logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Sdz 19, 20-25. Jak rozumieć?
Autor: Jadwiga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-05 20:15

Ktoś napisał do mnie, że to jego ulubiony cytat. Ale dla mnie ten fragment jest niezrozumiały. Jakie niesie przesłanie? Z góry Bóg zapłać za wyjaśnienie.

 Re: Sdz 19, 20-25. Jak rozumieć?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-07-06 23:27

Myślę, że najlepiej wyjaśniłby ci to ten "ktoś", dla którego cytat ten jest jego ulubionym. Zachęcam do szczerego przyznania się przed "ktosiem", że do ciebie on nie przemawia. Jeśli "ktoś" jest chłopakiem, na którym ci zależy, powinien docenić twoją szczerość i pokorę. To są piękne cechy, również dla kobiety.

 Re: Sdz 19, 20-25. Jak rozumieć?
Autor: helena (---.tvk.torun.pl)
Data:   2012-07-07 09:50

Czy ten ktoś nie chciał z Ciebie zakpić? Są ludzie, którzy wyszukują w Biblii przykłady okrucieństwa, żeby w ten sposób dyskredytować wiarę, sugerując, że skoro coś jest opisane w Biblii, to znaczy, że Bóg to pochwala.

 Re: Sdz 19, 20-25. Jak rozumieć?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-07-07 10:31

Zdarza się, że ludzie posługują się tym cytatem, żeby ukazać chrześcijaństwo jako religię morderstw, braku szacunku do kobiet itp. Stąd też ktoś mógł podać Ci ironicznie ten cytat jako swój ulubiony. Aby dobrze zrozumieć jego treść należałoby się przyjrzeć szerszemu kontekstowi wydarzenia (zemsta jaka została powzięta za gwałt i późniejsze przebaczenie Beniaminitom).
Nie czuję się kompetentny by przeprowadzić egzegezę tego fragmentu, jednak wydaje mi się, że jednym z celów jaki mógł mieć Autor natchniony, mogło być ukazanie wierności ogółu Izraela w stosunku do Boga i Przymierza z Nim, ponieważ wypełniają nakaz Pana mówiący o wytępieniu zła spośród siebie (nawet jeśli muszą zwrócić się przeciw swoim braciom), a jednocześnie potrafią ostatecznie przebaczyć zbrodnię.
Ważnym aspektem jest też ukazanie nieuchronności kary w obliczu dokonanej zbrodni.

 Re: Sdz 19, 20-25. Jak rozumieć?
Autor: Marek Piotrowski (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-07-08 02:33

Może pomoże zrozumieć: http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-pn/js-pn_14.htm

 Re: Sdz 19, 20-25. Jak rozumieć?
Autor: Michał (---.range109-151.btcentralplus.com)
Data:   2012-07-08 14:25

Zmień znajomego. Twój ma zbyt osobliwy gust.

 Re: Sdz 19, 20-25. Jak rozumieć?
Autor: Marta (---.28.247.125.threembb.co.uk)
Data:   2012-07-08 15:21

Zwolennikom wyrywania fragmentów Biblii z kontekstu dedykuję klasyczny już tekst:
"Wtedy Judasz /.../ rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się" (Mt 27,5) - "Idź, i ty czyń podobnie!" (Łk10,37)
Jeśli ten "ktoś" jest płci męskiej, możesz mu powiedzieć, że Tobie za to szczególnie podoba się początek 13 rozdziału z księgi Judyty i też byś tak chciała zrobić. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: