logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy 'biskup ordynariusz' jest konkretnie zdefiniowany?
Autor: Tomasz (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-05-29 10:43

Czy bardzo często używany zwrot: "biskup ordynariusz", jest terminem gdzieś konkretnie zdefiniowanym? Czy jest to po prostu biskup, który jest ordynariuszem. A jeśli to drugie, to czy nie jest to niejednoznaczne? Przecież biskup pomocniczy może, lub powinien być wikariuszem generalnym, lub biskupim, a taki też jest ordynariuszem. Czy może gdzieś źle rozumuję?

 Re: Czy 'biskup ordynariusz' jest konkretnie zdefiniowany?
Autor: moderator (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-29 13:59

'Biskup ordynariusz' to stary nieaktualny zwrot, jakkolwiek w Polsce często używany. Kodeks Prawa Kanonicznego z roku 1983 wprowadził nazwę urzędu 'biskup diecezjalny'. O 'konkretnym zdefiniowaniu' do poczytania w Kodeksie Prawa Kanonicznego, kanon 381 i następne.

 Re: Czy 'biskup ordynariusz' jest konkretnie zdefiniowany?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2012-05-29 15:06

A w układzie świeckim, masz: prezesa i v-ce prezesów (członków zarządu) masz dyrektora i zastępców, masz ministra i v-ce ministrów, myślę, że tu jest analogicznie.

 Re: Czy 'biskup ordynariusz' jest konkretnie zdefiniowany?
Autor: kazimierz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-05-29 20:35

Biskup ordynariusz to wg kodeksu prawa kanonicznego zarówno biskup diecezjalny jak i biskup pomocniczy, czyli ten, który został zamianowany przez biskupa diecezjalnego wikariuszem generalnym, lub biskupim. Poprawnie na rządcę diecezji mówi się biskup diecezjalny (pomijam administratora diecezji, który jest tymczasowym rządcą diecezji) - wówczas wiadomo o kim mówimy, bo mamy na uwadze w diecezji jedną osobę. Ordynariusz miejsca to pojęcie jeszcze szersze niż biskup ordynariusz, bo w tę figurę prawną wchodzą ci prezbiterzy, którzy są albo wikariuszami generalnymi, albo biskupimi. Pozdrawiam.

 Re: Czy 'biskup ordynariusz' jest konkretnie zdefiniowany?
Autor: Tomasz (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-06-13 11:40

Dziękuje za potwierdzenie. Czy popularność określenia biskupa diecezjalnego terminem "biskup ordynariusz" wynika może jakoś z prawa kanonicznego sprzed 1983 i z przyzwyczajenia? Zastanawiająca popularność tego zwrotu (nawet na stronach wielu diecezji jest zestawienie biskup ordynariusz - biskupi pomocniczy).

Czy podobnie ma się sprawa z określaniem biskupa pomocniczego, biskupem sufraganem? To jest co prawda mniej popularna praktyka, ale chyba w tym przypadku całkiem błędna, a nie tylko nieprecyzyjna. Czy to wynika jakoś z Kodeksu Prawa Kanonicznego sprzed 1983?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: