logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: inka (---.net08-g1.isko.net.pl)
Data:   2011-08-21 21:37

w piątek przystępuję do sakramentu i nie wiem:
1. Po co mi imię?
2. Czy chodzi o to, że to jakby moje imię, gdybym została świętą (w co wątpię)?
3. czy mam się modlić do tego świętego?
4. Czy w papierach kościelnych będę odtąd figurowała jako np. Aldona?
5. ksiądz udzielający mi ślubu powie: "czy ty, Anno Mario Aldono..."
6. Czy to działa jak trzecie imię, czy po prostu imię pasterza? Liczę na odpowiedź do czwartku. :)
Ola.

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-08-22 08:51

Tak to jest. Szaweł otrzymał imię Paweł (zob. Dz 13,9), Piotr otrzymał imię Kefas (zob. J 1,42), Saraj otrzymała imię Sara (zob. Rdz 17,15), Abram dostał imię Abraham (zob. Rdz 17,5). Nowe imię ludzie otrzymali z chwilą gdy Pan Bóg im zaufał i powierzył ważną misję.

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: mbb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-22 09:42

Nie wybierasz imienia, wybierasz Patrona.

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-22 10:02

Uzupełniając wypowiedź B. napiszę parę słów o tzw. metonomazji (gr. metonomasia - od "meta" - poza czymś, za czymś, na zewnątrz (vide "metafizyka" - to co jest poza fizyką, "metajęzyk" - język "opowiadający" o języku, będący poza tym językiem i "nomos" - imię, nazwa, określenie (vide: nominacja, nominalny)
Jest to taka zmiana imienia (na inne), która jest oznaką zmiany tego, który owo imię nosi. Zmiany radykalnej, nieodwracalnej, mającej charakter "metanoiczny" (co to jest pisałem parę wątków temu, w nawiązaniu do pytania p. Maćka w sprawie miłości i sumienia). Oprócz przypadków biblijnych cytowanych przez B. (można jeszcze dorzucić Jakuba, któremu Bóg nazwał po walce Izraelem), można podać przykłady z naszej wielkiej literatury: Gustaw/Konrad, Jacek/Robak, Kmicic/Babinicz.

Bierzmowanie jako sakrament jest zjawiskiem metanoicznym. Po przyjęciu sakramentu jesteśmy już inni niż przed. Inni i to nieodwracalnie. I to wyraża metonomazja.

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: salamanka (---.acnielsen.pl)
Data:   2011-08-22 11:22

"Liczę na odpowiedź do czwartku" - Masz zadatki na menedżera.

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-22 11:29

Myślę, że znałabyś odpowiedzi na wszystkie pytania, gdybyś poczytała w necie, np.
http://liturgia.wiara.pl/Sakramenty/Bierzmowanie

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: Marlinek (---.rzeszow.vectranet.pl)
Data:   2011-08-22 15:08

Inka - dlaczego nie zadałaś tych pytań kapłanowi, który przygotowywał Was do sakramentu bierzmowania?

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: Bogna/p.o. moderatora (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-08-22 15:38

W piątek masz przystąpić do sakramentu, który wymaga pewnego przygotowania duchowego. A z Twoich pytań wynika, myślę, że nie tylko dla mnie, że jesteś z tym (i nie tylko z tym) hen daleko w polu. Nie wiesz nawet, kto jest szafarzem (udzielającym) poszczególnych sakramentów. A nie wszystkich udziela kapłan.
Ad 5. Kontynuując, sakramentu małżeństwa NIE UDZIELA kapłan. Jest to jedyny sakrament, którego udzielają sobie wzajemnie przyszli małżonkowie. Nie kto inny. Ksiądz asystuje z ramienia Kościoła i udziela specjalnego błogosławieństwa nowożeńcom. Tak przy okazji, jest jeszcze jeden sakrament - chrzest, którego w chwili zagrożenia życia może udzielić nawet osoba niewierząca, byle dopełniła odpowiedniej materii i formy (woda - niekoniecznie święcona - może być z kranu i słowa: Ja ciebie ..... chrzczę w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego...)
Ad 3. Nikt Cię nie zmusi do modlitwy, ale mile widziana przez Twego Patrona byłaby modlitwa za jego wstawiennictwem do Boga.
Ad4. W "papierach kościelnych" będzie odnotowany fakt bierzmowania i imię Patrona.
Na pozostałe pytania odpowiedzieli moi poprzednicy. Nie będę więc po nich powtarzać. Pozdrawiam i życzę osiągnięcia dojrzałości chrześcijańskiej zanim przystąpisz do kolejnych sakramentów...

 Re: Po co mi imię do bierzmowania?
Autor: M. (---.2.pxs.pl)
Data:   2011-08-24 10:51

Uważam, że do czwartku powinnaś zgłosić się do księdza i powiedzieć mu, że w tym roku do bierzmowania nie przystąpisz, ponieważ kompletnie nie jesteś do tego gotowa. :(

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: