmawiać z chłopakiem. A jeśli w trakcie tych rozmów na przykład się okaże, że on musi mieć w piątek na obiad schabowego, albo że Ty nie potrafisz zaakceptować tego, że on cichcem wyciągnie sobie w tym dniu z lodówki plasterek szynki, to rozstańcie się jak najszybciej.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-08 23:57

"W tym co najważniejsze - jedność. W tym co wątpliwe - wolność. We wszystkim - miłość". - Spróbujcie o tym porozmawiać.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: mamma (---.rev.pro-internet.pl)
Data:   2011-08-09 08:52

MaBi - ależ trochę z przymrużeniem oka to napisałam. ;) A przecież nie o istocie chrześcijaństwa tutaj rozmawiamy, tylko o związku. Wniosek z mojej wypowiedzi można sformułować nieco inaczej - Pan Bóg pozwala "wydawać dobre owoce" także ludziom, którzy uważają, że w Niego nie wierzą (celowo w ten sposób to napisałam, bo deklarowanie niewiary w jakąś ideę Boga niekoniecznie jest równoznaczne z brakiem wiary w Boga prawdziwego).

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-08-09 12:20

mammo i MaBi - odnoszę wrażenie, że mylimy jednak dwa zasadnicze pojęcia. O ile osoba niewierząca może mieć zupełnie "gdzieś" to, czy żona/mąż są wierzący, o tyle osoba wierząca, a nie będąca katolikiem, a nawet chrześcijaninem nie ma tego "gdzieś". A to dlatego, że jest przekonana o swojej racji i jednocześnie przekonana jest, że jej druga połowa jest w błędzie. I tu jest pies pogrzebany.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: mamma (---.rev.pro-internet.pl)
Data:   2011-08-09 13:20

Mój mąż jest "niezrzeszonym" buddystą (nie uczestniczy regularnie w żadnych medytacjach, jeździ tylko co jakiś czas na wykłady, jeśli są w naszej okolicy). Napisałam, że jest niewierzący, bo nie wierzy w Boga (w buddyzmie trochę inaczej to wygląda, zresztą on upiera się przy tym, że buddyzm to nie religia, tylko filozofia). Pewnie jest przekonany o swojej racji - inaczej nie trwałby przy swoich poglądach - ale w żaden sposób nie narzuca mi swoich przekonań. Niestety taka postawa nie zależy od rodzaju wyznania, ale od tego, jakim kto jest człowiekiem - i tutaj ciężko cokolwiek doradzać na podstawie wypowiedzi na forum (chodzi mi o założycielkę wątku).

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-09 13:45

Gośka, odniosłam się tylko do fragmentu wpisu Mammy o tym, kto się na chrześcijanina nadaje.
Na temat - byłam w takim związku, nawet nie inne wyznanie tylko obrządek, ale i tak trudno mi było to sobie wyobrazić. Ale ludzie tak żyją, nawet bardzo wierzący.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: I. (---.biznes.mm.pl)
Data:   2011-08-09 13:51

Powinnaś patrzeć trochę głębiej niż tylko na życie doczesne, weź pod uwagę życie wieczne i to, że kiedyś będziesz miała możliwość po śmierci radować się w Panu. Czy Twój chłopak akceptuje Twoją pobożność i tradycję katolicką? Czy kiedykolwiek zwracał Ci kąśliwe uwagi w sprawie Twojej wiary? Porozmawiajcie naprawdę. Spokojnie, bez żadnych krzyków i kłótni wyjaśnijcie sobie wszystko. Olu, pokaż mu Boga, pokaż Jego piękno. :)

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Nastolatek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-09 17:46

To wszystko zależy od was. Jestem dzieckiem z mieszanego małżeństwa, moja mama jest katoliczką, a tata hinduistą. Jestem katolikiem, a w domu często rozmawiamy ze sobą o Bogu, religiach, etyce, moralności. Ojciec jest wspaniałym, szlachetnym człowiekiem i nie wyobrażam sobie jakichś kłótni na tle religijnym. Religie powinny się szanować i być tolerancyjne wobec siebie. Oczywiście, nie wyobrażam sobie życia jako niekatolik i uważam moją wiarę za prawdziwą, odgrywa ona ważną rolę w moim życiu. Moja mama w ojcu znalazła szczęście i oparcie, to on był dla niej tym jedynym, a jaki jest Twój chłopak? Czy nie będzie stawiał Ci przeszkód? Nie wiem. Musisz zdecydować sama.
PS. Moi rodzice często mówią, że łatwiej porozumieją się wyznawcy różnych religii niż wierzący i ateista. Myślę, że małżeństwo moich rodziców niesłychanie ich wzbogaciło, choć wymagało większej elastyczności i wysiłku w dopasowywaniu się do innej kultury, ale żadnych religijnych niesnasek nie pamiętam.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Dorota (---.olsztyn.mm.pl)
Data:   2011-08-10 11:35

Napisz jakiego wyznania jest ten chłopiec. Sama żyję w związku wyznaniowym mieszanym. Nigdy nie zostałam zaakceptowana przez moich teściów. Moja teściowa ciągle nawraca mnie na prawosławie (20 lat po ślubie). Sama sobie odpowiedz. Jest to mój Krzyż codzienny, co jednak nie znaczy, że przy współpracy z łaską Bożą niemożliwy do udźwignięcia.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Ola (77.252.190.---)
Data:   2011-08-10 19:22

Chodzi o luteranizm. Jeśli zaś chodzi o pytanie zadane przez Annę, to nie mieszkamy ze sobą. Gdybym w tak świadomy sposób łamała zasady katolicyzmu, nie zastanawiałabym się czy taki związek ma sens. Po prostu wówczas wiara byłaby mi obojętna i nie wiem skąd takie podejrzenia.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Adela (---.cm-4-4c.dynamic.ziggo.nl)
Data:   2011-08-11 11:36

Olu - na pewno taki związek nie będzie łatwy. Znam mieszane małżeństwo (on katolik, ona protestantka), który się rozpadł. Oboje bardzo religijni. Jestem żoną człowieka niewierzącego, nieochrzczonego, pochodzącego także z niewierzącej rodziny i jest wspaniałym mężem i bardzo dobrym człowiekiem. Ale on w pełni akceptuje moją Wiarę i wszelkie konsekwencje z tym związane - także dla naszego wspólnego życia. Nie uważam, że jest łatwiej gdy druga strona jest wierząca. Na przykładzie wspomnianych znajomych widać było, że często w grę wchodziły spory religijne, kłócili się co do sposobu przekazywania prawd wiary dzieciom. Paradoksalnie oboje chcieli dobrze. Nie znam szczegółowo luteran i gdzie ewentualnie są największe różnice. Jak też wygląda sprawa z akceptacją sakramentów. Myślę, że jeśli myślicie poważnie o wspólnej przyszłości - trzeba to wszystko dokładnie przemyśleć i "przegadać" bo jeśli macie się rozstać - to teraz jeszcze nie jest za późno. Życzę Wam podjęcia dobrej decyzji. Módlcie się o dobre rozeznanie.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Pryska (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-12 10:39

Skoro Kościół katolicki i Luteranie podpisali w 1999 wspólną deklarację o usprawiedliwieniu, to i wam dialog może się udać - możesz poczytać choćby tutaj http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/wspolna_deklaracja_komentarz.html
Jak widać dialog jest możliwy. W Niemczech jest wiele inicjatyw ekumenicznych, gdzie Luteranie biorą nawet udział w świętach katolickich. Radziłabym dogłębne zapoznanie się zarówno z nauką Kościoła katolickiego jak i różnicami, i podobieństwami między wyznaniami.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: qwerta (---.tktelekom.pl)
Data:   2011-08-13 07:43

Kościół dopuszcza ale nie zaleca związków małżeńskich mieszanych (katolika z osobą innego wyznania). Właśnie dlatego, że może być rozdarcie w rodzinie w kwestii chodzenia do kościoła, obyczajów, wychowania dzieci.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: aga w (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-13 12:47

Osobiście nie wyobrażam sobie związku małżeńskiego z niekatolikiem. Jeżeli masz silną wiarę (a wnioskuję, że masz) i zechcesz tego, możesz starać się o jego nawrócenie na katolicyzm. Przedstaw mu odpowiednie książki, opowiedz o naszej wierze, pokaż mu jej piękno. Liczenie, że nawróci się po ślubie, i że jakoś to będzie jest błędne. On jako mężczyzna będzie chciał być głową rodziny także w sprawach wiary. Możesz tutaj mieć duże problemy. Nawrócenie ale tylko przed ślubem.

 Re: Czy związek z niekatolikiem skończy moją wiarę w Boga?
Autor: Awwka (---.ksi-system.net)
Data:   2011-08-13 18:22

Moim zdaniem wszystko jest do obgadania, do dogadania się. Jeśli naprawdę kochacie się, uważam, że wszystko jest możliwe.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: