logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: zmartwiona (---.home.aster.pl)
Data:   2012-09-02 13:50

Mam problem, ktory na pozor błahy czyni dużo chaosu w moim zyciu i bardzo przeszkadza w rozwoju duchowym.
Czy w Biblii jest jakis fragment ktory mowi o utrzymywaniu porzadku i sprzataniu domostwa? Mam z tym ogromny klopot, bałaganię i nie umiem zebrac sie do sprzatania. Kiedys gdzies uslyszalam ze tak jak jest zly duch danego uzaleznienia i mamony to tez jest zly duch balaganu (moze inaczej sie nazywa). Moja rodzina jest bardzo atakowana przez szatana (maz jest zniewolony uzaleznieniami, wystapił o rozwód, który mimo mojego sprzeciwu toczy się w sądzie), ale bałagan, to moje duże przewinienie i zaniedbanie. Fakt- mam duzo obowiazkow, bo opuscil mnie mąż i wszystkie nie tylko domowe obowiazki: wychowanie dzieci, utrzymanie nas, organizacja zycia domowego itp.jest na mojej głowie, ale nie chce sie tym usprawiedliwiac, wiele osob tak ma i sobie radzi - ja nie. Niestety z balaganieniem staje sie zlym przykladem dla moich dzieci, bo nawet jesli część sprzatanie nalezy do nich, to ja potem nawalam. Probowalam juz wielu sposobow organizacyjnych;pozbylam sie wielu rzeczy,korzystalam z rad roznych fachowcow od organizacji pracy. Ksiadz spowiednik i psycholog(jestem wspoluzalezniona,chodze na terapie)/ mowia zebym zostawiala ten balagan ale efekt jest taki ze wszedzie lezy wszystko. Nie moge sie przeciez cale zycie zyc w balaganie. Sytuacja, w ktorej zyjemy jest bardzo trudna, ale to nie jest tlumaczenie, ze mam balagan. Pracuje nad soba i widze ze ta sfera(brak uporzadkowania na zewnatrz) bardzo utrudnia a wrecz hamuje moj rozwoj duchowy-ciagle obarczam sie wina za balaganienie i... niewiele zmieniam. Jestem tak zmeczona tygodniem pracy, ze czasem wazne rzeczy musze robic w niedziele, bo przez tydzien nie ma na nich czasu. Trwa to juz zbyt dlugo- staram sie czytac Pismo Sw - wiele innych wad udalo mi sie zwalczyc.
Jesli nie Biblia to moze macie przyklad jakiegos Swietego ktory z tym walczyl.
A modlitwa w duzym zewnetrzym chaosie nie jest taka jak na prawde byc powinna. Chcialabym to zmienic, ludzkimi sposobami nie udalo sie.

 Re: Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: Michał (---.range86-160.btcentralplus.com)
Data:   2012-09-02 21:08

To znaczy tak, Biblia mówi, że na początku był bałagan i Pan Bóg go uporządkował. Ale nawet gdyby nie mówiła, to powinna. Na to nie wpadłem: powód do rozwodu. Moja żona WSZYSTKO mi zabiera. I to się momentalnie traci i NIGDY nie znajduje.

 Re: Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2012-09-03 00:33

Ksiądz Jan Twardowski znalezł. W słowach Pana Jezusa: "Wstań, weź swoje łoże i idź do domu" (Mk 2,11). Czyli: weź swoje łoże, nie zostawiaj po sobie bałagan. Posprzątaj po cudzie.
Ale trzeba być poetą i to niemałym, aby takie rzeczy dostrzec. W tak błahych rzeczach rozsądek, czyli "dyszel w głowie", też do tej prawdy dotrze.
A co do modlitwy, to ostatnio znalazłem radę w liście przez internet do mnie: Przed znakiem Krzyża powiedzieć: "Panie Boże, daję Ci znak, że Cię miłuję". Może pomoże taka myśl.

Szczęść Boże
O. Jan, omi

 Re: Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: Powodzenia (---.pl)
Data:   2012-09-09 10:55

"Podobnie starsze kobiety winny być w zewnętrznym ułożeniu jak najskromniejsze, winny unikać plotek i oszczerstw, nie upijać się winem, a uczyć innych dobrego. Niech pouczają młode kobiety, jak mają kochać mężów, dzieci, jak mają być rozumne, CZYSTE, GOSPODARNE, dobre, poddane swym mężom - aby nie bluźniono słowu Bożemu." List do Tytusa 2,3-5

"Znalazł tam pewnego człowieka imieniem Eneasz, który był sparaliżowany i od ośmiu lat leżał w łóżku. Eneaszu - powiedział do niego Piotr - Jezus Chrystus cię uzdrawia, wstań i ZAŚCIEL swoje łóżko! I natychmiast wstał. Widzieli go wszyscy mieszkańcy Liddy i Saronu i nawrócili się do Pana." Dz 9,33-35

"Okazujcie sobie wzajemną GOŚCINNOŚĆ bez szemrania!" 1P 4,9 (bałagan utrudnia gościnność)
Może też jesteś przepracowana. Módl się do Boga, pomoże Ci na pewno.

 Re: Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-09 13:07

Jak się denerwuję, też robię bałagan. Tak że robienie porządku robi się dla rodzajem modlitwy i pojednaniem ze swoimi trudnymi sprawami. Porządkuję to, co zewnętrzne, odpoczywam porządkując te rzeczy, i porządkuję to, co wewnątrz. Spokojnie, duchem szukając Boga.

 Re: Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: Esterka (---.204.2.173.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-09 15:26

Rozumiem Cię - dla mnie też moje bałaganiarstwo kiedyś było problemem. Pomogły mi dwie rzeczy: psycholog, zadając pytanie "a co się stanie jeśli pani nie posprząta?". No w sumie - nic. Dalej będzie bałagan.
To drugi co mi pomogło, to zmiana sposobu myślenia. Zaczęłam uważać to nie za wadę, a za talent - wierz mi, żeby zrobić taki bałagan jaki jest u mnie, to naprawdę trzeba mieć talent. Zaczęłam też do tego bałaganu zapraszać znajomych, ostrzegając ich, co mogą zastać na miejscu. Sama byłam zdziwiona ich reakcją: trochę życzliwego śmiania się ze mnie, ale okraszonego uwagą w stylu "bo ty tak masz i ja o tym wiem".
Staram się też odróżnić dwie sprawy: bałagan i brud. O ile nie przeszkadzają mi rozłożone wszędzie rzeczy czy kilka talerzy stojących w zlewie, to podłoga musi być zamieciona, a łazienka umyta.
Możesz też zacząć od tego, co ci najbardziej w tym bałaganie przeszkadza: porozwalane ubrania, kurz czy zmywanie i codziennie zrobić jedną rzecz, tę wg Ciebie najważniejszą.

 Re: Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-10 14:52

"A kiedy zbliżyli się do Kaserin naprzeciw Niniwy, powiedział Rafał: Ty wiesz, w jakim stanie zostawiliśmy twego ojca. Wyprzedźmy twoją żonę, aby dom przyprowadzić do porządku, zanim oni nadejdą" (Tobiasza 11, 1-2).

Księga Kapłańska, cały rozdział o rytualnych oczyszczeniach, tak naprawdę jest (oprócz oczyszczania z grzechu) również wskazaniem do czystości zewnętrznej: do ochrony przed zarazą. Do prania, mycia (siebie i czegoś), odkażania, omijania brudu, izolowania ludzi chorych zakaźnie - i nawet mówi dokładnie kiedy to należy zrobić: tego samego dnia. To nie są głupie przepisy. Dziś moglibyśmy dodać: "Każdy kto przechodzi ulicę na czerwonym świetle, będzie nieczysty do wieczora, złoży ofiarę..." Ludziom łatwiej jest przyjąć, gdy się coś tłumaczy, że Bóg tak chce. A nie jest to kłamstwem, gdy chroni ludzi lub porządkuje życie. Tego właśnie chce Bóg.
Np. "Każdy, kto dotknie się ich padliny, będzie nieczysty aż do wieczora. Jeżeli które z tych zwierząt nieżywe upadnie na coś, to ta rzecz będzie nieczysta, niezależnie od tego, czy to będzie naczynie drewniane, czy ubranie, czy skóra, czy worek, czy jakiekolwiek narzędzie pracy. Obmyją je wodą i pozostanie nieczyste aż do wieczora, potem będzie czyste". (Kpł 11,31-32)
"Jeżeli stwierdzi, że plaga rozszerzyła się na domu, jest to złośliwy trąd w domu - ten dom jest nieczysty. (45) W takim razie dom będzie rozebrany, jego kamienie, drewno, cała zaprawa wyniesione będą za miasto, na miejsce nieczyste. (46) Jeżeli kto wejdzie do tego domu, podczas jego zamknięcia, będzie nieczysty aż do wieczora. (47) Jeżeli kto będzie spał w tym domu, wypierze ubranie; jeżeli kto będzie jadł w tym domu, wypierze ubranie" (Kpł 14,44-47)
"Gdyby kto jadł z niej na trzeci dzień, byłaby to rzecz nieświeża, nie byłaby przyjemna [Bogu]" (Kpł 19,7) i inne

Jeśli bałagan jest wynikiem lenistwa, to cytatów jest mnóstwo, np.:
"Ręka gorliwych zdobędzie władzę, a leń pracować musi pod batem" (Prz 12,24)
"Serce leniwego czeka bez skutku, a pilnych zamiary stale się spełniają" (Prz 13,4)
"Bezczynność człowieka jest jego wyrzutem, od nierzetelnego lepszy jest ubogi. Bojaźń Pańska prowadzi do życia: klęska nawiedzi tego, kto lubi spać długo. Leniwy wyciągnie rękę do misy, ale do ust jej nie doprowadzi" (Prz 22-24)

Pochwały:
"Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły. (...) O len się stara i wełnę, pracuje starannie rękami. (14) Podobnie jak okręt kupiecki żywność sprowadza z daleka. (15) Wstaje, gdy jeszcze jest noc, i żywność rozdziela domowi, a obowiązki - swym dziewczętom. (16) Myśli o roli - kupuje ją: z zarobku swych rąk zasadza winnicę. (17) Przepasuje mocą swe biodra, umacnia swoje ramiona. (18) Już widzi pożytek z swej pracy: jej lampa wśród nocy nie gaśnie. (...) Płótno wyrabia, sprzedaje, pasy dostarcza kupcowi. (25) (...) Bada bieg spraw domowych, nie jada chleba lenistwa. (Prz 31, 10-27)

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie o to ci chodziło. Ale na razie lepszych nie znalazłam.

 Re: Czy Biblia mówi o utrzymywaniu porządku lub bałaganiarstwie?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-09-16 20:15

Jak mam bałagan i chcę się pomodlić, to gaszę światło i modlę się po ciemku. ;)
Poza tym ogłaszam wszem i wobec, że sprzątanie nie jest moim hobby. I nic nie wiem o przykazaniu "po jedenaste nie bałagań!" ;)

Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: