logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: Tomek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-02 21:29

Ostatnio ktoś mi powiedział, że nie zabija się pająków bo one mają jakiś związek z Maryją. Zastanawia mnie jedno - o co chodzi? Nie wierzę w przesądy, ale bardzo mnie to zainteresowało, poszukałem trochę w internecie i znalazłem tylko jedną poszlakę, postanowiłem spytać tutaj.

 Re: Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: xc (---.146.82.5.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-09-02 22:55

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ....
A tak poważnie, to proszę się zająć czymś bardziej pożytecznym.

 Re: Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: Monia. (---.free.aero2.net.pl)
Data:   2012-09-02 22:55

No bez przesady. Czyli wychodzi na to, że nie powinnam zabijać wszystkich pająków, które mam w mieszkaniu :) Nigdy o czymś takim nie słyszałam.

 Re: Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-02 23:16

Pewnie chodzi o pająki krzyżaki. Zakon krzyżacki był to przecież zakon NMP :-)
Rzeczywiście, nie warto zajmować się głupotami.

 Re: Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2012-09-03 00:19

Jest legenda, może nawet ma podstawy w apokryfach, że w czasie ucieczki do Egiptu Swięta Rodzina skryła się w jaskimi, a pająki natychmiast zaplotły pajęczynę. Kiedy żołnierza wkrótce potem zatrzymali się przed jaskinią, nie weszli do środka, bo... pajęczyna nie nyła porwana.
Może warto znać legendy, ale nie można ich interpretować dostosowując do czasów współczesnych i w sposób inny, niż zamierzony przez autora, najczęściej nieznanego. W tej legendzie chodzi tylko o podkreślenie opieki Pana Boga nad Świętą Rodziną. I naszymi rodzinami również.

Szczęść Boże
O. Jan, omi

 Re: Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: Tomek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-03 15:05

Dziękuje za ostatnią odpowiedź :) Uważam, że pytanie nie było głupie, skoro odpowiedź na nie nastręczyła Wam tyle trudności.
Pozdrawiam

 Re: Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-03 15:47

Pytanie jest całkiem normalne. Przecież nie napisałeś, że w to wierzysz, ani nie prosisz o litość nad pająkami. Szukałeś zwykłej informacji. Głupie jest tylko przejmowanie się takimi legendami i hodowanie pająków w mieszkaniu :))
Właśnie wczoraj zaczęłam pisać odpowiedź, ale O. Jan był szybszy :)) Chciałam odnaleźć wcześniej jakiś tekst na ten temat do poczytania, ale znalazłam tylko w zwykłej powieści religijnej "Maria Matka Jezusa" fragment (poniżej). To na dowód, że informacja jest znana, ale też mi się wydaje, że była w jakichś poważniejszych tekstach, typu apokryf, a w każdym razie z dawnych czasów.

"Wylegujące się dotychczas i wygrzewające na słońcu pająki zerwały się nagle i jakby w jakimś dzikim tańcu zaczęły zasnuwać wejście jaskini pajęczyną... W ciągu kilku zaledwie chwil – pracując wszystkie razem, uplotły wspaniałą sieć pajęczą zakrywającą całkowicie wejście... Po co one to robią, dziwili się Józef i Maria... Wtem na placu przed jaskinią zerwał się taki mały wiaterek, który zakręcił się jak jakaś miniaturowa trąba powietrzna, wpadł pomiędzy zeschłe trawy i suche liście krzewów – poderwał je do góry i rzucił te wszystkie zeschłe śmiecie na tę świeżo utkaną przed chwilą pajęczynę... Wszystkie te suche listki, trawki i słomki zawiesiły się na siatce pajęczyny –
i tak zostały...
Po kilku minutach, Maria i Józef zaczęli słyszeć jakieś głosy... Najpierw ledwie słyszalne, a później coraz bardziej wyraźne... Niestety – nie mylili się!... Słychać było chrapliwe warczenie i szczekanie psów, urywane krótkie rozkazy i tętent kopyt końskich. To była pogoń, przed którą całą noc uciekali!... I teraz Ich dopadła!... Czyżby to miał być koniec?!... Maria przytuliła mocniej Jezusa do piersi i spojrzała na Józefa, a w oczach miała łzy... Józef, z lękiem i przerażeniem w oczach patrzył na Marię i na Jezusa... Po chwili – Oboje – jakby się umówili, zaczęli się cicho modlić
(...)
Jeszcze przez długą chwilę Maria z Jezusem na ręku i Józef siedzieli bez ruchu... Po pewnym czasie pająki, jakby na dany znak, rozbiegły się po swojej pajęczynie i zaczęły ją gwałtownie rozrywać łapkami... Minęła minuta – i po pajęczynie nie było śladu... Popatrz Józefie, jak te – można niby powiedzieć – nierozumne stworzenia, robiły wszystko, aby ukryć i obronić Jezusa i nas, a teraz pokazują nam, że niebezpieczeństwo już minęło i że droga jest wolna... Józef patrzył i kręcił głową z niedowierzaniem... Mario, powiedz – jak to jest, że te niby bezrozumne stworzenia i bydło poznają w Jezusie swojego Boga i Pana, oddają Mu cześć i bronią Go – gdy tymczasem ten "rozumny" człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boże prześladuje Go i chce Go zabić?!..."

 Re: Czy pająki mają jakiś związek z Maryją?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2020-10-04 23:05

Pająk pająkowi nierówny. Istnieją pająki, których ukąszenie powoduje brzydkie, trudno-gojące się rany na ciele człowieka i wymagające interwencji medycznej. Chociaż takie pająki mogą być właściwego dla określonych terenów, to jednak w czasie powszechnych dalekich podróży mogą one łatwo przemieścić się w inne miejsce np. wraz z bagażem, czy w środkach komunikacji. Niestety, z taką sytuacją osobiście się spotkałam. Najlepiej nie dopuszczać, by pająki zagnieździły się w domu, bo nigdy nie wiadomo, czy ten, który się zadomowi jest bezpieczny dla człowieka, a który nie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: