logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Marcin (---.aster.pl)
Data:   2012-06-21 11:30

Mam parę problemów eschatologicznych, które cały czas przesiadują mi w głowie i szczerze nie mogę już wytrzymać, gdyż wszędzie znajduję odpowiedź, że nie wiemy jak będzie w niebie, ale ma być fajnie, więc się ciesz. To do mnie jakoś nie trafia. :) Prosiłbym bardzo o jakieś konkretniejsze odpowiedzi w kilku pytankach:

1. Czy w niebie dalej będziemy mogli rozwijać swoje pasje (sport, muzyka, czytanie książek)?

2. Czy będziemy mogli tak jak dawniej przeżywać nowe przygody wraz z przyjaciółmi?

3. Podobno będziemy pracować, na czym to polega, będziemy mieli jakąś nową ofertę? :)

4. Z tego co pamiętam Pan Jezus powiedział, że będziemy czymś władali, można powiedzieć na czym ta władza by polegała?

5. Czy będzie można się przytulić do innej osoby, pocałować? :)

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: xn (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-06-21 13:00

Nikt tego nie wie, ale odpowiedziałabym na wszystkie pytania "tak". Wyobrażam sobie Niebo jako "lepszą Ziemię", z relacjami międzyludzkimi, wzajemnym poznawaniem się w nieskończoność, z wszechobecnym pięknem etc., bo wydaje mi się, że na tym w zamyśle Bożym miał polegać Eden.

Przy okazji podłączam się do pytania - od jakiegoś czasu nurtuje mnie myśl, czy zmarli widzą/wiedzą co się u nas dzieje w danym momencie, czy są tak zaabsorbowani wiecznością, że nic, a nic ich to nie obchodzi. Przykładowo, czy moja babcia wie, że teraz siedzę przy kompie i piszę ten post. :) Tylko proszę o poważne odpowiedzi.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Max (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-06-21 13:31

"1. Czy w niebie dalej będziemy mogli rozwijać swoje pasje (sport, muzyka, czytanie książek)?" - Myślę, że to nie jest istotne, gdyż najistotniejsza będzie radość i świętość w Duchu Świętym.

"2. Czy będziemy mogli tak jak dawniej przeżywać nowe przygody wraz z przyjaciółmi?" - Przyjaciół, żon, mężów nie będzie. Wszyscy będą siostrami i braćmi.

"3. Podobno będziemy pracować, na czym to polega, będziemy mieli jakąś nową ofertę? :)" - Na pewno nie będzie to męczące. :)

"4. Z tego co pamiętam Pan Jezus powiedział, że będziemy czymś władali, można powiedzieć na czym ta władza by polegała?" - Będziemy pokorni wobec Boga i będziemy nieustannie się radować

"5. Czy będzie można się przytulić do innej osoby, pocałować? :)" - To nie będzie potrzebne, bo to inny, nie do wyobrażenia sobie, stan ducha.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Ewika (---.wist.com.pl)
Data:   2012-06-21 13:32

To prawda, że nikt z nas nie wie jak jest w niebie ani nawet czym ono jest. W moim odczuciu jednak "uziemiłeś" pojęcie nieba. Niebo to po prostu przebywanie ze swoim Stwórcą w obliczu Jego nieskończonej miłości.

Katechizm Kościoła Katolickiego:
II. Niebo
1023 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem oraz są doskonale 954 oczyszczeni, żyją na zawsze z Chrystusem. Są na zawsze podobni do Boga, ponieważ widzą Go "takim, jakim jest" (1 J 3, 2), twarzą w twarz.

Powagą apostolską orzekamy, że według powszechnego rozporządzenia Bożego dusze wszystkich świętych... i innych wiernych zmarłych po przyjęciu chrztu świętego, jeśli w chwili śmierci nie miały nic do odpokutowania... albo jeśliby wówczas miały w sobie coś do oczyszczenia, lecz doznały oczyszczenia po śmierci... jeszcze przed odzyskaniem swoich ciał i przed Sądem Ostatecznym, od chwili Wniebowstąpienia Zbawiciela, naszego Pana Jezusa Chrystusa, były, są i będą w niebie, w Królestwie i w raju niebieskim z Chrystusem, dołączone do wspólnoty aniołów i świętych. Po męce i śmierci Pana Jezusa Chrystusa oglądały i oglądają Istotę Bożą widzeniem intuicyjnym, a także twarzą w twarz, bez pośrednictwa żadnego stworzenia573Benedykt XII konst. Benedictus Deus: DS 1000; por. Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 49..

1024 To doskonałe życie z Trójcą Świętą, ta komunia życia i miłości z Nią, z Dziewicą Maryją, aniołami i wszystkimi świętymi, jest nazywane "niebem". Niebo jest celem ostatecznym i spełnieniem najgłębszych dążeń człowieka, stanem najwyższego i ostatecznego szczęścia.

1025 Żyć w niebie oznacza "być z Chrystusem"574Por. J 14, 3; Flp 1, 23; 1 Tes 4, 17.. Wybrani żyją "w Nim", ale zachowują i – co więcej – odnajdują tam swoją prawdziwą tożsamość, swoje 1011 własne imię575Por. Ap 2, 17.:

Żyć, to być z Chrystusem; tam gdzie jest Chrystus, tam jest życie i Królestwo. Św. Ambroży, Expositio Evangelii secundum Lucam, 10, 121: PL 15, 1834 A .

1026 Jezus "otworzył" nam niebo przez swoją Śmierć i swoje Zmartwychwstanie. Życie błogosławionych polega na posiadaniu w pełni owoców odkupienia dokonanego przez Chrystusa, który włącza do swej niebieskiej chwały tych, którzy uwierzyli w Niego i pozostali wierni Jego woli. Niebo jest szczęśliwą wspólnotą tych wszystkich, którzy są doskonale zjednoczeni z Chrystusem.

1027 Tajemnica szczęśliwej komunii z Bogiem i tymi wszystkimi, którzy są w Chrystusie, przekracza wszelkie możliwości naszego zrozumienia i wyobrażenia. Pismo święte mówi o niej w obrazach: życie, światło, pokój, uczta weselna, wino królestwa, dom Ojca, niebieskie Jeruzalem, raj: "To, czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują" (1 Kor 2, 9).

1028 Z powodu swej transcendencji Bóg nie może być widziany takim, jaki jest, dopóki On sam nie ukaże swojej tajemnicy dla bezpośredniej kontemplacji ze strony człowieka i nie uzdolni go do niej. Kontemplacja Boga w chwale niebieskiej jest nazywana przez Kościół "wizją uszczęśliwiającą":

To będzie twoją chwałą i szczęściem: być dopuszczonym do widzenia Boga, mieć zaszczyt uczestniczenia w radościach zbawienia i wiekuistej światłości w towarzystwie Chrystusa Pana, twego Boga... Cieszyć się w Królestwie niebieskim razem ze sprawiedliwymi i przyjaciółmi Boga radością osiągniętej nieśmiertelności. Św. Cyprian, Epistulae 56, 10, 1: PL 4, 357 B..

1029 Święci w chwale nieba nadal wypełniają z radością wolę Bożą w odniesieniu do innych ludzi i do całego stworzenia. Już królują z 956 Chrystusem; z Nim "będą królować na wieki wieków" (Ap 22, 5). Por. Mt 25, 21. 23..

www.katechizm.diecezja.elk.pl/kkkI-2-3.htm#o48kkkI-2-3

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Piotr (---.static.icpnet.pl)
Data:   2012-06-21 14:29

Nie można rozpatrywać Nieba tak po ziemsku. Czy będę mógł jeździć swoim ulubionym tramwajem? Czy będę mógł zjeść swoją ulubioną pizzę? Nie wiemy. Ale czy Ty potrafiłbyś sobie wyobrazić coś milion razy przyjemniejszego niż coś, co w tej chwili wydaje Ci się być najprzyjemniejsze na świecie? Pewnie nie. A tak właśnie będzie w niebie, dusza będzie odczuwać taki właśnie stan.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: jola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-06-21 15:08

Marcinie, zapytaj Pana Boga. Wychwalaj Go pod niebiosa, módl się z serca swego gorącego i adoruj Boga. :)

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-06-21 16:43

Czy zawsze musisz wiedzieć wcześniej jaki prezent dostaniesz od tego, kto Cię naprawdę kocha? :) Życie z Bogiem jest pasjonujące już teraz, a co dopiero później. "Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują" (1 Kor 2,9). Im więcej czytam Pismo Święte, tym bardziej poznaję i się cieszę. Pójdź za Słowem Bożym, a nie za swoimi myślami.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: TeBe (---.ddsp.pl)
Data:   2012-06-21 21:24

Podpisuję się pod tym co napisała 38 na karku.

1. "Czy w niebie dalej będziemy mogli rozwijać swoje pasje (sport, muzyka, czytanie książek)?" - Są to pewne formy przeżywania, które sprawiają przyjemność i rozwijają.
Forma ma z założenia pewne ograniczenia. W niebie nie będzie ograniczeń.

2. "Czy będziemy mogli tak jak dawniej przeżywać nowe przygody wraz z przyjaciółmi?" - Czasem tak jest, że jak Cie zafascynuje jakaś osoba, to wszystkie inne schodzą na plan dalszy. Tak będzie z Jezusem po śmierci. :)

3. "Podobno będziemy pracować, na czym to polega, będziemy mieli jakąś nową ofertę? :)" - "Podobno", to mało konkretnie. Praca jest krzyżem i środkiem do życia.
Nie wydaje mi się, abyśmy mieli w niebie wstawać o 5 i na 6 lecieć do pracy. :) Dla mnie to męka, a przecież w niebie męki już nie będzie.

4. "Z tego co pamiętam Pan Jezus powiedział, że będziemy czymś władali, można powiedzieć na czym ta władza polegałaby?" - Władanie, królowanie - jak dzieci Króla.

Myślę, że bardzo po ludzku patrzysz na Niebo. A to będzie zupełnie, zupełnie inny świat. Jeżeli przypomnisz sobie chwilę największego szczęścia tu na ziemi, to wyobraź sobie, że ono jest niczym wobec szczęścia wieczności.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Marlinek (---.play-internet.pl)
Data:   2012-06-21 21:42

Na tytułowe: lepiej, lepiej...
Bo "ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują" (1 Kor 2,9).

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Jola (---.olsztyn.net.pl)
Data:   2012-06-22 08:16

Wygląda na to, że chciałbyś przedłużyć swoje życie ziemskie. Odpowiem pytaniem na pytanie: a gdzie miejsce dla Boga? Wcale o Nim nie wspomniałeś. Jaki byłby Jego udział w Twoim niebie? Czy w dalszym Ciągu wszystko obracałoby się wokół człowieka, jak dzieje się to często na ziemi? Tak wynika z Twoich pytań. Nie odpowiem Ci jak będzie, musisz sam do tego dojść poprzez zbliżenie się do Jezusa, poznanie Go. Tylko wtedy rozwieją się wszystkie Twoje wątpliwości.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: ala85 (Bogumiła z Krakowa) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-06-22 10:24

Do xn: "czy moja babcia wie, że teraz siedzę przy kompie i piszę ten post. :)" - oczywiście w niebie jeszcze nie byłam, ;) więc napiszę tylko, jak to rozumiem. Nie myślę, żeby babcia w każdej chwili wiedziała co teraz właśnie robisz. Ale nie wynika to dla mnie z tego, że TAM ludzi już nic nie interesuje i przestali nas kochać. Nie skupiaj się na samej babci, ale popatrz szerzej. Niebo to wieczne szczęście - tak mamy obiecane, a Bóg dotrzymuje słowa. Szczęście ma trwać nie dopiero jak świat się skończy, ale dla każdego od chwili, kiedy tam się znajdzie. Dla tych co umarli ono już trwa. Babci twojej nie przeszkadza, że siedzisz właśnie przy kompie i piszesz posta na forum katolika. Ale ludzie w niebie mają na ziemi dzieci, rodziców, znajomych. Gdyby niebo miało polegać na tym, że wyjrzę zza chmurki (przepraszam za lekkość słów, ale naprawdę - tak jak prosiłaś - piszę całkiem poważnie), gdybym za każdym razem jak wyjrzę zza chmurki widziała co kto robi, to dziękuję za takie niebo. Wyobraź sobie, że widzisz WSZYSTKO. Ktoś kogoś właśnie gwałci, zarzyna, ktoś umiera z głodu, zwija się z bólu w agonii. Czy chciałabyś widzieć wszystkie grzechy i bóle świata w ramach "szczęścia" wiecznego? W niebie oczywiście musi być dawna świadomość grzechu i bólu, ale nie może to polegać na tym, że na to patrzy się i w każdej chwili wie. To jest świadomość habitualna, a nie aktualna. Gdyby była aktualna, nie bylibyśmy w niebie szczęśliwi. Świętych obcowanie nie może polegać na aktualnym udziale świętych (czyli mieszkańców nieba) we wszystkim co się dzieje na ziemi i w kodowaniu każdego gestu każdej znajomej osoby żyjącej jeszcze na ziemi. Ale Kościół mówi o łączności między nami, dlatego można mieszkańców Nieba prosić o pomoc. Wprawdzie mówimy im wtedy o ziemskim nieszczęściu, ale modlitwa poprzez świętych jest pięknem i dobrem. Mieści się więc w moim mniemaniu o szczęśliwości nieba. Nie odbiera, nie przerywa wiecznego szczęścia, bo szczęściem jest pomagać.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Bogna/p.o. moderatora (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-06-22 11:46

Poszperałam trochę w archiwum naszego forum i oto co w temacie m. in. (jest tego dużo więcej) znalazłam:

www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=243111&t=243106
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=230631&t=230609
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=218816&t=218812
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=195068&t=195049
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=126520&t=126502
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=114089&t=113969
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=111628&t=111628
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=71487&t=71261
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=7716&t=7615
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=6200&t=6019

Poczytaj, może znajdziesz odpowiedzi na te i przyszłe swoje pytania.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Iness (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2012-06-22 15:13

Bardzo mi pomógł wyczerpujący i urzekający opis Nieba na CD Ojca jezuity Fabiana Błaszkiewicza, pt.: "W Imię Jezusa Możesz Wszystko". Kupisz tutaj:
http://www.audiobook.pl/p/pl/3856/w_imie_jezusa_mozesz_wszystko-audiobook-fabian_blaszkiewicz_sj-cd_audio.html
Świetne są również inne CD tego charyzmatycznego zakonnika.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-06-22 16:04

"Panie poruczniku, co teraz będzie?"
"Nic. Będzie tak samo... albo lepiej".
Dialog pochodzi z pierwszych scen filmu Wł. Pasikowskiego "Psy".

A tak poważnie. Jedynymi przybliżeniami tego co będzie TAM jest to, co zostało nam objawione w Piśmie Świętym. Z tego co tam jest, wynika, że będzie zupełnie inaczej niż myślimy.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: aleksandra (212.160.111.---)
Data:   2012-06-22 22:45

Czy to znaczy, że wszyscy będziemy na wielkim haju, jarając się w zaślepieniu Jezusem? Dostaniemy zastrzyk "wielkiej szczęśliwości" i tak się będziemy zbiorowo narkotyzować? No średnio mnie to przekonuje. Szczerze, liczyłam na to, że sobie pogadam z Leonardo, Picassem i Warholem.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Ed (---.tel.tkb.net.pl)
Data:   2012-06-24 13:00

Na wszystkie pytania odpowiedź - NIE
Niebo to ciągłe wpatrywanie się w oblicze Boga, i sama Jego bliskość napełniać będzie duszę ciągłą miłością (jakiej w życiu nikt nigdy nie doznał i nie dozna), radością, szczęściem - nigdy nie zaznasz smutku i zmartwienia.
Brzmi nudno? - Tak brzmi, a to dlatego, że człowiek na ziemi żyje w niejakim "matrixie" i nie potrafi w pełni rozumem objąć tej wspaniałości jaką Pan Bóg nam przygotował - tak jak słowo "Niebo" mówi człowiekowi niewiele, to jedno słowo, ale gdyby faktycznie chcieć oddać ideę nieba i jego istotę, drzew by na świecie nie wystarczyło na spisanie słów i wspaniałości, jakie pod tym jednym słowem się kryją.

Czegoś nie rozumiesz w idei chrześcijaństwa - jeżeli do końca życia nie pozbędziesz się tych pragnień ziemskich, czyściec cię czeka jak nic - chodzi o to, byś nie pragnął bardziej czytania książek i rozwijania pasji, ani koleżeńskich spotkań od oglądania Pana Naszego. Bo z tego co piszesz, bardziej interesuje Cię stworzenie niż sam Stwórca.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Michał (---.range86-143.btcentralplus.com)
Data:   2012-06-24 13:15

Na tytułowe (bo reszty, nie, to za dużo jest pytań na jeden raz, reszta nie jest w moim typie, jak mawiał pan Włodzimierz): Boże zachowaj!

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-06-24 14:56

Aleksandro, zajrzyj do Pisma Świętego. O żadnym narkotyzowaniu nie ma mowy. Jak ktoś jest naprawdę szczęśliwy, nie potrzebuje się odurzać. Można by Niebo raczej porównać do pasji - robienia czegoś, co pasjonuje, wciąga, zachwyca. Niebo jest miłością, w której czujesz się cała kochana, i w której kochasz. Tak bym to raczej opisała.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-06-24 21:59

Myślę, że w niebie będzie tak samo jak na ziemi, tylko, że będzie milion razy lepiej. Naturalnie wyłączając zło pod każdą postacią. Czyli w uproszczeniu: stworzenie świata jakie znamy z Biblii (przed popełnieniem grzechu pierworodnego) będzie o wiele razy lepsze. I pewnie swoje pasje będzie można rozwijać. I pewnie zdobywać nowe. Przygody będzie można pewnie przeżywać ze starymi jak i nowymi przyjaciółmi. Bo dlaczego Bóg miałby nas pozbawiać czegoś, co nas uszczęśliwiało na ziemi. Myślę, że obdarzy nas tym samym, tylko będzie to przeżywane o wiele piękniej i z największą miłością, jakiej tutaj na ziemi nikt z nas nie zaznał. Dziękując i chwaląc przy tym Boga.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: aleksandra (212.160.111.---)
Data:   2012-06-25 08:39

Po namyśle stwierdziłam, że wolę jednak rozmawiać z Jezusem. Tak, w niebie będzie fajnie.

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Remigiusz (---.vsoft.pl)
Data:   2012-06-26 10:51

No, będzie inaczej (lepiej). A to, że nie da się tego opowiedzieć, jest w miarę zrozumiałe. To mniej więcej tak, jakby próbować wytłumaczyć osobie żyjącej dwa tysiące lat temu w dość pustynnej Judei, że będzie mogła zjeść np. lody o smaku czekolady (nie wie co to lody i jak smakuje czekolada), potem pojechać samochodem sportowym (co to samochód?) na lotnisko, polecieć w Alpy, pojeździć na nartach (co to narty?), a wieczorem oglądnąć film w 3D.

I tak sobie tłumaczę, dlaczego Jezus nie opowiedział nam co nas czeka w niebie. Trzeba założyć, że to charakterystyczne: "Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało", będzie przełomowe. I że po przeżyciu tego, będziemy z politowaniem kiwać głowami nad dzisiejszymi przyjemnościami, tak jak dziś, mając w domu zdobioną zastawę i zmywarkę z politowaniem popatrzymy na marzenia posiadania poszczerbionych, być może niedomytych glinianych naczyń (które z pewnością były marzeniem i pełnią szczęścia dla niejednego dwa tysiące lat temu).

 Re: Czy w niebie będzie tak samo jak na ziemi?
Autor: Mateusz (---.181.131.24.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-11-07 19:09

Kiedyś spotkałem się ze stwierdzeniem, że w niebie jest wszystko to, co jest dla nas dobre już na ziemi, a nawet więcej. I tego się trzymam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: