logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: Elwira (---.net.stream.pl)
Data:   2012-04-01 10:42

Czy jeżeli nie przystępowałam do sakramentu pokuty przez okres ok. 4 lat, mogę normalnie przystąpić do spowiedzi?
Normalnie, czyli po prostu iść do konfesjonału (np. przy okazji niedzielnej Mszy świętej) i rozmawiać z księdzem.
Czy muszę odbyć spowiedź w jakiś inny sposób?
Przez ten okres czasu sporadyczne uczestniczyłam w Mszach świętych, jednak nie spowiadałam się i nie przystępowałam do Komunii. Teraz chciałabym to zmienić, tylko nie wiem, czy po takim okresie bez jednania się z Panem, mogę jak gdyby nigdy nic przystąpić do spowiedzi. Proszę o pomoc.

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: Aga (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-01 12:19

Jak najbardziej możesz przystąpić do spowiedzi w ten sposób, o którym wspomniałaś. Piszesz: "Teraz chciałabym to zmienić, tylko nie wiem, czy po takim okresie bez jednania się z Panem, mogę jak gdyby nigdy nic przystąpić do spowiedzi" - ten sakrament to właśnie jednanie się z Panem.
W niektórych miastach w Wielkim Tygodniu jest tzw. Noc konfesjonałów - może to dobry pomysł w odpowiedzi na Twoje pragnienie.

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: Maggy (---.play-internet.pl)
Data:   2012-04-01 12:21

Spokojnie, możesz, :) a nawet trzeba. Poszukaj gdzieś w internecie pięć warunków dobrej spowiedzi, zrób porządny rachunek sumienia, przeproś Boga spowiadając się za to, że odeszłaś od Niego, proś Go o przebaczenie i wracaj. Już dość się za Tobą natęsknił.

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: koniczynka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-01 12:25

Pięknie, że podjęłaś decyzję w tym Wielkim Poście o przystąpieniu do spowiedzi oraz rozpoczęciu od nowa. :) Obyś miała wiele sił i łask potrzebnych do realizacji tego postanowienia. Do takiej spowiedzi można przystąpić do konfesjonału, tylko problem tkwi w tym, byś dobrze się do niej przygotowała. W poniższych linkach wskazówki, które mogą pomóc w przygotowaniu się do niej:

http://spowiedz.pl/index1.html
http://archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=688eea7665fb37c3fb04c0ee08de2e64
http://www.wydawnictwo.pl/index.php?s=karta_fragment&id=146

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: ww (---.myslenice.net.pl)
Data:   2012-04-01 12:39

Spowiedź jest dla każdego katolika, który chce przeprosić Boga za swoje błędy i naprawić zło. Nie musisz szukać jakiejś ekstremalnej formy spowiedzi, bo nie o to chodzi. Każdemu jednak doradza się, aby ze spowiedzi korzystał raczej przed lub po Mszy, a nie w trakcie. Wydaje mi się, że znalezienie kościoła, w którym zawsze ktoś spowiada, nie jest trudne. Zobacz tutaj:
www.spowiedz.pl/konfes.htm

Pytania o spowiedź po latach i odpowiedzi:
www.spowiedz.pl/jubileusz01.htm

Jeśli jesteś z Krakowa, polecam np. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny w Łagiewnikach. Tam w zasadzie można przyjechać na kilka dni, ale trzeba zarezerwować pokój w domu duszpasterskim, informacje znajdziesz tutaj: www.miłosierdzie.pl

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-02 14:30

Może Pani przystąpić do sakramentu bez żadnych warunków wstępnych. Dobrze jest pomyśleć chwilę przed tym jak Pani to uczyni, zastanowić się, pomodlić się. Ale nie jest to konieczne. Proszę po prostu iść do spowiedzi.

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: koniczynka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-03 07:47

Z linków, które podałam: jeden ksiądz radzi, "by przed spowiedzią spotkać się z księdzem i porozmawiać z nim". - Ale moim zdaniem nie jest to konieczne, śmiało można od razu uklęknąć u kratek konfesjonału.
Inny duchowny radzi natomiast: "Osoba przystępująca do spowiedzi po latach przerwy powinna pamiętać, że grzechy wyznaje nie księdzu, ale Bogu - podkreśla bp Ireneusz Pękalski. "To nie jest spotkanie z księdzem czy kratkami w konfesjonale, ale spotkanie w z Chrystusem, który na mnie czeka". - I Tobie bym też mogła to poradzić by dobrze przeżyć spowiedź.

Problemem w tym czasie przedświątecznych spowiedzi są kolejki, i być może zmęczenie spowiedników. Dlatego niech Cię to nie zrazi, jeśli kapłan dłużej z Tobą nie porozmawia, może tylko udzielić krótkiej nauki i dać rozgrzeszenie. Ale dobrze dla takiej spowiedzi wybrać odpowiedni czas i miejsce. Jeśli jeszcze nie przystąpiłaś do spowiedzi, takim miejscem mogą być stałe konfesjonały np. powinien taki być w kościele katedralnym, lub z własnego doświadczenia powiem, że w Wielki Piątek wcześnie rano nie powinno być jeszcze kolejki.

Kościoły z dyżurem spowiednika poza czasem nabożeństw:
http://spowiedz.pl/konfes.htm

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: Marta (---.algo.radman.pl)
Data:   2012-04-03 13:14

Możesz przystąpić i chwała Panu za to, że poruszył Twoje serce. Proponuję zrobić rachunek sumienia generalny. Warto na początek spowiedzi powiedzieć księdzu, że nie spowiadałaś się te 4 lata, a potem tak jak napisałaś, że pragniesz się zmienić i nawrócić. To piękne, bo napisałaś to z serca. Chwała Panu.

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: Michał (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-04 20:27

Cieszę się, że ktoś to zauważył. Do konfesjonału można normalnie i nienormalnie. Ty możesz normalnie.

 Re: Czy mogę normalnie do konfesjonału po kilku latach?
Autor: Ewa (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-05 23:35

Na Twoim miejscu nie spowiadałabym się w czasie Mszy, tylko poza nią. Znam to uczucie, bo sama nie spowiadałam się ponad dwa lata. Na szczęście Bóg postawił na mojej drodze dwójkę ludzi: moją przyjaciółkę i stałego spowiednika (do którego niemal wykopała mnie owa przyjaciółka, aż dziw, że proboszcz podczas tej rozmowy nie wyrzucił obie z hukiem z zakrystii). Módl się o dobrego spowiednika.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: