logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-01 19:44

Dlaczego Kościół nie wprowadził (o ile wiem) modlitwy za wstawiennictwem proroków ze Starego Testamentu? Czy można prywatnie do nich modlić się? Bo Jezus po zmartwychwstaniu wziął ich chyba do nieba? Bo byli w Szeolu? Czy od razu poszli do nieba za zasługi? Sama nie wiem, proszę o wytłumaczenie.

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-01 22:32

Aby Kościół mógł wprowadzić kult publiczny proroków starotestamentalnych, musiałby wpierw dowieść ich świętości. Ze względu na czasy, w jakich oni żyli, jest to dzisiaj nierealne. Jednak sercem wierzymy, że ludzie powołani do szczególnej łączności z Bogiem, do słuchania i odpowiadania na Jego Słowo za cenę nawet okrutnych prześladowań są teraz przed tronem Boga i cieszą się wieczną radością. To oni pośrednio przygotowywali naród izraelski na przyjście Mesjasza, to oni uczyli wypełniać wolę Pana i głosili Słowo, więc można ufać, iż przez Miłosierdzie Boże są w niebie. Czy od razu poszli do nieba? Pewnie dowiemy się po śmierci takich szczegółów.
To że Kościół nie ogłosił ich świętymi oficjalnie, nie przeszkadza modlić się za wstawiennictwem proroków ST. Przede wszystkim o to, aby być zawsze otwartym na Boże Słowo i umieć rozpoznawać Pana w wydarzeniach dnia codziennego. Poza tym w zakonach spotyka się praktykę przyjmowania imion pochodzących od imion proroków ST...

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: Eovina (---.28.75.220.threembb.co.uk)
Data:   2012-09-02 01:42

U karmelitów jest nawet oficjalne wspomnienie proroka Eliasza. W kalendarzu angielskim znalazłam też wspomnienie proroka Elizeusza ale może to echo wspomnienia u karmelitów. Zaskoczyłaś mnie pytaniem, bo się akurat modliłam prosząc proroków starotestamentowych o wstawiennictwo. Nie tyle nawet prosząc ich o wstawiennictwo co modląc się ich słowami albo szukając w ich postawach, modlitwach, grzechach i słabościach, w ich kłótniach z Bogiem czegoś dla siebie. Ci biblijni prorocy są bardzo ludzcy, tak mało w nich bohaterstwa, narzekają, boją się. A Bóg i tak ich kocha takimi jakimi są. A kłótnie z Bogiem (Mojżesz i Jeremiasz to mistrzowie w swojej konkurencji) pokazują, że kłótnia to część żywej relacji z Bogiem.

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: Jakub (---.lublin.mm.pl)
Data:   2012-09-02 11:05

Myslę, że potwierdzenie świętości proroków Starego Testamentu możemy znaleźć w Nowym Testamentu, gdzie są odniesienia np. do Abrahama, jako wspaniałego przykładu wielkiej wiary i posłuszeństwa Bogu, a wyprowadzenie Izraelitów z Egiptu przez Mojżesza (zawarcie starego przymierza) jest uznawane jako zapowiedź odkupieńczego dzieła Jezusa Chrystusa (nowe przymierze), co wyraźnie wybrzmiewa w orędziu paschalnym Exultet. Ostatni prorok Starego Testamentu Jan Chrzciciel ma wspomnienie, ale to w końcu prorok szczególny. Ci prorocy i inne osoby ze Starego Testamentu (bardzo wyraźnie król Dawid, ale inni też) są pokazani naprawdę bardzo po ludzku jako słabi ludzie, grzesznicy, ale jednak potrafiący zaufać Bogu i pójść Jego drogą i poświęcić dla niego życie (u Jana Chrziciela to nawet jako męczennik), dlatego też nie podstaw żeby nie wierzyć, że nie są w niebie. Zrobili to, czego wymagał od nich Bóg, walczyli ze swoją słabością, są pokazani jako zwycięzcy.

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-03 19:32

Dziękuję za wpisy. Konkretnie to chodzi mi o proroka Daniela o rozeznanie pewnej sprawy. Myślę, że jak nie jest zajęty modlitwami innych, to może będę mogła na niego liczyć. No i nie będzie się mu nudziło (jak jest w Szeolu). Ale podobnie myśląc, też sądzę, że prorocy są w niebie.
Jeszcze a propos wpisu Michaeli: "Aby Kościół mógł wprowadzić kult publiczny proroków starotestamentalnych, musiałby wpierw dowieść ich świętości. Ze względu na czasy, w jakich oni żyli, jest to dzisiaj nierealne. " - a w czasach Jezusa, też byli święci, za których się dzisiaj uważa np św Józef, św. Paweł, apostołowie. I także dowodem ich świętości jest Pismo Św.

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-03 20:16

Myślę, że prorok Daniel jest bardzo zajęty. Bogiem. Ale ma podzielność uwagi, jak święty. :)
Nowy Testament zawiera doświadczenie młodego Kościoła.

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-09-03 23:33

Chcesz go o sny pytać?
Daniel nie był typowym prorokiem, jeśli w ogóle. W kanonie hebrajskim Biblii nie jest wśród Proroków, ale Pism.
Czy mamy opis powołania na proroka? Wysłanie z misją? Wyrocznie prorockie, zaczynające się typowo od: "PAN skierował do mnie słowo...", "To mówi PAN'..."?
Dn 7-12 to już wyraźnie apokalipsa ST.

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-04 11:45

Może troszkę szerzej prosiłabym o wyjaśnienie różnicy między "świętością" ze ST a NT. Różnicą ogromną jest na pewno zmartwychwstanie Jezusa. Ale świętość apostołów (w co nie wątpię) nie wiem czemu jest potwierdzona, a proroków - nie.
38 - nie wątpię w podzielność uwagi Daniela ;)
Nie o sny chcę go pytać. O coś innego. Nie zrozumiałego dla mnie. Prorok Daniel tłumaczył także tajemny napis na ścianie. Nie tylko sny. Dziękuję wam.

 Re: Modlić się za wstawiennictwem proroka?
Autor: Karol (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2019-10-27 00:33

KKK 61:

„Patriarchowie i prorocy oraz inne postacie Starego Testamentu byli i zawsze będą czczeni jako święci we wszystkich tradycjach liturgicznych Kościoła.”.

www.katechizm.opoka.org.pl/kkkI-1-2.htm#o3kkkI-1-2

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: