logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mistyk a charyzmatyk - czy to znaczy to samo?
Autor: krytyk (---.centertel.pl)
Data:   2012-06-30 23:22

Czy charyzmatyk to mistyk? Kim jest charyzmatyk a kim mistyk? Czy te pojęcia są wymienne?

Czy dużo mamy w obecnych czasach charyzmatyków i mistyków? Czy charyzmatykiem, mistykiem może zostać osoba nie będąca w zakonie? Czy może nim być osoba pracująca? Czy jedno z drugim się wyklucza? Czy mistyka wymaga spokojnego, cichego trybu życia?

 Re: Mistyk a charyzmatyk - czy to znaczy to samo?
Autor: xc (---.181.145.22.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-07-01 00:31

Mistyk, to ktoś kogo udziałem jest duchowe doświadczenie polegające na dostępie do rzeczywistości transcendentnej. Nie da się tego wyjaśnić w kategoriach rozumowych, stanowi to tajemnicę, stąd nazwa.

Charyzmatyk, to ktoś kto jest obdarzony darami (gr. charisma) Ducha Świętego lub ktoś, kto uczestniczy w chrześcijańskim ruchu charyzmatycznym.

Nie są to pojęcia wymienne, choć są mistycy-charyzmatycy.

Charyzmaty i doświadczenia mistyczne są dostępne nie tylko w ramach wspólnoty zakonnej.

Tak, osoba pracująca (tak samo jak i nie pracująca) może być mistykiem lub charyzmatykiem.

Jedno nie wyklucza drugiego.

Św. Franciszek z Asyżu był niewątpliwie mistykiem i charyzmatykiem ale raczej nie prowadził spokojnego, cichego trybu życia.

Nie ma, nie było (i mam nadzieję, że nie będzie) żadnego spisu charyzmatyków i mistyków, stąd trudno powiedzieć ilu ich jest i gdzie się gromadzą.

Charyzmat i mistyka są pojęciami raczej jakościowymi niż ilościowymi.

 Re: Mistyk a charyzmatyk - czy to znaczy to samo?
Autor: krytyk (---.centertel.pl)
Data:   2012-07-01 10:23

Czy osobę, która mówi, że widziała podczas Mszy świętej anioła, można nazwać już mistykiem?

Czy takie pojedyncze "nadzwyczajne rzeczy" kwalifikują kogoś na mistyka?

 Re: Mistyk a charyzmatyk - czy to znaczy to samo?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-07-01 11:34

Można. Można też szczęściarzem. Czasem można też konfabulantem, lub osobą zagubioną. Zawsze natomiast można nazwać człowiekiem i to powinno wystarczyć. :)

 Re: Mistyk a charyzmatyk - czy to znaczy to samo?
Autor: xc (---.aster.pl)
Data:   2012-07-01 17:18

A co to znaczy: "widziała anioła"? I skąd wiedziała, że to akurat anioł? Anioły są bytami niematerialnymi i w zasadzie nie można ich zobaczyć. Bo można zobaczyć coś co jest materialne.
Czy anioł jest kategorią transcendentalną? Chyba nie.
Nazwać można każdego, jak się chce. Przypomniał mi się stary żydowski dowcip, gdy pytali pewnego lwowskiego biznesmena jak się nazywa:

"Rodzice nazwali mnie Bar Natan, po chrzcie jestem Bernard, przyjaciele mówią na mnie Beniek, wspólnik nazywa mnie złodziejem, klienci oszustem, kochanka kotkiem, a żona nazywa mnie starym durniem".

Istota mistyka nie jest sprawą definicji, nazwania, ale raczej wewnętrznego przeżycia, które właśnie jest dlatego, że umyka nazewnictwu, kwalifikacji, definiowaniu.

 Re: Mistyk a charyzmatyk - czy to znaczy to samo?
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-02 17:32

Rozróżniłabym te dwa pojęcia jeszcze inaczej, niż xc.
Mistycyzm jest doświadczeniem religijnym, wewnętrznym człowieka, zaś charyzmaty przeznaczone są dla posługi we wspólnocie i mają charakter zewnętrzny.
Mistycyzm (ponieważ jest dostępem do rzeczywistości nadprzyrodzonej) dany jest jako dar duszom wybranym, zaś charyzmat dotyczy wszystkich ludzi wierzących napełnionych Duchem Świętym (są to charyzmaty nadzwyczajne i zwyczajne).
Nie wiadomo, czy charyzmatyków i mistyków jest w dzisiejszych czasach dużo. Jeżeli chodzi o charyzmatyków, każdy kto podejmuje posługę miłości względem bliźniego i ściśle współpracuje w tym dziele z Bogiem, może zostać nazwany charyzmatykiem. Jest tak, ponieważ Bóg współdziała z człowiekiem w dobrych sprawach. Mistycy zaś są zazwyczaj duszami ukrytymi przed światem. Ich przeżycia religijne są dostępne wyłącznie ich kierownikom duchowym i ewentualnie biskupom. Przykład świętych pokazuje, że o ich mistycyzmie Kościół powszechny dowiadywał się nieraz wiele lat po ich śmierci. Są wprawdzie jakieś pojedyncze osoby, o których słyszymy na spotkaniach charyzmatycznych czy o ludziach religijnych "światowej sławy", ale osobiście jestem bardzo ostrożna wobec takich przeżyć. Szatan nieraz przybierał postać anioła światłości...

Poczytaj sobie o świętych mistykach, a zobaczysz, jak różni to byli ludzie. Różni pod względem charakteru, sposobu życia, okoliczności zewnętrznych. Chyba najwięcej mistyków było w zakonach, ale pamiętaj, że to Bóg wybiera człowieka, czas i miejsce, aby obdarować go w sposób wyjątkowy. Może to uczynić i wobec świeckiego raptusa, i cichej zakonnicy. Duch wieje, kędy chce.

Ta osoba nie ma kwalifikacji na mistyka, ponieważ to nie jest ani status społeczny, ani zawód. Św. Teresa z Avila opisuje dosyć dokładnie (ale dość trudnym językiem teologicznym) stany przeżyciowe mistyki i mówi o kolejnych mieszkaniach, poprzez które dusza zbliża się do ścisłej więzi z Bogiem. Tak więc - mówiąc kolokwialnie - to Bóg ocenia, czy Jego relacja z konkretną osobą wierzącą jest już relacją mistyczną czy też nie. Nam trudno o tym mówić, gdyż w mistycyzmie nie chodzi tylko o wizje, stygmaty, ekstazy, bilokacje itd., ale o coś znacznie większego.

 Re: Mistyk a charyzmatyk - czy to znaczy to samo?
Autor: ks. Marian (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-07-05 19:26

Przypomniała mi się taka fraszka Leca:
Mistyk
Wystygł.
Wynik -
Cynik.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: